logo

ÖZDEMİR: İTFAİYECİLİK YÜREK İSTER

IMG_7867 IMG_7883

Erzurum İtfaiye Şube Müdürü İskender Özdemir, yeterli elemanları olmadığını dile getirerek bunun yanında yeterli ekipmana sahip olmadıklarını da belirtti. İtfaiyeciliğe başvurmak için, adaylardan en az lise mezunu olması gerektiğini belirten İskender Özdemir, E sınıfı ehliyete sahip olunması ve 35 yaşından gün almaması koşulunun arandığını bildirdi. Özdemir ,olay yerine intikal edecek ekiplerin geçiş üstünlüklerini kullanırken bazı vatandaşların bu konuda pek duyarlı olmadıklarını dile getirdi.Ayrıca istasyona gelen ihbarların %5 ‘lik bir dilimin yanlış anons olduğunu belirten Şube Müdürü İskender, yapılan görüşmelerin kayıt altına alındığını söyledi.

Meslek hayatlarının dışarıdan göründüğü gibi hiçte kolay olmadığını belirten Şube Müdürü İskender Özdemir, itfaiyecilerin gün içinde yerine getirmekle yükümlü oldukları görevlerini anlattı. Sabah iş başı yapan itfaiye erlerinin üniformalarını giyip gara girdiklerinden bahseden Özdemir,  ilk iş olarak garajda bulunan itfaiye araçlarının dışarı alınarak kontrollerin yaptığını ifade etti. Yetkili görevlilerin kontrolünde bulunan araç devir sisteminin gerçekleştiğini bildiren İskender Özdemir, araç kontrolü sırasında tespit edilen arızanın giderildiğine değindi. Gün içinde herhangi bir anons olmadığı süre içinde 45 dakika süren spor ve ders yapıldığını belirten İtfaiye Şube Müdürü Özdemir, ekiplerin herhangi bir anons olması durumunda hazırda bulunduklarını söyledi. Anons geldiği andan itibaren 25 saniyede istasyondan ayrıldıklarını kaydeden Şube Müdürü Özdemir, trafik yoğunluğunun olay yerine varma sürecinde etkili olduğunu iddia etti. Özdemir, en çok yangının elektrik kontağından kaynaklanmasının yanı sıra, Haziran’ın başları ve Eylül ayının sonlarında, hayvanları beslemek üzere toplanan otlardan da çıktığını belirtti.

İstasyonda yer alan bir itfaiye aracında standart olarak nelerin yer alacağına değinen Şube Müdürü, 8 tonluk su tankında; 5 ton su, 500 kg köpük, 250 kg kuru kimyevi toz. Özdemir,ayrıca 6kg dan oluşan 4 adet kuru kimyevi toz tüpü bulunduğunu açıkladı.

Türkiye’de sayılı itfaiye istasyonunda yer alan trafik kazalarına müdahale araçlarından 2 tanesini Erzurum istasyonu kendi bünyesinde barındırıyor. İtfaiye Şube Müdürü, itfaiye müdahale araçlarında, 1 çavuş, 1 şoför, 2 tane itfaiye eri bulunmak üzere toplam 4 kişiden oluştuğunu söyledi. Geçenlerde Ağrı’da 3 itfaiye erinin hayatını kaybetmesinden dolayı üzgün olduğunu belirten İskender Özdemir, biz itfaiyecilerin nerde olursak olalım büyük bir aile olduklarını dile getirdi.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

8+1 = ?

bahis siteleri Betboo giriş