logo

MEMLEKET UZAKTAN SEVİLİR Mİ ?


Gamze İspirli
gamzeispirli@hotmail.com

35972219_2237917122904479_477329063116013568_n

 

İstanbul’da kurulan Erzurum Konfederasyonu  (ERKON)   Erzurum’da tanıtım çalışmalarına başladı.  Konfederasyon yöneticileri kent ziyaretleri kapsamımda Erzurum basınıyla buluştu.

Söz konusu toplantıya katılma fırsatı buldum. Yıllarca kenti yazan ve  bir sivil toplum kuruluşu yöneticisi olarak, sivil toplum kuruluşlarının  çalışmaları  her fırsatta ilgimi çeken konular olmuştur.

Sivil inisiyatif kentlerin ve ülkelerin kalkınmasında önemli bir yere sahip.

Erzurum   Konfederasyon  Başkan Yardımcısı Mustafa Macit , kent adına önemli çalışmalar yapacaklarından bahsederken, Erzurum’un kan kaybettiğinden,  birlik ve beraberlik olgusunun önemine vurgu yaptı.

Konfederasyonun önemli projeleri var, özellikle eğitim alanında konfederasyon bünyesinde akademi kurulacağı ifade edildi.

Söz konusu federasyonun,  geçmişte tanık olduğumuz gibi 12 Mart Erzurum’un  kurtuluş günlerinde İstanbul’da  faaliyet gösteren bazı derneklerin  şaibelerle gündeme gelip, işi ticarete döküp,  kişisel  tanıtım uğruna levha derneği olmayacağı kanaati doğdu içimde.

Üyelerinin çoğunun iş adamı olduğu düşünüldüğünde geçmişte yaşanıldığı gibi derneğin ticari beklenti uğruna kurulmadığı inancındayım.

Konfederasyon Başkanı Esenyurt Belediye Başkanı Ali Murat Alatepe de basın toplantısına telefon aracılığıyla katılarak, bu yeni oluşumun  rasyonel projelerini heyecanla anlatırken, konfederasyonun siyasete bulaşmayacağının altını çizdi.

Sivil toplum kuruluşları her görüşe açık olmalıdır,  herkesin sesi olabilmelidir. Bu açıdan objektif olmak önemli bir kriter ancak, Erzurum’u  hangi  siyasi partiden olursa olsun siyasi arenada temsil edecek  nitelikli, adaylara  sivil toplum kuruluşu olarak destek verilmesi de bu ölçüt dışında tutulmalıdır.

Konfederasyon rasyonel projeleriyle ve deneyimli ekibiyle  kent adına çok önemli bir oluşum.

Sivil toplum kuruluşu yöneticiliği fahri çalışmayı esas alan, zamandan , ailenizden, hobilerinizden fedakarlık yaparak toplum adına çalışmayı gerektirir, üstelik tüm eleştiri okları üzerinizdedir. Bu açıdan kolay iş değildir,  idealist insanların işidir sivil toplum kuruluşlarında yer almak.

20li yaşlardan beri yönetici konumunda görev yaptığım sivil toplum kuruluşlarının tüm sorunlarını analiz edebiliyorum.

Konfederasyonun bu açıdan gençlere öncelik vermesi gerekiyor.   Genç nesillerin bu işlere sahip çıkması ve milliyetçilik bilinciyle tanışması, toplum adına çalışması kentlerin ve ülkelerin gelişmesi adına önemli bir kavram.

Her fırsatta ‘’Memleket uzaktan sevilemez’’ görüşünü savunan,  kentten göç edenleri eleştiren bir gazeteci olarak,  konfederasyon oluşumunun  söz konusu görüşümü çürütecek nitelikte olduğu kanaatine vardım.

Kent dışında Erzurum adına hiçbir beklenti olmadan bir şeyler yapmak isteyen kişileri görünce ümidim arttı ancak en önemli engel Erzurum’daki birlik ve beraberlik konusundaki zafiyet, kentte  kolektif çalışma bilinci yok denecek kadar az.

Herkes birbirinin eleştirmenin derdinde sözde milliyetçilik had safhada. Nice bilim  insanları, iş adamları ,halk ozanları, sanatçılar,  şairler ve gazeteciler kentte bu konudan muzdarip olarak  göç etmeyi tercih etmiştir.   Rahmetli, sanatçımız İbrahim Erkal sitemli dizelerinde   bu açıdan ‘’Erzurum uzak şehir’’ demiş, halk ozanımız Reyhani ‘’Gidirem’’ türküsüyle birçok kişinin duygularına tercüman olmuştur.

İstanbul’a a göç eden hemşehrimiz tiyatro sanatçı Murat Balkuş’unda bu oluşumda yer alması bu alandaki tespitlerimizi doğruluyor.

Birlik ve beraberliğin olmaması ve çekememezlik konusundaki, sosyolojik hastalığımızı aşmadığımız müddetçe hiçbir yere varamayacağımız kesin.

Hangi derneği kurarsanız, kurun hangi nitelikli yöneticiyi kentin başına getirirseniz getirin birliktelik ruhu olmadıktan sonra Erzurum yine kan kaybedecek, yine göç verecek, yine hak ettiği konuma gelemeyecektir.

Kurtuluş meşalesinin yakıldığı kent milli mücadele ki birliktelik ruhunu ekonomik ve sosyolojik anlamdaki göstermediği taktirde geri kalmışlık kaderimiz olmaya devam edecektir.

Hükumet Erzurum’a yatırım konusunda önemli destekler verdiği halde bugün hak ettiğimiz yerde değilsek, kendimizi sorgulamalıyız.

Asıl gurbet,  birbirimize yabancılaşmak, sevgisizlik,  duvarlar örerek, başarılarımızı engellemektedir, memlekette bile yabancılaşıyoruz, birbirimize,   yıllarca kenti yazan bir gazeteci olarak bu konuda maalesef bir adım yol almadığımıza tanık oluyorum.

Gurbetteki hemşehrilerimizi kurduğu konfederasyonun  birliktelik anlamında meşaleyi yakmada ilk adımı atmasını umuyor, konfederasyonun  çalışmalarına her fırsatta destek vereceğimizi dile getirmek istiyorum.44823588_2441773982518791_558552538270400512_n

 

GAMZE İSPİRLİ/KENTVİZYONHABER

 

Share
#

SENDE YORUM YAZ

6+8 = ?

#

MEMLEKET UZAKTAN SEVİLİR Mİ ?” için 1 yorum

 1. Hatice : diyor ki:

  Ah keşke Erzurum sevdamı
  Haykırsam çıkıp palandökene öyle yankılasa da herkesi tutştursa el ele gönül gönüle.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Bayramlara Sığdırılan Mutluluk!

  30 Temmuz 2020 Erzurum, Tüm Manşetler, yazarlar

      GAMZE İSPİRLİ'nin yazısı.... Yine bir bayram arifesini yaşıyoruz… Bayram hakkında söylenecek ve yazılacak çok şey var belki;  bu açıdan bir yazar için bayram yazısı kaleme almak çokta değildir. Bayram yazısı yazmak, mutluluğu anlatmaya çalışmaktır aslında… Oysa mutluluk göreceli bir kavramdır. Birçok kişi bayramı anlatırken, geçmişe özlem duyarak “bayramların içi boşaltıldı” yorumunu yapar. Bayramları önce tatil günleri ilan ettik, sonra ziyaretleri bırakıp bayram kutlamalarını kısa mesajlara sığdırdık…...
 • KUVAYİ MİLLİYE RUHU VE ERZURUM KONGRESİ….

  23 Temmuz 2020 Tüm Manşetler, yazarlar

    TARİHÇİ KÜBRA ÖZDEMİR'İN YAZISI     Kurtuluş  Savaşı’nın  başlamasında meşale görevi  gören  Erzurum kongresinin  bugün 101.  Yılı. Bundan 101. yıl  önce   Mustafa  Kemal  ve  silah arkadaşlarının  öncülüğünde  23 temmuz 1919 da  Erzurum  da  bir kongre yapılması kararlaştırılmış. Alınan  kararlar  Türkiye  Cumhuriyetinin kaderini değiştirmiş. Kurtuluşa giden yolda önemli adımlar atılmıştır.      Mustafa Kemal   kurtuluş  mücadelesini doğudan başlamayı planlamış büyük kongreyi Erzurum da toplayarak Erzurum konusundaki ayrı...
 • İSTANBUL SÖZLEŞMESİNE OBJEKTİF BAKIŞ…

  03 Temmuz 2020 Erzurum, Tüm Manşetler, yazarlar

    Son günlerde İstanbul Sözleşmesinin (Kadınlara Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye İlişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi) kaldırılması konusundaki tartışmalar yoğunluk kazanıyor. Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın, önceki gün başkanlık yaptığı MYK ve il başkanları toplantılarında, kamuoyunda tartışılan İstanbul Sözleşmesi gündeme geldi. Edinilen bilgiye göre, Erdoğan kurmaylarına, “Çalışıp, gözden geçirin. Halk istiyorsa kaldırın. Halkın talebi kaldırılması yönündeyse, buna göre bir karar ve...
 • BEN SÖYLERİM KALEM YAZAR!

  19 Haziran 2020 Erzurum, Tüm Manşetler, yazarlar

  Uzun süredir yazmıyorum ve yazmamaya karar vermiştim.Gurbette suya benzedik gözyaşı,Taşa benzedik bağır, saza benzedik türkü olduk. Somun derdi olmalyanları; Somun derdi olanlar ayakta alkışlıyor! Gurbet bırak rüzgar deli deli essin, yağmur cise cise yağsın.Bırakta ıslanayım, şemsiye olma yağan yağmura.Ben söylerim kalem yazar.Güfte hazır bestecisini bekler! Arkamdan tuzak kuranlar, sözlerimle sizleri buğday başakları gibi savurur, tanelerinizin her birini Akdeniz’in derin sularına gömerim..Doğru bildiklerimi ve doğruları paylaştığımda...
bahis siteleri Betboo giriş