logo

RAMAZAN ve ZAMAN


Erdal Güzel
erdalguzel@hotmail.com

Erdal GÜZEL’in yazısı

İnsan doğar doğmaz, kendisine takdir edilen ömür sürecini tüketmeye veya hayata merhaba derken, elveda diyeceği günün geri sayımlarına başlar.
Bundan dolayıdır ki bizler, ilk ve son noktanın nerede olduğuna cevap ararken, zaman denilen korkunç gailenin ne olduğunu araştırmaktayız.
İnsanoğlu, kafasını yoran zaman kavramını hep sorgulaya gelmiştir.
Zaman nedir, nasıl bir şeydir, şartlara ve mekâna göre değişebilir mi, uzunluğu ve kısalığı ne anlama gelmektedir? Vs.
Hepimizin ittifak edebileceği bir realite varsa, oda zamanın tüketilir olmasıdır.
Özlenen, aranan, kaybolan bu olgu, çölde görülen serap gibi, insanoğlunu hep yanıltmaktadır.
Şairin “Zindanda da dakika farksızdır aydan” mısraları ile bir başka şairin “Ol müptelâyı gama sor geceler kaç vakit” anlatımı, zamanın hapiste ve hasta yatağında geçmez gibi göründüğünü, çok güzel bir şekilde ifade etmektedir.
Oysa özgür, rahat ve mutlu ortamlarda ise zaman, farkına varılmadan su gibi akıp gitmektedir.
“Çocukluğumda haftalar hep asırdı, derken saat oldu, derken dakika” diyen şairimizde, zamanın izafiliğini ne güzel anlatmaktadır.
Sayılı gün çabuk geçer gibi sık kullandığımız tabirler, sonlu yaşamı özetleyen anlamlı ifadelerdir.
Ramazan ayının sonuna doğru gelmekteyiz, nasip olursa bir kısmımız gelecek yıl ki Ramazan ayını idrak edecek, bir kısmımız ise bu lezzeti bir daha tadamayacaklardır.
Bu Ramazan’da bizlerle beraber oruç tutanlar, bir sonraki Ramazan’da aramızda olmayabilirler.
6 Haziran’da başlayan Ramazan ayını, belli bir olgunluk yaşının üzerinde olanların, tekrar aynı günde karşılama şansı çok zor görünmektedir.
Otuz üç yılda bir gelen bu süreci yaşayacak olanların, geçmiş ile ilgili arzuları da bizimkinden farklı olmayacaktır.
Bu Ramazan ayını anneleriyle, babalarıyla, dedeleriyle, nineleriyle yaşayan çocuklar, gençler, ilerleyen zamanlarda, yaşı kemale eren büyüklerimiz gibi “Nerede o eski Ramazanlar” diye ah edecekler, hayıflanıp maziyi anımsayarak teselli bulacaklar, belki de geçmişe olan özlemi dile getirecekler.
Bu geçmişe olan ilgi, belki de keşkelerin ve tekrar yaşanılmak istenen hayatın arzulanması mıdır?
Aslında o eski Ramazanlar derken, hasretini çektiğimiz, bize ait tüm değerleri, kıymetleri ve hatıraları özlemiş olmuyor muyuz?
Biten bu Ramazan, müminlerden bir kısmının son oruç ibadetini ifa ettiği ay veya bu Ramazan’da oruç ibadetiyle yeni tanışanlar için de ömür boyu unutamayacakları ilk Ramazanları olacak.
Eskiye olan ilgi ve alaka, geçmişin parlak ve efsanevi bir biçimde sunulmasıyla devam eder gider.
Her kuşak, kendi zaman diliminde olanların, farklı ve güzel olduğunu anlatır durur.
Bu yaklaşım ve geçmişe ait duyulan hisler, zamanı durdurmak isteğimizin beyinsel bir taktiği de olabilir.
Gelecek meçhul, geçmiş ise bilinendir.
Bildiğimiz ve lezzet aldığımız, anılarla dolu özel günlere karşı ilgi duymamız, o anları özlememiz, yollarını ve mahallelerini bildiğimiz bir şehirde özgürce yürümeye benzer.
Bu hasret ve özlemler, kuşaklar boyu devam edip gidecek.
İnsanoğlu kaybolan yıllarının, gelecekle ilgili beklentilerinin ve hayallerinin arasında hep gidip gelecektir.
Bu duygu ve düşünceler ışığında tüm İslam aleminin bayramını tebrik eder barışın ve sevginin hakim olduğu bir dünya özlemi ile tüm okuyucularıma sağlık ve esenlikler dilerim.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

1+10 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • DALGALANDIMDA DURULDUM!

  30 Ekim 2019 Erzurum, Tüm Manşetler, yazarlar

    Cırcır konuşan bir Çinliyi dinleyerek Çince öğrenebilir mi insan. Hayatımı ve anılarımı montajlama hevesi içinde değilim.. Pişmanlıklarımı da; arkeolojik kazı yaparak çıkarmanın bana bir faydası, hatalarımdan ders çıkarmak olmasıdır. Her insan hayatının bir karışık kasedi vardır. Bu karışık kasette yıllarca siyaseti önlü arkalı çalıp dinledim. Çok geçte olsa dinlemeyi bırakmayı başardım.. Mutluluğum,cezvelerden kabarıp kabarıp boşalıyor fincanlara, höpürdete höpürdete yudumluyorum sabah kahvemi, elimde si...
 • Merak ediyorum…

  20 Eylül 2019 Erzurum, Tüm Manşetler, yazarlar

    Annelere saygım sonsuz... Diyarbakır HDP İl Binası önünde şu an itibarıyla 43 aile dağda ki çocukları için eylem yapıyor. Bu çocukların bazıları 20 yıl. Bazıları 15 yıl. Kimi de 5 ila 10 yıldır dağda. Bu kadar uzun sürelerle dağda. Terör örgütü ile birlikte olmuş bu insanlar. İlla ki bir eyleme katılmışlardır. Ellerine asker, polis yada sivil kanı bulaşmıştır. Kim bilir kaç kişinin katili olmuşlardır... Şimdi, diyelim ki... PKK bu teröristlerin hepsini geri gönderdi. Ne olacak o zaman? Bu teröristlere nasıl bir işle...
 • Kim suçlu?!

  26 Ağustos 2019 Erzurum, Tüm Manşetler, yazarlar

  Hayır! Hepimiz suçlu değiliz... Yıllardır insanımızı bilimsel çağdaş eğitimden, sanattan uzak tutmak için elinden geleni yapan. Toplumu gerici, çağ dışı yönelimlere. Cemaat, tarikat ve vakıflara ve onların yurtlarına mahkum eden. İnsanları zihnen Ortadoğululaştıran. Cahilleştirip, emperyalizme köle yapmaya çalışanlar suçlu! Toplumda ki bu değişim ve dönüşümden. Kadın cinayetlerinden. Çocuk tecavüzleri ve ölümlerinden. Doğa katliamından. Yerüstü ve yeraltı kaynaklarımızın yağmalanmasından. Hırsızlık, arsızlık ve adam kayırmac...
 • NİÇİN ADAY OLDUNUZ?

  02 Şubat 2019 Erzurum, Tüm Manşetler, yazarlar

  Erzurum’da yerel seçim süreci büyük bir ivme kazanırken,  siyasi partiler adaylarının hemen hemen tümünü belirledi. Farklı platformlarda çeşitli partilerin adaylarıyla karşılaşma imkânı buluyoruz. Belediye başkanlığı önemli bir görev, kentlerin gelişmesinde yerel idarelerin önemli bir yeri var. Yerel seçimlerde siyasi partilere tercihlerden çok adayların donanımları ve projelerine oy verilmesi gerektiğini düşünenlerdenim. Donanımlı ve birikimli adayların, kendilerini çok iyi anlatması gerekiyor. Erzurum geçmişe göre daha iyi duru...
www.backlinktr.biz | 523: Origin is unreachable

Error 523 Ray ID: 535797ecb94acba0 • 2019-11-14 08:25:12 UTC

Origin is unreachable

You

Browser

Working
Vienna

Cloudflare

Working
www.backlinktr.biz

Host

Error

What happened?

The origin web server is not reachable.

What can I do?

If you're a visitor of this website:

Please try again in a few minutes.

If you're the owner of this website:

Check your DNS Settings. A 523 error means that Cloudflare could not reach your host web server. The most common cause is that your DNS settings are incorrect. Please contact your hosting provider to confirm your origin IP and then make sure the correct IP is listed for your A record in your Cloudflare DNS Settings page. Additional troubleshooting information here.