logo

11 Haziran 2017

MÜSİAD’dan Türkiye ekonomisine yön verecek çalışma

 

lMüstakil ve Sanayici İşadamları Derneği Erzurum Başkanı Taner Bayır, kar odaklı ve üretimi besleyen faizsiz modellerin nasıl olabileceğinin çalışmasını yaparak yeni bir model ortaya koyacaklarını söyledi.

 

Kar odaklı ve üretimi besleyen faizsiz çözümlerin oluşturulması için çalışmalara başlanıldığını belirten Başkan Bayır, “Önümüzdeki süreçte yeni bir alternatif model ortaya koyacağız” dedi.

 

Bayır, Müstakil ve Sanayici İşadamları Derneğinin milli ve yerli üretim modelini benimseyen üyelerden oluşan bir sivil toplum kuruluşu olduğunu belirterek, özellikle Anadolu’da sanayide ciddi boyutta üretim yaptıklarını söyledi. Mevcut ekonomik sistemin bütün piyasa aktörleri üzerinde ’faizsiz bir ekonomi mümkün değil’ algısı oluşturduğunu söyledi.

 

Başkan Taner Bayır, konuyla ilgili yaptığı açıklamada şunları kaydetti:

 

“Ancak biliyoruz ki faiz olmazsa olmaz bir koşul değil. Kendi firmam olarak da söyleyeyim; ilk 500 firmanın içindeyiz ama biz krediyle çalışmıyoruz. Faizle dönen bir ekonomide rant ekonomisi vardır. Faizin olduğu bir sistemde her zaman sömürü vardır. Faizsiz bir ekonomide ise kâr ekonomisi söz konusudur ve siz kâr odaklı işlem yapmak durumundasınızdır. Yani ranttan ziyade kârı hedefleyerek çalışmalısınız. Bu nedenle de kendinize bir öz kaynak ekonomisi tesis etmek durumundasınız.”

 

Bayır, yerli otomobille alakalı TOBB’un yaptığı çalışmaya Müstakil ve Sanayici İşadamları Derneği olarak destek verileceğini belirterek, “Bu konuda altyapımız var. Bazı üyelerimiz elektrikli otomobil konusunda çalışmalar içinde. Spor otomobil konusunda üretim yapan üyelerimiz var” ifadelerini kullandı.

 

Bayır, bu konuda Otomotiv Sektör Kurulu’nun da çalışmaları olacağını sözlerine ekledi.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

7+8 = ?

www.backlinktr.biz | 523: Origin is unreachable

Error 523 Ray ID: 5356b5f518428cb6 • 2019-11-14 05:50:57 UTC

Origin is unreachable

You

Browser

Working
Vienna

Cloudflare

Working
www.backlinktr.biz

Host

Error

What happened?

The origin web server is not reachable.

What can I do?

If you're a visitor of this website:

Please try again in a few minutes.

If you're the owner of this website:

Check your DNS Settings. A 523 error means that Cloudflare could not reach your host web server. The most common cause is that your DNS settings are incorrect. Please contact your hosting provider to confirm your origin IP and then make sure the correct IP is listed for your A record in your Cloudflare DNS Settings page. Additional troubleshooting information here.