logo

27 Mart 2014

Obama: "Özgürlük bedava değil"

Brüksel’de AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso ve AB Konseyi Başkanı Herman Van Rompuy’la görüşen ABD Başkanı Barack Obama, Rusya’nın Kırım’ı işgal ettiğini hatırlatarak “Özgürlük bedava değil” dedi.

Obama, savunma bütçelerini kısan Avrupa ülkelerini Kırım işgalini örnek göstererek eleştirdi. Obama, önümüzdeki hafta toplanacak NATO dışişleri bakanlarının bu konuda planlama yapmasını istedi. Obama, “Ukrayna’daki durum özgürlüğün bedava olmadığını gösterdi. Gereken teçhizat, personel ve eğitim için para harcamaktan kaçınmamalıyız” diye konuştu.

Amerika Başkanı, Rusya’nın Ukrayna üzerinden AB ile ABD’nin arasını bozmaya çalıştığını belirterek “Rusya yönetimi yanlış hesap yaptı” ifadesini kullandı. Rusya’nın Kırım’ı ilhak etmesi sonrası uygulanan yaptırımlar ile ilgili konuşan Obama, “G-7 üyesi her ülke Rusya’ya yaptırım uygulayacak ve G-7 ülkelerinin haziran ayında Brüksel’deki toplantısında Rusya olmayacak” dedi.

Rusya’nın Ukrayna’da uyguladığı politikayı “istila” olarak nitelendiren Obama, Amerika ve müttefiklerinin Kiev yönetimini desteklemeye devam edeceğini söyledi. Obama, Rusya’nın saldırganlığa devam etmesi durumunda bunun “büyüyen sonuçları” olacağını dile getirdi.

Kaynak: haberturk.com
Share
#

SENDE YORUM YAZ

3+4 = ?

iddaa tahminleri banko tahmin gaziantep escort