logo

25 Ağustos 2014

MECLİS’İN ÇALIŞMA TAKVİMİ

12. Cumhurbaşkanı seçilen Recep Tayyip Erdoğan’ın yemin etmesinin ardından yeni hükümetin güvenoylaması takviminin işlemesi ve ardından görüşmeleri yarım kalan “torba kanun” tasarısının yasalaştırılması ihtimali ağırlık kazandı. 

12. Cumhurbaşkanı seçilen Recep Tayyip Erdoğan’ın yemin etmesini takiben oluşacak Meclis’in çalışma takvimi belirginleşmeye başladı. 

Erdoğan’ın TBMM Genel Kurulu’ndaki andiçme töreninin ardından 62. hükümetin kurulması beklenecek. Ak Parti Genel Başkanlığı’na aday gösterilen Ahmet Davutoğlu’nun yeni hükümeti kurması ve Bakanlar Kurulu’nun Resmi Gazete’de yayımlanmasının ardından, hükümet programının hangi gün Meclis Başkanlığı’na sunulacağı çalışma takviminin belirleyici unsuru olacak. 

 62. hükümetin, programını sunacağı günü bildireceği Meclis Başkanlığı, tatilde olan TBMM Genel Kurulu’nu olağanüstü toplantıya çağıracak. Hükümet programı okunacak ve Genel Kurul’a iki gün ara verilecek. İki günlük aradan sonra hükümet programının görüşmeleri yapılacak. Görüşmeler tamamlandıktan sonra verilecek bir gün arayı takip eden gün 62. hükümetin güvenoylaması yapılacak. 

CHP’nin 6-7 Eylül’de yapacağı olağanüstü kurultayın güvenoylamasına rastlama ihtimali, hükümetin programını sunacağı ve Meclis Başkanlığı’nın takvimine bağlı olacak.  

Daha önce 62. hükümetin programının sunulmasının ardından verilecek 2 gün arada ya da 30 Ağustos’ta Genel Kurul’un toplanma ihtimali üzerinde duran Ak Parti grubunda, yasama çalışmalarının güvenoylamasının sonrasına bırakılması görüşü ağırlık kazandı.

Güvenoylamasının ardından Ak Parti, görüşmeleri yarım kalan, maden işçilerine yönelik iyileştirmeler, kamu alacaklarının yapılandırılması ve 30 bin öğretmen ataması gibi düzenlemeleri içeren “torba kanun” tasarısını yasalaştırmak için harekete geçecek. 

Ak Parti, tasarının görüşmelerine devam edilmesi için Genel Kurul’u olağanüstü toplantıya çağıracak. Muhalefet, Meclis’in tatildeyken çalışmasına itiraz etmiş ve sadece 30 bin öğretmen atamasına ilişkin düzenlemenin yasalaştırılmasına destek vereceğini açıklamıştı. Ancak Ak Parti, kamu alacaklarının yapılandırılması ve öğretmen ataması gibi toplumun geniş kesimlerini ilgilendiren düzenlemeler içerdiği için tasarının tamamının yasalaştırılması gerektiği yönünde tavır aldı. 

Torba tasarının ardından avukatların, hazırlık soruşturması dosyalarından bilgi ve belge almasını engelleyen tek maddelik yasa teklifinin görüşülmesi de Genel Kurul gündemine gelecek. – TBMM

8

Kaynak: haberler.com
Share
#

SENDE YORUM YAZ

4+6 = ?

bahis siteleri