logo

07 Ekim 2018

LEZZETİN ADRESİ LİMAN

DSC_0065

Liman Et ve Balık Lokantası,güler yüzlü,alanında uzman personeli ve enfes menüleriyle 7 yıldır Erzurum halkına hizmet vermeye devam ediyor.

Balık yemeğinin lezzetine doyamadığımız ”Hamsi Tava”yı özlemiş olmalıyız.Nihayetinde hamsi’ye ve diğer deniz ürünlerine her geçen gün yakınlaştığımız bu günlerde, lezzetli ürünleri yemek için Liman Et ve Balık Lokantasına gitmenin zamanı geldi de geçiyor.

DSC_0066
Eğer gitmediyseniz şiddetle gitmenizi tavsiye edebileceğim bir mekandan bahsedeceğim sizlere.Ali Ravi Caddesi’nde bulunan Lokanta’nın Balık tutkunları için lezzetin tek adresi olduğunu söyleyebilirim.

Liman Et ve Balık Lokantası güler yüzlü,alanında uzman personeli ve enfes menüleriyle 7 yıldır Erzurum halkına hizmet vermeye devam ediyor.İşletme Yöneticisi Barış Kara’nın ilgisi ve hizmeti olağanüstü.

Liman Et ve Balık Lokantasında,balık elle yenir,balığa lezzeti ise ustası verir.Zengin menü çeşitleriyle, balığın tazeliğiyle ve daha önce hiç tatmadığınız lezzetiyle burada farkı farkedeceksiniz.Ayrıca fiyatlarda gaye makul ve uygun.Ailecek gidebileceğiniz,kılçıkları temizlenmiş balık bulabileceğiniz nadir bir mekan.

DSC_0072
Liman Et ve Balık lokantasında Köfte,kebap çeşitleri de mevcut.Akçaabat köfte,Liman Special ve Biftek (sade,soslu,kaşarlı ve mantarlı) gibi her biri birbirinden lezzetli,alternatiflerle dolu menüden dilediğiniz seçimi yapabilirsiniz.Ama bana kalırsa, ısrarla Mücahit Usta’nın, ustalıkla pişirip hazırladığı balığın tadına bakmanızı öneriyorum.

DSC_0061

Balığın yanında servis edilen Salatalar lezzetli ve güzel duruyor.Geniş bir meze menüsü ile günlük taze balıkları,Palamut,Mezgit,Hamsi ve bir çok balık türünü orada bulmanız mümkün oluyor.
Ata Dede mesleğini yaklaşık 37 yıldır sürüren Mücahit Küpeoğlu,yılların vermiş olduğu birikimi misafirlerine en iyi lezzetle sunmaya çalıştıklarını ifade etti.

DSC_0091
Balık mevsimini sürekli takip ettiklerini belirten Küpeoğlu,kış aylarında şehrimizde en çok tüketilen palamut ve hamsi balığı’nın hangi mevsimlerde tüketilmesi konusunda da bilgi verdi.Küpeoğlu,balık takvimine göre palamut’un eylül,ekim ve kasım aylarında, hamsi’nin ise gerçek lezzetine yağlandığı,kasım,aralık,ocak ve şubat aylarında tüketilmesi gerektiğini söyledi.Sağlıklı yaşam için mutlaka balık tüketilmesi gerektiğine dikkat çeken Küpeoğlu,İnsan sağlığı için en yararlı protein kaynaklarından biri olan balığın sofralardan eksik edilmemesi gerektiğini kaydetti.

DSC_0084

Share
#

SENDE YORUM YAZ

6+6 = ?