logo

KILIÇDAROĞLU`NDAN ‘HAYDİ BİSMİLLAH’ AÇIKLAMASI

 

HAYDİİ4 gün sürecek Avrupa gezisine başlayan CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun ilk günde ikinci durağı Strazburg’daki Avrupa Konseyi oldu. Kılıçdaroğlu burada Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Thorbjørn Jagland ve Avrupa Konseyi İnsan Hakları Komiseri Nils Muiznieks ile görüştü.

Görüşmelerin ardından basına bir açıklama yapan CHP Genel Başkanı, görüşmelerin olumlu ve verimli geçtiğini söyledi ve ağırlıklı olarak mülteciler konusunun konuşulduğunu belirtti. “Suriyeli mülteciler sorununun sadece Türkiye’nin değil artık Avrupa’nın da sorunu olduğunu ifade ettik. Bu konuda Avrupa’nın çok geç kaldığını, geç kararlar aldığını, bir an önce karara varıp, sonuçları en azından Türkiye ile paylaşması gerektiğini söyledik” diyen Kılıçdaroğlu, görüşmelerde terör konusunun da konuşulduğunu, bu konuda Türkiye’nin ciddi mağduriyetler yaşadığını vurguladıklarını belirtti ve “PKK’nın koşulsuz silah bırakması gerektiğini, terörün demokrasiyle ve özgürlükle çözülebileceğini ifade ettik” ifadesinde bulundu.

Kılıçdaroğlu her iki görüşmesinde de medya üzerindeki baskıların gündeme geldiğini söyledi ve “Özellikle Hürriyet gazetesine yapılan baskının, Avrupa’da, Avrupa Birliği’nde, Avrupa Konseyi’nde ve Avrupa’daki sivil toplum örgütlerinde ciddi tepkiler doğurduğu bize ifade edildi. Biz de medya özgürlüğü konusundaki kaygılarımızı dile getirdik”şeklinde konuştu.

CHP lideri gelen soru üzerine, YSK’nın AK Parti’nin seçim şarkısında “Haydi Bismillah” ifadesinin kullanılamayacağına karar vermesi hakkında “Öğrendiğim ilk şeylerden birisi, sofraya otururken, rahmetli babam, annem, ‘Bismillah deyin çocuklar’ derdi. Biz ibadeti Allah için yaparız, siyaset için yapmayız. Herkesin buna özen göstermesi lazım. İnançlar, din, siyaset konusu olmaz. O, insanların manevi dünyasının bir zenginliğidir. Benim düşüncem bu konuda bu kadar açık, bu kadar net” yorumunda bulundu.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

6+10 = ?

bahis siteleri