logo

KONFEKSİYONCUYA AVM DARBESİ

IMG_8587

Erzurum’da bir zamanların vazgeçilmezleri arasında yer alan konfeksiyoncular, yeni açılan alışveriş merkezleri ve toptan giyim mağazalarının çoğalması nedeniyle iflasın eşiğine geldi. Giyim pazarın da yaşanan bu denli artış konfeksiyonculara olan ihtiyacı düşürürken, 10 sene öncesine kadar vatandaşın tek giyim alışveriş merkezi olma niteliği taşıyan konfeksiyoncuların sayısı her geçen gün azalıyor.

Aziziye İlçesi Ilıca Semti’nde faaliyet gösteren Meral Konfeksiyon sahibi Timur Meral, Erzurum’da konfeksiyon ve küçük giyim pazarlarının eskisi kadar işlemediğinden yakındı. 10 sene öncesine kadar vatandaşın tek alışveriş noktasının konfeksiyon pazarlarının olduğunu belirten Aydın, açılan yeni alışveriş merkezleri ile birlikte konfeksiyoncuların bu özelliğini kaybettiğini söyledi. Toptan giyim, sanayici üretici ve alışveriş merkezlerine karşı haksız rekabet ile mücadele ettiklerini ifade eden Aydın, ayakta kalmakta zorlandıklarını ve çoğu konfeksiyon dükkanının bu nedenle kapandığını aktardı.  Ulusal firmaların yerel firmaları ezdiğini ve ürünlerin çeşitli oynamalar ile kalitesizleştirilerek fiyatların bilerek düşürüldüğünü savunan Meral, bu konuda gerek tüketici gerekse yönetimler tarafından küçük esnafa destek verilmesi gerektiğini kaydetti. Müşteri yokluğu nedeniyle dükkanı kapatmanın eşiğine geldiğini ifade eden Meral, “Erzurum’da biz konfeksiyoncular olarak giyim pazarında çok büyük sorunlar yaşıyoruz. Müşteriyi sinekle avlıyoruz desek yeridir. Önceden tek giyim noktası olduğumuz ve rekabetin daha az olması nedeniyle işlerimiz güzeldi. Ama piyasanın daha büyümesi, üreticinin toptan mal satması nedeniyle biz küçük esnaflar adeta iflasın eşiğine geldik. Elimiz kolumuz bağlı bekliyoruz. Haksız rekabet ile mücadele edecek gücümüz kalmadı. Bizim hakkımızı savunacak birilerini arıyoruz. Müşterilerimizden bizleri unutmamalarını istiyoruz” ifadelerini kullandı.

“ESNAF KÜLTÜRÜNÜ YOK ETTİLER”

Küçük esnafın gerek esnaf odaları gerekse vatandaş tarafından desteklenmesi gerektiğini bildiren Meral, Erzurum’da AVM sayısında yaşanan artış ile birlikte şehrin geliştirildiğini ancak küçük esnafın unutularak kenara itildiğini ifade etti. AVM’lerin küçük esnafı büyük orandan olumsuz etkilediğini ve müşterinin AVM’ler de ki imkanlar nedeniyle cezp olduğunu anlatan Meral, bu sayede esnaf kültürünün yok edildiğini sözlerine aktardı. Konfeksiyon haricinde bakkal, manav, pazar gibi diğer esnaf ve sanatkarların da AVM’lerden olumsuz etkilendiğini aktaran Meral, bu konuda gerekli adımların bir an önce atılarak Erzurumlu esnafların dertlerine derman olunmasını istedi. Yürürlüğü girmesi beklenen yeni AVM yasasına değinen Meral, “Önceden satışlarımız çok iyiydi. Şuan AVM’lerin açılması ile birlikte esnaf kültürünü yok ettiler. Tabi olan bizlere oldu. Sadece konfeksiyon değil manav, bakkal, pazarcılar herkes bundan etkilendi. İnşallah yeni AVM yasası yürürlüğe girerse az da olsa rahatlayacağız. Hafta sonları ve akşam 7’den sonra kapatılacak AVM’ler ile birlikte vatandaş mecburi küçük esnafa yönelecek. Tabi ki bizde memnun olacağız ” dedi.

 

Share
#

SENDE YORUM YAZ

8+2 = ?

bahis siteleri Betboo giriş