logo

27 Mart 2014

Kuzey Kore’de zorunlu tek tip saç modeli

Güney Kore’de yayımlanan Korea Times gazetesinin haberine göre, Kuzey Kore’nin başkenti Pyongyang’da iki hafta önce yapılan duyurunun ardından başlatılan uygulama ile erkek öğrencilere, saçlarını genç liderleri Kim Jong Un gibi kestirmeleri zorunlu kılındı. Bazı yayın organları, söz konusu talimatın sadece öğrencilerle sınırlı olmadığını, tüm erkekler için geçerli olduğunu öne sürdü.

Ancak Kuzey Kore erkekleri, saçlarını Kim Jong Un gibi kestirme konusunda pek gönüllü değil. ABD merkezli Radio Free Asia’ya konuşan bir kaynak, “Liderimizin kendine özgü bir saç şekli var. Herkesin yüz ve kafa şekline uymayabilir.” dedi.

Çin’de yaşayan bir Kuzey Koreli ise Korea Times’a yaptığı açıklamada, Kim’in saç şeklinin yakın geçmişe kadar Çinli kaçakçılarla özdeşleştiğini belirterek, “Kuzey Kore’de 2000’li yılların ortalarına kadar bu saç şeklini ‘Çinli kaçaklı modeli’ diye adlandırıyorduk.” dedi.

Kuzey Kore’de saç kesimleri, uzun süredir devlet tarafından belirleniyor. İki hafta önce yapılan duyuruya kadar erkeklerin 10 saç şekli arasından seçim yapmalarına izin veriliyordu.

Saç şekli tercihi konusunda Kuzey Koreli kadınlar ise erkeklere göre biraz daha şanslı. Zira kadınlar 18 farklı model arasından seçim yapabiliyor.

Saç uzatmaya karşı kampanya yürüten Kuzey Kore devlet televizyonu da geçmişte, halka “saçlarını sosyalist yaşam tarzına göre kestirmeleri” için çağrı yapmıştı.

Genç lider Kim Jong Un, babası Kim Jong İl’in 17 Aralık 2011’de kalp krizi sonucu yaşamını yitirmesinin ardından iktidara gelmişti.

Kaynak: haberturk.com
Share
#

SENDE YORUM YAZ

9+2 = ?

bahis siteleri