logo

09 Mart 2014

Mersin’deki skandalın detayları ortaya çıktı

Ankara’dan Mersin’e denetlemeye giden istihbarat ekibinin odasında ‘böcek’ bulundu. USB bellek biçimindeki cihazla dinlemeyi yaptığı belirlenen Mersin İstihbarat Şubesi dağıtıldı…

Milliyet’in aldığı bilgiye göre, Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Dairesi’nin başına geçen Engin Dinç, tüm il emniyet müdürlükleri bünyesinde faaliyet yürüten il istihbarat şube müdürlüklerinde detaylı denetleme yaptırmaya başladı.

Çalışma odası

Ankara’daki İstihbarat Dairesi’nde görevli şube müdürlerinden oluşturulan denetleme ekipleri, il istihbarat şube müdürlüklerinde özellikle telefon dinleme ve takip çalışmalarını mercek altına aldı. Özellikle büyük kentlere giden ekipler, yasadışı dinleme ve takip iddialarını inceleyip gün ışığına çıkarmak için geçmiş yıllara ait önleme ve adli dinleme kararlarına ait kayıtları tek tek araştırdı.

Bu çerçevede, Ankara’dan Mersin’e giden denetleme ekibi, emniyette pek görülmeyen bir olayla karşılaştı. Mersin Emniyeti İstihbarat Şubesi’ne giden ekip, burada bir çalışma odası düzenleyip incelemelerine başladı.

Yerde buldular

Denetleme sırasında, Ankara’dan gelen ekibin çalışma odasında yerde bir USB bellek bulundu. Cihazda bir ışık yanıp söndüğünü gören denetleme ekibi, USB belleğin gerçekte harici bellek olmadığını, yakın mesafeden dinleme sağlayan ve “böcek” adı verilen gizli dinleme cihazı olduğunu tespit etti.

Cihazın bilgisayar sistemi üzerinde yapılan incelemesinde, çeşitli konuşmalar bulunduğu anlaşıldı. Ayrıntılı incelemede, konuşmaların, Ankara’dan Mersin’e denetlemeye giden uzman ekibin, Mersin İstihbarat Şubesi’nde görevli polislerle yaptıkları görüşmelere ait ses kayıtları olduğu anlaşıldı. Elde edilen yasadışı dinleme cihazı ile verilerle ilgili tutanaklar hazırlanarak olay resmi kayıt altına alındı.

Birim dağıtıldı

Bu gelişme, hemen Ankara’daki İstihbarat Dairesi Başkanlığı’na aktarıldı. Ayrıca, şubedeki kayıtların tamamı Ankara’ya getirilerek daha detaylı incelemeye alındı.Bu inceleme sonucunda, Ankara ekibinin yanı sıra kentin üst yöneticilerinin de yasadışı dinlendiği tespit edildi. Mersin Emniyeti İstihbarat Şubesi üç ayrı tayin operasyonuyla tamamen dağıtılarak yerine başka birimlerde görev yapan polislerden yeni çalışma ekibi oluşturuldu.Mersin’deki dinleme skandalının ardından Emniyet Genel Müdürlüğü soruşturma başlattı. Görevlendirilen müfettişler, Mersin Emniyeti İStihbarat Şubesi’nde daha önce görev yapan polislerin ifadelerini almaya başladı.

Kaynak: haber7.com
Share
#

SENDE YORUM YAZ

7+7 = ?

bahis siteleri