logo

KUVAYİ MİLLİYE RUHU VE ERZURUM KONGRESİ….


KÜBRA ÖZDEMİR
kubraozdemir@hotmail.com

 

TARİHÇİ KÜBRA ÖZDEMİR’İN YAZISI

 

  Kurtuluş  Savaşı’nın  başlamasında meşale görevi  gören  Erzurum kongresinin  bugün 101.  Yılı. Bundan 101. yıl  önce   Mustafa  Kemal  ve  silah arkadaşlarının  öncülüğünde  23 temmuz 1919 da  Erzurum  da  bir kongre yapılması kararlaştırılmış.

Alınan  kararlar  Türkiye  Cumhuriyetinin kaderini değiştirmiş.

Kurtuluşa giden yolda önemli adımlar atılmıştır.

     Mustafa Kemal   kurtuluş  mücadelesini doğudan başlamayı planlamış büyük kongreyi Erzurum da toplayarak Erzurum konusundaki ayrıcalığını bir kez daha gözler önüne sermiştir. Toplanış şekli bakımından bölgesel olmasına rağmen alınan kararlarla ulusal bir özellik taşıyan   Erzurum Kongresinde  ‘’Vatan bir bütündür parçalanamaz’’ kararıyla  cumhuriyetin temelleri atılmıştır.

    Cumhuriyeti Tarihinde önemli bir yer  edinen  kongrede manda ve himayenin kabul edilemeyeceği, azınlıklara herhangi bir ayrıcalık verilemeyeceği  kararı  ile   bağımsızlık   vurgusu yapılmıştır.

 Kuvayi  milliyeyi amil,  milli iradeyi etkin kılmak esastır. Kararı ile de ulusal egemenliğin yapı  taşı oluşturulmuştur.

  Tarihte önemli  olaylara  sahne olan  Dadaşlar diyarı Erzurum,  bulunduğu konum itibariyle   kuzeyi güneyi , doğuyu .batıyı birleştiren kavşak noktasındadır.

 Bu nedenle  Erzurum  Kongresi  birleştirici olma özelliğine  sahiptir.

   Erzurum kongresinin  yapıldığı günlerde şehrin bir kısmı   Rus işgali ve Ermeni mezalimi ile  yakılıp yıkılmıştı. Bu kongre  zorlu şartlar altında halkın milli birlik ve beraberlik şuuru ile yapılmıştır. Düşman işgalindeki vatan toprağını  kurtarmak için bağımsızlığa giden zorlu yolu  Erzurum’dan  sürdüren  ve  Erzurum ‘un fahri hemşehrisi olan  Mustafa Kemal ve silah arkadaşları  bu kongre ile ülkenin bağımsızlığa giden yolunu açmıştır.

Bu vesile ile Başta Gazi Mustafa Kemal Paşa olmak üzere tüm şehitlerimizi rahmetle anıyorum.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

5+3 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • TÜRKİYE ENGELLİ HARİTASI

  24 Nisan 2021 Tüm Manşetler, yazarlar

  Engelliyi; görme, duyma; konuşma ,yürüme, bir şey taşıma veya tutma, yaşıtlarına göre öğrenme ve uyumda sıkıntı yaşayan yada süreğen hastalığı gubunda olan kişiler olarak tanımlayabiliriz Ülkemizde yaşayan engelliler olarak biz kaç kişiyiz? Doğrusu bunu hiçbirimiz bilmiyoruz. Ne engellilerle ilgili ulusal politikaların oluşması ve yürütülmesinden sorumlu kurumsal bir misyonu olan Yaşlı ve Engelli ​Hizmetler Genel Müdürlüğünün bağlı olduğu Aile Ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ne diğer resmi kurumlar ne de Türkiye genelinde örgütlenmiş 1400’ün üz...
 • OTİZM FARKINDALIK GÜNÜ

  06 Nisan 2021 yazarlar

  2 Nisan, tüm dünyada otizm konusunda farkındalık oluşturmak, otizmden kaynaklanan sorunlara çözümler bulmak amacıyla, 2008 yılında Birleşmiş Milletler tarafından Dünya Otizm Farkındalık Günü ilan edildi. Down sendromu, otizm ve diğer gelişim bozukluklarının yaygınlığının tespiti ile ilgili bireylerin ve ailelerinin sorunlarının çözümü için alınması gereken tedbirlerin belirlenmesi amacıyla kurulan meclis araştırma raporunda;2019 Temmuz ayı Sağlık Bakanlığı verilerine göre Türkiye de38661 otizmli vatandaşımızın olduğu ve ilimizin dahil olduğu...
 • KARŞIMIZDAKİ AYNA

  21 Mart 2021 yazarlar

                  Son yıllarda günlük konuşma dilimizde yer edinmeye başladı Empati. Bir insanın kendisini karşısındaki insanın yerine koyarak doğru iletişim kurmasıdır Empati. Bireysel bağlamda birbirimizi ne kadar iyi anlar ve anladığımızın gereğini yaparsak empati kurmuş oluruz. Empati karşınızdaki insanı onun gözleri ile dünyayı görebilecek kadar iyi algılayabilmek ve onun dünyasına girebilmek demektir. Küçük yaştan itibaren yaşamımızdaki her yeni gün yeni insanlar, yani olaylar yada yeni yeni farklılıklarla göz göze gelmektir. Filmler mas...
 • DÜNYA KADINLAR GÜNÜ

  08 Mart 2021 yazarlar

    8 mart dünya kadınlar günü; çalışan kadınların başta iş hayatında olmak üzere günlük yaşam da karşılaşmış oldukları sorunlara dikkat çekmek adına önemli bir gün. 1910 yılından beri dünyanın hemen her ülkesinde 8 Mart Kadınlar Günü olarak anılmaktadır. Birleşmiş Milletler 1977 yıllında aldığı kararla 8 Mart’ı,Uluslarası Kadınlar Günü ilan etmiştir. Peki neden? Aslında dünyanın neresinde olursa olsun kadınlar yaşama eşit olarak katılamamaktadır.İster totaliter ister demokratik ülkeler de olsun, ister refah düzeyi yüksek, ist...
301 Moved Permanently

301 Moved Permanently


nginx