logo

MİLLİ MÜCADELE KENTİ ERZURUM’UN GURUR GÜNÜ


KÜBRA ÖZDEMİR
kubraozdemir@hotmail.com

TARİHÇİ KÜBRA ÖZDEMİR’İN YAZISI

 

Türk tarihinde önemli bir yer edinen dadaşlar diyarı Erzurum 1. Dünya savaşı sırasında çok büyük acılara sahne olmuştur.  Bu süreçte insanlık tarihinde eşine rastlanılmayan vahşet ve katliama karşı milli bir şuur oluşmuş ve Erzurum kahramanlık destanı yazmıştır.

Hınçak Taşlak Ermeni çetelerinin katliamına rağmen Erzurum halkı vatan, millet, bayrak sevgisini kaybetmemiş yaşlısı,  genci,  kadını,  erkeği,  milli birlik ve beraberlik anlayışıyla mücadelesini sürdürmüştür.

1917 yılında Rusya da çarlık rejimi çökük Bolşevikler ülkeyi ele geçirerek Ruslar işgal ettikleri bölgeleri boşalttılar, boşalttıkları yere Doğu Anadolu da Ermeni Devleti’ni kurmak isteyen Ermenileri yerleştirdiler ve sahipsiz kalan Erzurum halkına soykırım yaptılar.

Alaca ve Ilıca da kadın erkek ayırt etmeden cami ve evleri ateşe verdiler. Tarihe kara leke olarak geçen bu olayla ilgili belgeler, Osmanlı ve Genel Kurmay Başkanlığı arşivlerinde ve yabancı bilim adamlarının eserlerinde mevcuttur.

Doğu illeri komutanı Kazım Karabekir hatıralarında Erzurum’a girdiklerinde şehir içinde 2 bin 377 şehit defnettiklerini belirtmiş, Erzurum’un artık yaşayan bir şehir olmadığını  kadın,  çocuk ve  yaşlıların vahşete uğradığını  kaleme almıştır.

10 Ocak 1918 Birinci Kafkas Kolordu Komutanı Kazım Karabekir Paşa birliklerine Erzurum, Erzincan, Sarıkamış yönüne hareket emri vermiştir.

Ordu kış şartlarına rağmen ilerlemeyi sürdürmüş. 13 Şubat 1918 Erzincan, 26 Şubatta Erzurum’a akmaya başlamıştır, 11 Mart Ilıca (Azizye ) kurtarılmıştır,  12 Mart 1918 günü Erzurum’un esaret günleri sona ermiştir.

Dadaşın mertliği ile halkın kanlarıyla yoğurulan aziz şehrin kurtuluşu insanlık için önemli bir gündür. Her türlü işkence ve katliamı gerçekleştiren Ermeniler geri gönderilmiştir.

Tarihin önemli olaylarına tanıklık eden Erzurum Kurtuluş Savaşının Cumhuriyete giden yolunda milli mücadelenin meşalesini yakarak Cumhuriyet  tarihinde bir kez daha önemli bir il olduğunu kanıtlamıştır.

Cumhuriyetin temellerinin atıldığı,  milli mücadele şehrinin,  milli şahlanış günü kutlu olsun…

Share
#

SENDE YORUM YAZ

2+5 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • BİR KURTULUŞ DESTANI ÇANAKKALE…

  17 Mart 2020 Erzurum, Tüm Manşetler, yazarlar

  TARİHÇİ KÜBRA ÖZDEMİR'İN YAZISI.... Çanakkale içinde aynalı çarşı Ana    ben   gidiyom   düşmana  karşı Of  gençliğim eyvah... Şair   bu   dizelerle  anlatıyor,   Çanakkale destanının ne kadar anlam yüklü  olduğunu  ve kelimelerin  kifayesiz kaldığını. Tarihin  en büyük ve gerçek  savaşlarından  birisidir  Çanakkale .  Kürdü ,  Türk’ü,  Lazı,   çerkezi   vatanın kurtarılması  için tek yürekti. 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin 105’inci yıl dönümünde kefensiz yatan kahramanlarımızı kaleme almak istiyoru...
 • MİLLİ MÜCADELE KENTİ ERZURUM’UN GURUR GÜNÜ

  13 Mart 2020 Erzurum, Tüm Manşetler, yazarlar

  TARİHÇİ KÜBRA ÖZDEMİR'İN YAZISI   Türk tarihinde önemli bir yer edinen dadaşlar diyarı Erzurum 1. Dünya savaşı sırasında çok büyük acılara sahne olmuştur.  Bu süreçte insanlık tarihinde eşine rastlanılmayan vahşet ve katliama karşı milli bir şuur oluşmuş ve Erzurum kahramanlık destanı yazmıştır. Hınçak Taşlak Ermeni çetelerinin katliamına rağmen Erzurum halkı vatan, millet, bayrak sevgisini kaybetmemiş yaşlısı,  genci,  kadını,  erkeği,  milli birlik ve beraberlik anlayışıyla mücadelesini sürdürmüştür. 1917 yılında Rusya da...
 • DALGALANDIMDA DURULDUM!

  30 Ekim 2019 Erzurum, Tüm Manşetler, yazarlar

    Cırcır konuşan bir Çinliyi dinleyerek Çince öğrenebilir mi insan. Hayatımı ve anılarımı montajlama hevesi içinde değilim.. Pişmanlıklarımı da; arkeolojik kazı yaparak çıkarmanın bana bir faydası, hatalarımdan ders çıkarmak olmasıdır. Her insan hayatının bir karışık kasedi vardır. Bu karışık kasette yıllarca siyaseti önlü arkalı çalıp dinledim. Çok geçte olsa dinlemeyi bırakmayı başardım.. Mutluluğum,cezvelerden kabarıp kabarıp boşalıyor fincanlara, höpürdete höpürdete yudumluyorum sabah kahvemi, elimde si...
 • Merak ediyorum…

  20 Eylül 2019 Erzurum, Tüm Manşetler, yazarlar

    Annelere saygım sonsuz... Diyarbakır HDP İl Binası önünde şu an itibarıyla 43 aile dağda ki çocukları için eylem yapıyor. Bu çocukların bazıları 20 yıl. Bazıları 15 yıl. Kimi de 5 ila 10 yıldır dağda. Bu kadar uzun sürelerle dağda. Terör örgütü ile birlikte olmuş bu insanlar. İlla ki bir eyleme katılmışlardır. Ellerine asker, polis yada sivil kanı bulaşmıştır. Kim bilir kaç kişinin katili olmuşlardır... Şimdi, diyelim ki... PKK bu teröristlerin hepsini geri gönderdi. Ne olacak o zaman? Bu teröristlere nasıl bir işle...
406 Not Acceptable

406

Not Acceptable

This request is not acceptable