logo

01 Temmuz 2016

REKTÖR ADAYI PROF. DR. ÇOMAKLI RASYONEL PROJELERİYLE, SEÇİMLERE İDDİALI HAZIRLANIYOR

imageAtatürk Üniversitesinde yapılacak olan Rektörlük seçimlerine  sayılı günler kala rektör adayları projeleriyle gündeme geliyor.
İddialı ve rasyonel söylemleriyle dikkat çeken Atatürk Üniversitesi Rektör Adayı Prof. Dr. Ömer Çomaklı, üçüncü nesil üniversite, şeffaf ve adaletli yönetim söylemiyle farklı görüşlerdeki akademisyenlerin desteğini almayı başarıyor.

‘İDARİ GÖREV DAĞILIMINDA ÖNCELİĞİ  YANDAŞA DEĞİL HAK EDENE VERECEĞİZ”

İddialı adaylardan biri olan Çomaklı, niçin aday olduğunu şu ifadelerle açıkladı:
‘’Sorunları çözülmüș, geleceğe doğru sağlam adımlar ile kararlı bir șekilde yürüyen, hak ettiği șekilde huzurlu ve imrenilen bir Atatürk Üniversitesi için rektör adayı oldum. Her zaman Atatürk Üniversiteli olmaktan gurur ve mutluluk duyacak öğretim elemanları, öğrenciler ve diğer personel için; diyaloğa açık, kolektif bir șekilde ve liyakate dayalı olarak yönetilen, sorunları çözülmüş, bilim üreten, bilim adamı yetiștiren, ülkemizin 2023 hedefleri doğrultusunda üstüne düșeni fazlası ile yerine getirmeye muktedir bir Atatürk Üniversitesi arzuluyor ve bunu hep birlikte başarabileceğimize inanıyorum. Bir vesayetin veya taassubun öne çıkarılmadığı, yönetimin her kademesinde kadın, erkek herkese eșit temsil hakkı verildiği adil bir üniversite yapısı oluşturmanın zamanı çoktan gelmiştir. 7-24 açık bir üniversite ortamı oluşturup, șehrine ve bölgesine model olan, takip edilen kurumsal bir yapı için;  İstişare odaklı kararlar almayı ilke edinen, Mozaik bir yapının kültürel zenginlik olduğuna inanan, Bașarıyı ödüllendiren, Her çalışanına aidiyetlik duygusunu hissettiren, Fiziki ve maddi kaynaklarını șeffaf ölçütlerle paylaștıran, Vatan sevgisi ve ülkenin bölünmez bütünlüğü hissine sahip herkesi kucaklayan,  İdari görev dağılımında önceliği yandașa değil hak edene veren, Her kararında kul hakkı ve kamu vicdanını gözeten, Şehrine ve ülkesine katkı sağlayan, Spor ve sanatsal faaliyetlerde marka değerine sahip organizasyonlar yapan, Bașarılı akademik kadrosu, organize edilmiș idari yapısı ve güncelleștirilmiș yerleșkesi ile tercih edilen, 3. Nesil bir Atatürk Üniversitesini hep birlikte oluşturalım. 30 yılı așkın süredir personeli olduğum bu değerli yapının hemen her kademesinde anabilim dalı bașkanlığından rektör yardımcılığına kadar üstlendiğim idari görevlerde hızlı,pratik ve insan odaklı yaklașımı esas almaya çalıștım. Yönetimde bașarının bireysellikle değil ortak akıl ile yakalanacağına inanıyorum. Üniversitemiz bu potansiyele fazlasıyla sahiptir. Temmuz ayında yapılacak seçimlerin bașta ülkemiz olmak üzere șehrimiz ve üniversitemiz için hayırlı olmasını temenni ediyorum”

ŞEFFAF VE ÖTEKİLEŞTİRMEYEN BİR YÖNETİM ANLAYIŞI

Çomaklı nasıl bir yönetim anlayışı benimsediğini ise şu ifadelerle anlattı:
‘’Ülkemizin 2023 vizyonuna sahip olan, Katılımcı, liyakat ve bilimselliğe önem veren, Kalitenin esas alındığı șeffaf, objektif ve hesap verebilen,
Adam kayırmacılığın olmadığı ve hiç kimseyi ötekileștirmeyen, Tüm personelin özlük haklarına duyarlı olan, Üniversite kaynaklarını etkin ve verimli kullanan,Üniversite kaynaklarının kullanımında adaletli, hakkaniyetli ve șeffaf davranan, Bürokrasiyi azaltan ve ișlemleri hızlandıran,
Birimlerin yönetim özerkliğine saygılı ancak takipçi bir anlayıșa sahip olan,Öğrencilerin sorun ve taleplerini çözmeyi hedefleyen,3.nesil bir üniversite olușturmak için gerekli dönüșümü gerçekleștiren, Öğretim elemanları ve diğer çalışanların yașam kalitesini yükseltmeyi hedefleyen bir yönetim anlayışını benimsiyoruz’’

PROF. DR. ÖMER ÇOMAKLI KİMDİR?
1962 yılında Erzurum’un Aşkale ilçesinde doğdu. İlk ve orta öğrenimini Erzurum Aşkale’de tamamladı.1985 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Sakarya Mühendislik Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümünü bitirdi.1986 yılında Atatürk Üniversitesi Mühendislik Fakültesine Araştırma Görevlisi olarak atandı. 1988 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Makina Mühendisliği Termodinamik Anabilim Dalında yüksek lisansını tamamladı. 1991 yılında Karadeniz Teknik Üniversitesi Makina Mühendisliği Termodinamik Anabilim Dalında doktorasını tamamladı. 1993-1994 yıllarında ABD’de Miami Üniversitesinde doktora sonrası çalışmalar yaptı.
1991 yılında Yardımcı Doçent, 1995 yılında Doçent, 2002 yılında profesör oldu.
22 Temmuz 2007 Genel seçimlerinde Adalet ve Kalkınma Partisinden Erzurum Milletvekili Aday Adayı oldu. 24 Kasım 2008 yılında Bayburt Üniversitesi Rektör Yardımcılığına atandı.
15 Ocak 2009 yılında Bayburt Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dekanlığına atandı. 12 Haziran 2011 Genel seçimlerinde Adalet ve Kalkınma Partisinden Erzurum Milletvekili Aday Adayı oldu.
Atatürk Üniversitesi Mühendislik Fakültesi ve Makine Mühendisliği Bölümü ile Bayburt Üniversitesine bağlı fakülte ve yüksekokulların kurulmalarında, aynı üniversitede kurumsal yapı, akademik kadro oluşumu ve fiziki altyapının hazırlanması çalışmalarında etkin görev aldı. Halen Atatürk Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü Termodinamik Anabilim Dalı Başkanlığı görevini yürütmektedir. Evli ve dört çocuk babası olan Prof. Dr. Ömer Çomaklı ileri düzeyde İngilizce bilmektedir.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

8+6 = ?

301 Moved Permanently

301 Moved Permanently


nginx