logo

30 Eylül 2014

SAHTE HOCAYA 6 BİN LİRA ADLİ PARA CEZASI

erzurum adliye

Ben Hızır’ım diyerek H.B isimli kadının 350 lira değerindeki altın yüzüğünü alan sahte hoca C.Ç, çıkarıldığı mahkemede ’Dini inanç ve duyguları istismar ettiği gerekçesiyle’ 6 bin lira adli para cezasına çarptırıldı.

Dini kitaplar satarak geçimini sağlayan C.Ç, isimli sahte hoca, Aziziye ilçesinde H.B isimli kadını akıllara durgunluk veren bir yöntemle dolandırdı. Aziziye’de oturan HB’nin kapısını çalan sahte hoca C.Ç, “Ben Hızır’ım, Peygamber Efendimiz’in yanından geliyorum” diyerek içeri girdi. Kendisini kabul eden kadına “Dini kitapların yanı sıra kurban adağı alıyorum. Bak senin 3 çocuğun var adak borcunu ödemen gerekir. Altın yüzüğü parmağına takacağına Allah’a verdiğin sözü tutsana” diyerek H.B’yi kandırdı. Sahte hocanın sözlerinden etkilenen kadın yüzüğü parmağından çıkararak adak niyetine verdi. Yüzüğü alınca evden uzaklaşan C.Ç’nin dolandırıcı olduğunu fark eden kadın hemen polise haber verdi. Ekipler tarafından yakalanan sahte hoca C.C çıkarıldığı mahkemece ’Dini inanç ve duyguları istismar edilmesi suretiyle dolandırıcılık’ suçundan 3 yıl hapis cezasına çarptırdı.
Mahkeme verilen hapis cezasını günlüğü 20 TL’den olmak üzere 6 Bin TL adli para cezasına çevirdi.

SAHTE HOCA, “YÜZÜĞÜ KENDİ RIZASI İLE VERDİ”

Erzurum Ağır Ceza Mahkemesinde hakkında 5 yıla kadar hapis istemi ile dava açılan sahte hoca C. Ç. Karar duruşmasında suçlamaları kabul etmedi. C.Ç.,”Yaklaşık 30 yıldır dini kitaplar satarak geçimimi sağlıyorum. Kapı zilini çaldığımız bayan kardeşimize “Peygamber efendimizin yanından geliyorum, ’Ben Hızır’ım’ şeklinde ifadeler kullanmadım. Kendi rızası ile parmağındaki yüzü çıkararak bana verdi.” dedi.

Sahte hoca tarafından dolandırılan H.B. ise, ”Kapı zilini çalan bu kişi ’Üç çocuğun var, adak adamışsın neden kurban kesmiyorsun. Çocuğunu Allah’a mı kurban vermek istiyorsun ?” deyince ben de çok korktum. O anda nasıl olduysa parmağımdaki yüzüğü çıkartarak kendisine verdim. Daha sonra, süratli bir şekilde evden çıktı. Dolandırıldığımı anladım. Şikâyetçiyim” dedi.

HAPİS CEZASI, 6 BİN TL ADLİ PARA CEZASINA ÇEVRİLDİ

Mahkeme, heyeti C.Ç. hakkında TCK’nin 158/1 maddesi kapsamında ’Dini inanç ve duyguları istismar edilmesi suretiyle dolandırıcılık’ suçundan 3 yıl hapis cezasına çarptırdı. Mahkeme verilen hapis cezasını günlüğü 20 TL’den olmak üzere 6 Bin TL adli para cezasına çevirdi.

Yargıtay’ın onaması durumunda sahte hoca C.Ç. verilen para cezasını yatırmadığı takdirde cezaevine girecek.
CEM BAKIRCI’NIN HABERİ

Share
#

SENDE YORUM YAZ

5+4 = ?

301 Moved Permanently

301 Moved Permanently


nginx