logo

24 Eylül 2014

OVİT TÜNELİ’NE İLK OTOBÜS GİRDİ

OVİT

Erzurum Büyükşehir Belediyesi Meclisi üyeleri yapımı devam eden Ovit tüneline incelemelerde bulundu.
Meclis üyeleri ve gazetecileri taşıyan otobüs, Erzurum ile Rize arasında, Ovit Dağı’ndaki yapımı süren 14.3 kilometrelik tünelde, 3 kilometre kadar gitti.
Ovit Tüneli’ne ilk kez giren otobüs, geri viteste çıkış yaptı.
Erzurum’un İspir ile Rize’nin İkizdere ilçeleri arasında Türkiye’nin en uzun tünelleri arasında olan Ovit projesi 600 milyon TL’lik bir proje.
Ovit Tünelinde yapılan çalışmaları yerinde görmek için Büyükşehir Belediye Meclis Başkan Vekili Fevzi Polat başkanlığında, bir gezi düzenlendi.
Belediye meclis üyeleri ve gazetecileri taşıyan iki otobüs, tünelin İspir tarafına gitti. Kazı ve betonlama çalışması yapılan yere kadar giden otobüsteki meclis üyelerine görevliler bilgi verdi.
Büyükşehir Belediyesi Meclis Başkan Vekili Fevzi Polat Ovit tüneli projesinin bölge açısından son derece önemli olduğunu ifade etti.
Ovit projesinin kader projesi olduğunu belirten Polat, ‘’Rize’yi Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerine bağlayan, kış aylarında kar nedeniyle geçit vermeyen Rize-Erzurum karayolu güzergahındaki 2600 rakımlı Ovit Dağı’nda 50 yıldır yapılması istenen tünel hayata geçiriliyor. Gidiş ve geliş olarak yapılacak, 14.7 kilometre uzunluğundaki tünel, bu özelliğiyle Türkiye’nin birinci, dünyanın dördüncü en uzun tüneli olacak. . Zaman içerisinde Rize Limanı sayesinde Kafkaslara açılacağız. Tünel Erzurum ve Rize’nin gelişmesinde olumlu katkılar sağlayacak Projeyle Erzurum’dan 2 saatlik yolculukla Rize’ye varılacak” dedi.

RİZE BELEDİYESİ’NE ZİYARET

OVİT3

Buradaki incelemelerden sonra Rize Belediyesini ziyaret eden ekip, Rize Belediye Başkan vekili Sultan Yılmaz ile bir süre sohbet etti.
Ziyarete ,Erzurum Büyükşehir Belediyesi Meclis Başkan Vekili Fevzi Polat, Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanı Turgut Turhan, AK Parti Gurup Başkan Vekili Hüseyin Koçan, Erzurum Genel Meclis Üyeleri ve İspir Belediye Başkanı Osman Çakır katıldı..

Rize Belediye Başkan Vekili Sultan Yılmaz burada yaptığı konuşmada, gerçekleştirilen bu ziyaretten memnun olduğunu dile getirerek sözlerine şöyle devam etti; “Rize ile Erzurum’un yıllar öncesine dayanan bir dostluğu bulunmaktadır. Erzurum ve çevre ilçelerinden Rize’de yaklaşık 20 bin civarında ikamet eden insanımız bulunmaktadır. Aynı şekilde de yöre insanımızın bir kısmı Erzurum’da ticaretle uğraşmaktadır. Ovit Tüneli Sayın Cumhurbaşkanımızın Başbakanlık döneminde hayata geçirilmiş büyük bir projedir. Yapılması ancak hayal edilen bu proje bugün hayata geçiriliyor. Ovit Tüneli’nin yapılması ile birlikte hem Rize ile Erzurum arasında yol mesafesi kısalmış olacak hem de ticari ilişkilerimiz daha da güçlenecek. Sadece Erzurum değil Güneydoğu’ya da hitap eden bir proje olmuş olacak. Rize İyidere’de Lojistik Merkez’in de hayata geçirilmesi, ayrıca ilimizde bir limanın oluşu Ovit Tüneli ile birleştiğinde projenin önemi daha büyük bir şekilde ortaya çıkmış oluyor. Bu projenin hayata geçirilmesinde emeği geçen herkese ayrı ayrı teşekkür ediyorum” dedi.

Erzurum Büyükşehir Belediyesi Meclis Başkan Vekili Fevzi Polat; “Ovit Tüneli projesini Rize’nin eski Belediye Başkanlarından merhum Ekrem Orhon ortaya attığında o dönemde çak kişi tarafından bunun bir hayal olduğu söylendi. Fakat bugün gelinen noktada böyle büyük bir projeyi yüksek standartlarda hayata geçirilmesinin mutluluğunu yaşıyoruz. Zaman içerisinde Rize limanı sayesinde Kafkaslara açılacağız vee bu da Erzurum ve Rize’nin gelişmesinde katkı sağlayacaktır. El birliğiyle inşallah daha güzel bir ekonomiye sahip olacağız bundan dolayı gurur duyuyoruz” dedi.

İspir Belediye Başkanı Osman Çakır; ise projenin önemine değinerek şunları kaydetti:
“İspir üzerinden Rize Erzurum arası 260 km gibi bir mesafeye sahip olup, Ovit Tünelinin bitirilmesi ve hayata geçmesiyle beraber bu mesafe 200 km gibi kısa bir mesafeye düşecek. Sayın Cumhurbaşkanımızın onayı ile hayata geçirilen Ovit Tüneli ve yapılan duble yollar sayesinde ispir üzerinde Rize Erzurum arası 2 saat gibi kısa sürede gidilebilecek. Projenin hayırlı olmasını diliyorum”

OVİT2
OVİT4
OVİT5

GAMZE İSPİRLİ- KENTVİZYON25

Share
#

SENDE YORUM YAZ

10+10 = ?

bahis siteleri