logo

MENOPOZ TÜM BAYANLARIN KADERİ

osteoporozla-mucadele-cocuklukta-baslamali

Bir kadının adet görmediği süre üst üste on iki ay olmuş ise menopoza girmiş olarak kabul edilir. Geciken, düzeni bozulan adetler nedeniyle doktora başvurulduğunda yapılan hormon testleri sonrasında menopoz tanısının kesinleştiğini belirten Erzurum Atatürk Araştırma Hastanesi Kadın Doğum Hastalıkları Uzmanı Yrd. Doç.Dr. Ömer Erkan Yapça, ülkemizde ortalama menopoz yaşının 46–48 yaş aralığında olduğunu söyledi.

 

Menopoz tüm bayanların kaderi

 

Menapoz’un tüm bayanların kaderi olduğuna değinen Erzurum Atatürk Araştırma Hastanesi Kadın Doğum Hastalıkları Uzmanı Yrd. Doç.Dr. Ömer Erkan Yapça, yaşlanma süreciyle birlikte gerçekleşen menopoz’un Türkiye ortalama 46–48 yaş aralığındaki bayanlarda görüldüğünü söyledi. Bu yaş ortalamasının Avrupa da 51 yaş olduğunu belirten Yapça, bunun nedenini ise şu sözleriyle açıkladı. Bunlar; genetik yani ırksal faktörler, Avrupa da ülkemize oranla sigara içen bayanların sayısının az olması ve ülkemizde Avrupa’ya oranla fiziksel aktivitenin azlığı gibi. Yapça, bayanlardaki yumurtalıklardaki yumurtaların bitmesi sonrasında en son görülen adet kanamasına menopoz denildiğini söyledi. Menopoz’a geçişin her bayan için olması gerektiğini belirten Yapça, hasta şikâyetlerinin menopoz’a girilmeden 1–2 yıl önce başladığına değindi. Menopoz’a giren kişilerin sık olarak adet düzensizliği yaşadığını söyleyen Yapça, östrojen hormonun azalmasıyla kişide sıcak basmalar gibi belirtilerin gözlemleneceğini dile getirdi. Bunun yanı sıra kişilerde bitkinlik, yorgunluk, anksiyete hatta depresyona kadar değişikliklerin gözlemlenebileceğini ifade eden Yapça, menopoza giren kadınların cinsel yaşamlarının olumsuz etkilenmesinin de söz konusu olduğunu kaydetti. Bu gibi durumlar da hastaların doktora gelmeye çekindiklerini sözlerine ekledi. Menopoz da idrar yolu şikâyetlerinin yaygın olduğunu kaydeden Yapça, menopozdan sonra kadınlarda kemik erimesi görülmeye başladığını vurguladı. Yapça, ilerleyen dönemlerde bayanlarda kalp rahatsızlıklarından ölme oranı erkeklerle eşitlendiğini belirtti.

 

Menopoz bazı bayanların günlük yaşamını etkiyebiliyor

 

En son âdetin üzerinden 1 yıl geçmişse bu hastaları menopoz olarak kabul ettiklerine değinen Yapça, bu varsayımdan emin olmak için hormon kontrolünü yapıp sonucuna göre tanının kesinleştiğini kaydetti. Menopoza giren kadınlarda kemik tarama testi, mamografi ve hastanın doktora başvurduğu belirtilerin analizinin yapılarak hangi tedavinin uygulanacağını tespit ettiklerini belirtti. Yapça, eğer bu faktörler hastanın günlük yaşamını ne ölçüde etkilediklerini değerlendirdiklerini söyledi. Yapça, hastalarımızın günlük yaşamını olumsuz etkilemesi halinde buna göre tedavi uyguladıklarını, etkilememesi durumunda ise hastaları bilgilendirdiklerini dile getirdi. Yapça, hastaları 6 ayda ya da 1 yılda bir kontrole çağırdıklarını belirtti.

 

40 yaşından önce menopoz olan bayanlar dikkat

 

Kadınların menopoza 40 yaşından önce de girebildiğini kaydeden Yapça, buna erken menopoz dendiğini bildirirken, bu hastalar mutlaka hormon tedavisi önerdiklerini dile getirdi. Erken Menopoz ‘a giren bayanların 2 yılda bir düzenli şekilde mamografilerinin yaptırmaları gerektiğine değinen Yapça, eğer aile de meme kanseri olan kişi varsa bunun 1 yıla düşürdüklerini kaydetti. Yapça, bu bayanlara 2 yılda bir de kemik taraması testinin yaptırılması konusunda uyardı. Rahim ağzı kanserine yönelik smera testlerinin de düzenli yapılması gerektiğine değinen Yapça, erken menopoz’a yakalanan kişilerin diğer şikâyetlerine yönelik de tedavi uyguladıklarını ifade etti.

 

Halk hormon tedavisinden korkuyor.

 

Halkın hormon tedavisinden korktuğunu söyleyen Yapça, hastanın çevresinden duyduğu bu ilaçların kansere yol açtığı gibi söylentiler yüzünden birçok hastanın tedavisini yarım bıraktığını belirtti. Yapça, bu tip hormon ilaçlarının hekimin kontrolünde ve hekimin istediği zaman dilimlerinde kullanıldığında kanser yapıcı özelliğinin olmadığına değindi. Menopoz olan kadınlarda yavaş yavaş kemik erimesinin başladığını dile getiren Yapça, bu konuda hastaların ayrıntılı bilgilendirilmesi gerektiğini özelikle bu kişilerin süt ve süt ürünlerinin tüketmesi gerektiğini söyledi. Kemik görevi ve kalitesinin 10 -20 yaş arası oluştuğuna değinen Yapça, çocuklarımıza bu yaş diliminde süt ve süt ürünleri kullanımını yaygınlaştırmak gerektiğini belirtti.

 

 

 

 

 

 

Share
#

SENDE YORUM YAZ

1+2 = ?

bahis siteleri Betboo giriş