logo

10 Haziran 2016

RAMAZAN SAYFASI HANGİ HASTALAR ORUÇ TUTAMAZ

RAMAZANRamazanın başlamasıyla uzmanlardan “sağlıklı öneriler” de gelmeye başladı. İstanbul Kemerburgaz Üniversitesi Bahçelievler Medikalpark Hastanesi, İç hastalıkları/Gastroenteroloji Kliniği’nden Yrd. Doç. Dr. M. Fatih Aydın’da oruç tutanların dikkat etmesi gereken konuları anlattı…

İlahiyat profesörleri ve doktorlar, yıllardır oruç konusunda halkı bilinçlendirmek için açıklamalarda bulunuyor. Ramazan’ın başladığı şu günlerde İstanbul Kemerburgaz Üniversitesi Bahçelievler Medikalpark Hastanesi, İç hastalıkları/Gastroenteroloji Kliniği’nden Yrd. Doç. Dr. M. Fatih Aydın’da “oruç”u insan sağlığı açısından değerlendiriyor.

Oruç, uzmanlar tarafından sağlıklı kişilerde midenin dinlenmesi ve vücutta detoks etkisi yapması nedeniyle yararlı bulunurken; hastalar için ise bazı sağlık problemlerini beraberinde getirmesi nedeniyle önerilmiyor. Aydın, Ramazan ayı süresince yaşlı ve hamilelerin yanı sıra kalp, hipertansiyon, şeker hastalığı, ülser ve ruhsal problemler gibi kronik hastalığı bulunanların oruç tutmaları sakıncalı olduğu belirtiyor.

Kimler oruç tutmamalı?

İstanbul Kemerburgaz Üniversitesi Bahçelievler Medikalpark Hastanesi, İç hastalıkları/Gastroenteroloji Kliniği’nden Yrd. Doç. Dr. M. Fatih Aydın’a göre hastalık, insanın hayati fonksiyonlarının düzenli bir şekilde devam etmemesi veya etraftan gelen uyarılara cevapta yetersiz kalma hali. Hastalık, oldukça ciddi ve tedavi gerektiren bir durum olabileceği gibi basit bir rahatsızlık da olabiliyor. Ramazan ayı süresince özellikle kalp, hipertansiyon, şeker hastalığı, ülser ve ruhsal problemler gibi kronik hastalığı bulunanların oruç tutmaları sakıncalı görülüyor. Ramazan ayı süresince ağır yiyeceklerin tüketilmemesi, bol sıvı alınması ve ağır sporların yapılmaması gerekiyor.

Yrd. Doç. Dr. M. Fatih Aydın, Ramazan ayında bazı özel durumu olanların da oruç tutmasının sakıncalı olduğunu söylüyor. Parkinson, alzheimer, sara, psikiyatrik bozukluk, kanser, kronik böbrek yetmezliği olanlar, yaşlı ve vücutça düşkün kişiler, düzenli olarak ilaç kullanması gerekenler, ameliyatlı veya ameliyatın dinlenme döneminde bulunanlar, hamile veya çocuk emzirenlerin de oruç tutması sakıncalı olabiliyor.

Oruç Tutulmasının Sakıncalı Olduğu Hastalıklar Hangileri?

İstanbul Kemerburgaz Üniversitesi Bahçelievler Medikalpark Hastanesi, İç hastalıkları/Gastroenteroloji Kliniği’nden Yrd. Doç. Dr. M. Fatih Aydın, oruç tutmanın sağlığı etkileyebileceği hastalıkları şöyle sıralıyor:

• Tedavisi zor ya da ciddi bir hastalık sebebiyle bir ameliyat geçirmiş ve mutlaka beslenmesi gereken hastalıklar. Bu gruba tüm kanserli ve önemli ameliyat geçirmiş hastalar da dahil ediliyor.

• Devamlı ilaç kullanmayı gerektiren ağır kalp, böbrek, karaciğer hastaları, ağır şeker hastalığı olan kimseler.

• Şiddetli ağrılı hastalıkları sebebiyle ilaç kullanması gereken kimseler; ülser hastalığı ve diğer sancılı hastalıkları olanlar.

• Mevcut bir hastalığın oruç sebebiyle daha ağırlaşabileceği ya da sıhhatin bozulacağından endişe edilen hastalıklar (tüberküloz ve diğer ateşli hastalıklar gibi.)

Hangi Hastalar Oruç Tutamaz?

Kronik Böbrek hastalığı,
Diyabet Hastaları,
Kronik Kalp hastalıkları
Malignitesi olanlar,
Gebeler,
Düzenli multipl ilaç kullanan hastalar,
Migren hastaları
Kemoterapi alan hastalar
Ağır kansızlığı olanlar
Ağır karaciğer hastaları
Ağır psikiyatrik bozukluğu olanlar
Aktif mide veya oniki parmak ülseri olanlar

Share
#

SENDE YORUM YAZ

6+7 = ?

bahis siteleri