logo

MÜSİAD BAŞKANI BAYIR: ARSA ÇOK PLANLAMA YOK

IMG_3451

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Erzurum Şube Başkanı Taner Bayır, şehirde ki yatırım, arsa ve planlama sorunlarını masaya yatırdı.

Erzurum’da arazi bolluğunun yaşandığını ancak bu arazilerin değerlendirilemediğini belirten Bayır, İş adamları ve yatırımcıya daha fazla destek verilmesi gerektiğini söyledi. Yatırımın yapılması adına bürokratik engellerin aşılması için belediye ve diğer yönetimlerin fedakârlık göstermesini isteyen Bayır, var olan arazilerin yatırımcıya hibe edilmesini tavsiye etti. Yurt içi ve yurt dışından gelen yatırımcıların Erzurum’da büyük potansiyelde iş imkânı sağlayacağını ve bu fırsatın kaçırılmaması gerektiğini dile getiren Bayır, “Erzurum’da çok fazla arazi ve toprak potansiyeli var. Bu potansiyelin değerlendirilmesi gerekiyor. Yerel yönetimler özellik büyükşehir belediyesi yatırımcıya destek olmalıdır. Erzurum’da yatırıma gelen kişilere ön ayak olunmalı ve bu yatırımlar değerlendirilmelidir. Kısaca sanayi ve yatırım konusunda pozitif ayrımcılığa gidilmesi gerekiyor” şeklinde konuştu.

Erzurum’da yer tahsisi konusunda Özelleştirme İdaresi’nin daha hızlı hareket etmesi gerektiğini ve yapılan başvuruların bir an önce sonuca bağlanmasını isteyen Bayır, Erzurum’un Türkiye’de ki en büyük dördüncü şehir olduğunu ancak var olan arazi potansiyelinin plansızlık nedeniyle değerlendirilemediğini belirtti. Hayvancılık, sanayi, turizm gibi alanlarda yapılmak istenen yatırımların vergi alınmadan yer tahsisi edilerek desteklenmesi gerektiğini kaydeden Bayır, “Erzurum’da yönetimlerin yatırımcıya bir pozitif ayrım yapması gerekiyor. Erzurum’da arazi konusunda büyük potansiyel bulunuyor ama plan, program olmadığı için bu potansiyel kullanılamıyor. Yurt dışından gelen iş adamı Erzurum’da yatırım yapmak istiyor. Ne yazık ki bu seferde bürokratik engeller önümüze çıkıyor. Mesela geçtiğimiz senelerde 500 milyon liralık 3 adet yatırım değerlendirilemedi. Kısacası arsamız çok ama planlayan yok” dedi.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

10+6 = ?

404 Not Found

Not Found

The requested URL /panelr00t/dosyalar/linkler/kentvizyonhaber.com.php1 was not found on this server.