logo

ÖZEL HALK OTOBÜSÇÜLER KAN AĞLIYOR

otobüsçü

Erzurum Özel Halk Otobüsleri Derneği Başkanı Yusuf Cindilli,
kardelen kart uygulamasında sadece kartlı binişe geçilmesinden sonra vatandaşların nakit binişi tercih ederek, minibüslere yöneldiğini bu durumun halk otobüsçülerini bitirme noktasına getirdiğini söyledi.
Erzurum’da aileleriyle birlikte yaklaşık 5 bin kişinin özel halk otobüslerinden geçimini sağladığını belirten Cindilli, ‘’ Geçen dönemde, belediye ile yaptığımız sözleşmede kartlı geçişin minibüslerde de kullanacağı yönündeki düzenleme kabul edilmişti. Şu an bu sözleşmeye uyulmuyor. Özel halk Otobüsleri kardelen kartın sadece kartlı geçiş yönünde kullanılmasından sonra bitme noktasına geldi. Vatandaşlar sadece minibüsleri tercih ediyor. Bir halk otobüsünün aylık geliri bin ve bin 500 TL’ye geliyor. Şu an Özel Halk otobüsleri bitme noktasına geldi. Belediye ile yaptığımız havuz sistemi uygulamasını feshetmeyi düşünüyoruz. Bu gidişle önümüzdeki günlerde önemli sorunlar yaşanacak, ulaşımda çalışanlar sokağa dökülecek’’dedi.
Diğer şehirlerde uygulamanın bu şekilde olmadığını belirten Cindilli, ‘’ 65 yaş üstüne, postacılara, polise ücretsiz ulaşımı biz sağlıyoruz, bizler 1.60 TL’ye minibüsler 1.75 TL’ye yolcu taşıdığı halde onların aylık cirosu 30 bin TL’ye ulaşırken bizler bin TL gelir elde ediyoruz. Minibüslerde 14 artı bir kuralına uyulmuyor, 50 kişi bir minibüse sıkıştırılıyor. Bu konudaki denetimler artırılmalıdır, vatandaşa kalitesiz hizmet sunuluyor. Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanımızdan bu adaletsizlikleri gidermesini bekliyoruz. Durum gerçekten çok vahim. Minibüslerde de kartlı sisteme geçilmeli veya otobüs ve minibüs güzergahları aynı olmamalıdır, bizler bugüne kadar belediyenin her istediğini yaptık, şimdi bu köklü soruna adaletli bir çözüm bekliyoruz’’ diye konuştu.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

10+5 = ?

bahis siteleri