logo

25 Kasım 2019

ÖZ BÜRO İŞ SENDİKASI İL BAŞKANI DİLER’İN MESAJI

Hak İş Konfederasyonuna bağlı Öz büro iş Sendikası İl Başkanı Yılmaz Diler 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Diler mesajında şu ifadelere yer verdi

 

“Dünyanın dört bir yanında şiddet kurbanı olan kadınlar, yaşadığımız çağın sürekli kanayan bir yarasını temsil ediyor. Modern hayatın getirdiği ekonomik, sosyal ve kültürel problemlerinin ürünü olan kadına yönelik şiddet bir insanlık suçu olarak kabul ediliyor.

Her üç kadından birinin şiddete maruz kaldığı dünyanın kadınlar açısından güvenli bir yer olmadığı açıktır. Evde, işte, okulda, sokakta şiddete maruz kalan kadınlarımızın, namus veya töre adı altında yaşam hakları ellerinden alınıyor. Kadınlarımız daha çocuk yaşlardan itibaren en yakınlarından; babalarından, eşlerinden, kardeşlerinden hatta oğullarından şiddet görüyor. Eğitim ve gelir düzeyi farkı gözetmeksizin, fiziksel, ekonomik, sözel, psikolojik şiddet eylemlerine maruz kalan kadınlarımız; bu durumun bir sonucu olarak toplumsal hayattan dışlanıyor ve mağduriyetleri artıyor.Kadına yönelik şiddetin en yoğun hissedildiği yerler ise savaşların ve çatışmaların sürdüğü, ülkemizin hemen yanı başındaki coğrafyadır.Kadına yönelik şiddeti önlemenin yolu öncelikle toplumsal hayatta şiddeti meşrulaştıran bakış açılarını mahkûm etmekten geçiyor. Türkiye’de ve dünyada devam eden kadına yönelik bu şiddete karşı; öncelikle şiddetin olmadığı bir kültürü hâkim kılmalı ve yeni bir dünya hayalini güçlü tutmalıyız.Kadınlar, tükenen umutları ve kaybolan hayallerinin ardından ellerinden kayıp giden bir hayatla karşı karşıya kalmamalıdır. Toplumun tüm fertleri gibi adil, eşit, ayrımsız, şiddetsiz bir dünyada yaşama hakkına sahip olan kadınlarımıza toplumun tüm kesimleri saygı göstermeli ve destek vermelidir. Bununla birlikte şiddet mağduru olan kadınlarımızın değil, şiddet uygulayanların utanç duymasını sağlayacak bir toplumsal bilinç geliştirmeliyiz. Aynı zamanda savaşların sürdüğü bölgelerdeki küresel çıkar çatışması ve kirli siyasi menfaatler bir kenara bırakılmalı; kadınları, çocukları hedef alan şiddet olaylarının bir an önce önüne geçilmelidir. Bu anlamda Sevgili Peygamberimizin, “Cennet anaların ayakları altındadır” sözünü bir slogan olmaktan çıkarıp, yaşamımıza yön veren vazgeçilmez bir ahlak ilkesi olarak benimsersek, kadına yönelik şiddettin önlenmesinde çok önemli bir adım atmış oluruz.Kadınlarımız, bugün ve her gün daha güvenli bir dünyada insan onuruna yakışır, şiddetten uzak ve eşit bir hayat hak ediyor. Unutmayalım ki, “Kadına Yönelik Şiddet İnsanlığa İhanettir”. Kadınlarımızın yani geleceği şekillendiren insanların daha adil, huzurlu, güvenli ve barışçıl bir dünyada yaşayabilmesi ve takvimlerimizden 25 Kasım’ı çıkarabilme ümidiyle…”

Share
#

SENDE YORUM YAZ

1+9 = ?

301 Moved Permanently

301 Moved Permanently


nginx