logo

13 Eylül 2015

ÖZMEN ÇİFTİNİ ÖLÜM KUTSAL TOPRAKLARDA AYIRDI

 

ÖZMENKazada hayatını kaybeden 4 Türk hacı adayından Ramazan Özmen’in Tekirdağ’ın Malkara İlçesi Gözsüz Mahallesi’nde evine ateş düştü. Çiftçilikle uğraşan Ramazan Özmen (66) eşi Havva Özmen (64) ile birlikte 28 Ağustos 2015 tarihinde 8. Kafile ile kutsal topraklara gitti. Feci kazada Ramazan Özmen’in hayatını kaybettiği, eşi Havva Özmen’in ise yaralı olarak tedavi altında olduğu Diyanet yetkilileri tarafından sabah saatlerinde Tekirdağ’ın Malkara ilçesinde yaşayan ailesine bildirildi. Olayın duyulmasının ardından çok sayıda kişi, Gözsüz Mahallesi’ndeki Özmen’e ait eve geldi. Ramazan ve Havva Özmen çiftinin 2’si kız 1’i erkek 3 çocuğunun olduğu öğrenildi.

ÖZMEN: ANNEMİN DURUMUNUN İYİ OLDUĞUNU ÖĞRENDİK 

Özmen çiftinin oğulları Mümin Özmen, acı haberi aldıktan sonra üzüldüklerini söyledi. Edirne’nin Keşan ilçesinde bir bankada Güvenlik görevlisi olarak çalışan Mümin Özmen; babası ve annesinin 28 Ağustos’ta hacca gittiğini ifade ederek; “4 yıl önce hacca gitmek için başvurmuşlardı. Geçtiğimiz yıl Umre’ye gittiler. 1 sene sonra da Hacılık çıktı. Hacılığa da beraber gittiler. Ondan sonra da bu acı haberi aldık. Babamızı kaybettik. Annemle görüşüyoruz. Kendisinin durumunun iyi olduğunu ancak üzgün olduğunu öğrendik. Orada görevli hocamızla irtibatımız oldu. Hocamız, annemin durumunun iyi olduğunu ancak babamı kaybettiğimizi söyledi. Bu tarz görüşmelerimiz oldu.Babamın cenazesinin Mekke’de toprağa verileceğini öğrendik. Hocamızla yaptığımız görüşmede, kutsal topraklarda ölenlerin, orada toprağa verildiğini söyledi. Çok üzgünüz” diye konuştu.

ENGİN: “ACIMIZ ÇOK BÜYÜK” 

Özmen çiftinin damadı olan Erdem Engin ise, kazanın meydana gelmesinin ardından ilk başta umutlu olduklarını, ancak olaydan 1 gün sonra acı haberin kendilerine ulaştığını belirterek; “Kazayı duyduktan sonra Diyanet İşleri Başkanlığı’nı aradık. Kayınpederimin kayıp olduğunu söyledim. Diyanet’teki yetkili arkadaş, sakin olmamız gerektiğini, çok büyük ve acı bir facia yaşandığını söyledi bize. Belki bir Türk oteline sığınmış olacağını bizlere söyledi. Bu söylemlerin ardından teselli bulmaya çalışsakta, hiç uyumamak kaydıyla, perişan halde sabaha kadar bekledik. Daha sonra tekrar arayarak kayıp olduğunu söyledik. İlk başta 2 Türk hacı adayının öldüğü, 19 tanesinin de yaralandığı öğrendik. Ancak sayı arttıkça endişemiz daha da arttı. İkinciye tekrardan Diyanet’i aradım. Daha sonra kafile başkanına bizi yönlendirdiler. Kafile başkanı telefonu ilk açtığında Ramazan Özmen’i aradıklarını, 2-3 saat içersinde haber geleceğini söyledi. 1-2 saat içersinde telefonumuz çaldı. Eşime sevinçle, yaralı olduğunu düşünerekten telefonu verdim. Fakat eşime ‘Yanında biri var mı?’diye söylediklerinde telefonu bana verdi ve konuyu anladı. Ondan sonra acımız daha da büyük oldu. Oradaki imam efendi de, kayınpederimi kaybettiğimi söyledi. Acımız çok büyük.” dedi.

4 YIL HACCA GİTMEYİ BEKLEDİLER 

Ramazan ve Havva Özmen çiftinin, 4 yıl önce hacca gitmek üzere Diyanet İşleri Başkanlığı’na başvuruda bulunduğu ancak; çevresindeki çok sayıda kişini 10 yılı gecik zamandır kuradan çıkmadığını öğrenince bu umutlarından vazgeçerek, geçtiğimiz yıl Umre’ye gittiği öğrenildi. Bu yıl Hac Kura’sında ismini gören Ramazan ve Havva Özmen çiftinin büyük bir sevinç yaşadığını belirten yakınları, çiftin mutlu bir şekilde kutsal topraklara gittiğini ifade etti.

Ramazan Özmen’in cenazesinin Mekke’de toprağa verileceği öğrenilirken, yaralanan eşi Havva Özmen’in ise tedavisi tamamlandıktan sonra hac görevini yerine getireceği ve ondan sonra Türkiye’ye geri döneceği öğrenildi.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

3+5 = ?

bahis siteleri