logo

06 Nisan 2015

OLTU’DA ETKİLİ VE YETKİLİ EBEVYNLİK SEMİNERİ

oltu
Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü’nce Aile Eğitim Programı kapsamında “Etkili ve Yetkin Ebeveynlik” semineri düzenlendi.
Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü, Yakutiye Sosyal Hizmet Merkezi tarafından Oltu Birlik ve Beraberlik Vakfında, Kuran Kursu öğrencilerine etkili ve yetkin ebeveynlik konusunda düzenlenen eğitim Aile Eğitim Programı eğitimcisi Şeyda Daşçı, tarafından aktarıldı.
400 kursiyerin katıldığı seminerde konuşan Daşçı, çocukların birey olarak kabul edilmeleri gerektiğini söyledi.
Daşçı seminerde yaptığı sunumda şu ifadeleri kullandı:
“ Bazı çocuklar akademik başarı gösterir. Kimi ise sporun ya da müziğin herhangi bir dalında başarılıdır. Ancak şu bilinmelidir ki okul başarısı, başarı kriteri değildir. Onların hata yapmalarına izin verin. Hataları öğrenme fırsatı olarak gösterin. Bunu yaparken hata yaptığında hatalı davranışının yerine ne koysa daha iyi olurdu. Onu gösterin. Çocuklarınızın önünde karar almayın. Tutarsız karar almayın. Anne babasından ayrı muamele gören çocuk, kural tanımaz, şımarık büyüyor. Birbirinize olan kızgınlığınızı, çocuk bakımında ona yansıtmayın. Hoşgörülü bir davranış sergileyin. Çocuklarınız, sizin onlara söylediklerini değil, davranışlarınızı örnek alırlar”
Sevginin en iyi iletişim şekli olduğunu belirten Daşçı, sen dili kullanmanın ve etkin dinlemenin önemine vurgu yaptı.
Seminer sonunda Daşçı, kursiyerlerin sorularını yanıtladı.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

2+3 = ?

bahis siteleri