logo

11 Mart 2014

Liseliler fikirleriyle yarışacak

Konuyla ilgili yapılan açıklamaya göre, bu yıl ilki düzenlenen festivalde gençlerden geleceğin teknolojilerini hedeflemeleri istenirken, yarışmanın teması “yapay zeka” olarak belirlendi.

İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü desteğiyle, lise öğrencilerini bilime teşvik etmek ve onların fikirlerine sahip çıkmak için düzenlenen yarışmanın son başvuru tarihi 10 Nisan olarak açıklandı. Yarışmaya lise düzeyindeki 9-10-11 ile 12. sınıflar katılabilecek. Festival ve yarışmayla her öğrencinin yaratıcılık ve üretkenliği desteklenerek, bilim kültürü ve endüstrisine yön verecek üretici ve bilinçli takipçilerin, aktörlerin yetiştirilmesi amaçlanıyor.

25 Nisan’da düzenlenecek Davranış Bilimleri Fikir Festivali’nde yarışmanın ödül töreni de gerçekleşecek. Festivalde Üsküdar Üniversitesi akademisyen ve öğrencilerinin hazırladığı pek çok program da “geleceğin üniversitelisi” liselilerle buluşacak. Serbest kürsüler, paneller, etkinliklerle liseliler üniversite sınavından önce üniversite hayatını yaşayabilecek.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Üsküdar Üniversitesi Kurucu Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan, festivalin, dünyada düzenlenen pek çok bilimsel festival gibi gelenekselleşeceğini belirtti.

Tarhan, festivalin eğlence ve bilim disiplinini birarada bulunduran, gençleri geleceğe hazırlayan bir yol olduğuna dikkati çekerek, “İlginç fikirlerin üretilmesi, yenilikçi projelerin ortaya çıkması, geleceğin Nobel adaylarının yetişmesi bu yaşlarda zihnimize atılan tohumlarla olmaktadır. Eski kültürler, unvanları önemserdi. Ancak gelişmiş kültürler yenilikçiliği ve girişimciliği de önemser. Geleceği yakalamak, kendinizi bilim festivali içinde bulmak istiyorsanız bu ziyafeti kaçırmamalısınız” dedi.

İstanbul’da eğitim gören liseli öğrencilerin katılabileceği “Benim de bir fikrim var” yarışmasında katılımcılar yapay zeka ile insanları destekleyen uygulamalar üretmek için yarışacak. Oyunlar, çeşitli robotik çalışmalar, görüntülerin yorumlanması, şekil tanıma, bilgi tabanlı sistemler gibi çeşitli projeler büyük ödül için yarışacak.

Kaynak: haber7.com
Share
#

SENDE YORUM YAZ

1+9 = ?

bahis siteleri