logo

27 Mart 2014

KKTC’nin 2. Cumhurbaşkanı’na saldırı!

KKTC 2’nci Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat Güney Kıbrıs Rum Kesimi’nin Limasol bölgesinde katıldığı koferansta saldırıya uğradı.

Mehmet Ali Talat Güney Kıbrıs Rum Kesimi’nin Limasol bölgesinde ’Kıbrıs’ konulu bir konferansa katıldı. Talat’ın konuşma yaptığı sırada, Rum Kesimi’nin aşırı sağcı ELAM grubu üyelerinin molotoflu saldırısına uğradı. Talat şans eseri saldırıdan yara almadan kurtulurken, saldırının ardından güvenik görevlilerince salondan çıkarıldı. Rum yetkililer saldırganların yakalanması için çalışma başlattı.

SALDIRIYA UĞRAYAN TALAT’TAN AÇIKLAMA!

KKTC’nin 2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, kendisine Faşist “Ulusal Halk Cephesi’nin (ELAM) saldırıda bulunduğunu söyledi. Talat, Rum polisinin yeterli tedbir almadığını belirterek konferans salonunda oldukları için minimum sıkıntı yaşadıklarını kaydetti.

Güney Kıbrıs’ta bir konferans için bulunan Mehmet Ali Talat Cihan’a yaptığı açıklamada aşırı sağcı Rumların bulundukları toplantı salonunu bastıklarını ifade etti. Katıldığı toplantının son derece verimli geçtiğini belirten Talat, barış kültürü oluşturmak için yapılması gereken çeşitli öneriler ortaya kondu. Toplantı devam ederken kapılar zorlandı ve içeriye patlayıcı maddeler atıldı.” dedi.

Konuşmasının devam etmesi esnasında dışarıda protestoların yapıldığını aktaran eski Cumhurbaşkanı Talat, Rum polisin yeterli önlem almadığına vurgu yaptı. Talat, “Yeterli önlem alınmış olsaydı kapılar zorlanıp zorla açılmazdı.” diye konuştu.

“ANASTASİADİS DEFALARCA ÖZÜR DİLEDİ”

Saldırı sonrasında Rum Yönetimi lideri Nikos Anastasiadis’in kendisini arayarak defalarca özür dilediğini belirten Talat, Rum liderin gereken tedbirleri alacağını söylediğini kaydetti. Anastasiadis’in kendisi ile yaptığı konuşmada, bu fanatizmi ortadan kaldırmak için var gücü ile çalıştığını belirttiğini aktardı.

RUM POLİSİ GEREKEN TEDBİRLERİ ALSAYDI BUNLAR OLMAZDI”

Rum polisinin gereken tedbirleri almadığını vurgulayan Talat, “Bu gibi olayların olabileceğinin önceden bilinmesi lazımdı. Saldıranlar bilemesiniz 200 kişi olsun, gerekli tedbirler alınsaydı böyle bir şey olabilir miydi? diye sordu.”

AJANSLAR

Kaynak: haberturk.com
Share
#

SENDE YORUM YAZ

3+5 = ?

bahis siteleri