logo

02 Mayıs 2016

PALANDÖKEN BELEDİYESİ MİRASIMIZ DERNEĞİNİ AĞIRLADI

 

ZİYARET (İHA/ERZURUM-İHA)

 

Palandöken Belediye Başkanı Orhan Bulutlar, Kudüs ve Civarındaki Osmanlı Mirasını Koruma ve Yaşatma Derneği (Mirasımız) Derneği Genel Başkanı Muhammet Demirci ve Yönetim Kurulu Üyelerini makamında ağırladı.
İstişare etmek ve Erzurum da düzenleyecekleri Miraç’ta Mescid-i Aksa Buluşmaları konulu programa davet etmek amacıyla Palandöken Belediye Başkanı Orhan Bulutları ziyaret eden Mirasımız Derneği Genel Başkanı Muhammet Demirci, Dernek faaliyetleri hakkın da Başkan Bulutlar’a bilgi verdi. Mirasımız Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Muhammet Demirci,” Amaçlarımız; Kudüs, Mescid-i Aksa ve Civarındaki Osmanlı eserlerinin kayıt altına alınmasını sağlamak, Osmanlı eserlerinin karşı karşıya kaldığı tehlikeler yıkım çalışmaları, amaç dışı kullanılan cami ve medreseleri onarmak, Kayıp ve tahrip edilmiş eserlerin ortaya çıkarılmasını sağlamak, Kudüs ve civarındaki tarihi eserlerimizin aslına uygun olarak onarımını yapmak, Dünyadaki benzer kurum ve kuruluşlarla ortak projeler yapmak ve bunları koordine etmek, bu alanda öncü olmak, Eserlerimizin sürekliliğini sağlayan faaliyetler ve projeler yapmak, Kamuoyunu sürekli ve anında bilgilendirmektir. Şükürler olsun uzun yıllardır amacımıza uygun çalışarak bugünlere geldik. Bizler Müslümanlar olarak dünyanın her neresinde olursa olsun zulüm gören kardeşlerimize destek olmakla yükümlüyüz. Kimse oturduğu yerden ah vah ederek bu sorumluluğun kendi üzerinden kalktığını düşünmemelidir. Kudüs meselesi bizim için akidevi bir meseledir. Burada yaşayan ve Peygamber mirası Mescid-i Aksa’mıza sahip çıkmak uğruna türlü eziyetlere katlanan Müslüman kardeşlerimize sahip çıkmak zorundayız. Bugün ise Erzurum’umuz da Miraç’ta Mescid-i Aksa Buluşmaları konulu programımızın ikinci kısmın da yer alan ve 03 Mayıs 2016 Salı günü saat 16.00’da Ulu Camii de düzenleyeceğimiz Mescid-i Aksa Maketini açılış töreninde tüm Erzurumluları bekliyoruz. Gün birlik ve beraberlik günüdür” diye konuştu.
BAŞKAN BULUTLAR; İLK KIBLEMİZE SAHİP ÇIKMALIYIZ
Ziyaretten duyduğu memnuniyetini dile getiren Palandöken Belediye Başkanı Orhan Bulutlar,” Hz. Peygamberimizin Miraç yolculuğuna çıkmadan önce Müslümanların kıblesi olan Mescid-i Aksâ’ya getirildiği İsra sûresinin ilk âyetinde açıkça belirtilmiş ve Hicret’in ardından Mescid-i Aksâ kıble oluşu on altı-on yedi ay kadar sürdüğü söylenmektedir. Tüm İslam Amelîm için bu kadar değerli olduğu bilinen bu kutsal mekanda Barış Dini olan Müslüman toplumu karşı yıllarıdır sürdürülen zülüm artık durmalı ve Bizlere ait olan bu mirasımıza sahip çıkmalıyız. Bu bağlam da şahsi ve kanunlar çerçevesin de kurum olarak üzerimize düşen sorumluluğunu gereğini yapmaya hazırız” dedi. Başkan Bulutlar ayrıca idrak edeceğimiz Mübarek Miraç Kandilini en içten dileklerimle kutlar, Milletimize ve İslam âlemine hayırlar getirmesini dilerim. İfadelerini kulandı. Ziyaret sonrası Başkan Bulutlar,Kudüs ve Civarındaki Osmanlı Mirasını Koruma ve Yaşatma Derneği (Mirasımız) Derneği Genel Başkanı Muhammet Demirci ve Yönetim Kurulu Üyelerine oltu taşı tesbih hediye ederken Mirasımız Derneği Genel Başkanı Muhammet Demirci ise Başkan Bulutlara Mescid-i Aksâ bahçesinde yetişen zeytin dalı, toprağı ve elde edilen küçük bir şişe zeytin yağı hediye etti.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

7+9 = ?

bahis siteleri