logo

METRUK EV TEHLİKESİ İSYAN ETTİRDİ

IMG_7324 - Kopya

Erzurum’da terk edilmiş halde bulunan metruk gecekondu ve binalar vatandaşın korkulu rüyası haline geldi. Tinerci, balici ve alkolik kişilerin mesken olarak kullandığı metruk evler, kaderlerine terk edilmiş durumda. Çoğu yarım yamalak yıkılmış, yıpranmış, dökülmeye yüz tutmuş olan bu yapılar, çocuklar için de büyük tehlike oluşturmaya devam ediyor.

Doğunun Parisi olarak bilinen Erzurum’da hala metruk ve yarım yamalak yıkılmış evlerin bulunması görenleri şaşırtıyor. Bu tarz metruk binaların ayakta olması, kentsel dönüşüm projesi adı altında yapılan çalışmaların yetersiz olduğunu gösteriyor. Ayrıca madde bağımlıları ve alkolik şahıslara mekan olan metruk yapılar; çevresel sorunlara, vatandaş için huzursuzluğa neden olduğu gibi, bu binalarda oyun oynayan çocuklar için de büyük tehlikeye neden oluyor. Son olarak Yakutiye ilçesinin Gölbaşı semtinde meydana gelen olayda, metruk binada oyun oynayan 2 kız çocuğu duvarın altında kalarak can vermişti. Bu olay insanların daha da korkmasına neden oldu.

Konu ile alakalı içini YeniGün’e döken Mehmet Zeki Düzel adlı vatandaş, Yakutiye’de çok sayıda metruk bina olduğunu, bu binaların yıkılmasını istediklerini dile getirdi. Öte yandan çocuklar için oyun parklarının yeterli olmadığının altını çizen Düzel, özellikle akşam saatlerinde metruk binalara ait sokaklardan geçmeye korkar olduklarını, balici, tinerci ve alkolik kişilerin bu tarz yerleri kendilerine ev yaptıklarını söyledi. Belediye ve polisin denetimlerinin yetersiz olduğunu kaydeden Düzel, metruk binaların mahalleye zarar verdiğini, bu binaların 3-4 senedir terk edilmiş halde olduğunu belirtti. Bu yerlerde gençlerin içki, esrar, tiner, bonzai gibi uyuşturucu maddeleri içtiklerini söyleyen  Düzel ,”Çocuklarımız tehlike altında. En kısa sürede bu tarz metruk yerlerin yıkılmasını istiyoruz. Mahallemizde huzur kalmadı” ifadelerini kullandı. Ayrıca metruk yerlerde yaşamak zorunda olan ailelerin can güvenliklerinin olmadığını dile getiren mahalle sakinleri, belediye ve emniyet güçlerinin tedbirlerini arttırmasını istedi. Her an göçme tehlikesiyle karşı karşıya kaldıklarını belirten mahalle sakinleri, bu tarz evlerin yıkılması ya da restore edilmesi için belediyeden çalışma başlatma istediğinde bulundu.

 

Share
#

SENDE YORUM YAZ

5+10 = ?

bahis siteleri Betboo giriş