logo

ŞEHİTLER İÇİN 70 HATİM!

Eğitim Bir Sen Erzurum2 Nolu Şubesi tarafından, 1. Dünya Savaşı’nda Osmanlı ordusunun Rus işgali altındaki toprakları kurtarmak amacıyla başlatılan ve on binlerce askerin Allahu Ekber Dağlarının soğuk kış şartları altında donarak  Kars Sarıkamış’ta vatan uğruna 90 bin askerin donarakşehit olan akserler için 70  hatim okutuldu.

Okutulan hatimlerin duasını yapmak üzere Merkez İmam hatip Lisesi Camiine gelen ve dua öncesi vaaz eden  Erzurum İl Müftüsü Hasan Çınar,  şehitlik ve gaziliğin değerini açıklarken; İnsanın çalışarak pek çok rütbe ve unvanlar elde edebileceğini, bu rütbelerin başında hiç şüphe yok ki, şehitlik ve gaziliğin geldiğini bunun sebebinin de bu rütbelerin hayat pahasına elde edildiğini ve inançla kazanıldığını ifade etti.

İl müftüsü Çınar, “ şehidin Allah’ın huzurunda diri olarak hazır bulunup, rızıklandırılacağı ve cennete gireceğine şehadet olunduğu için bu adı aldığını belirtti.     Gazinin ise, Allah yolunda ve vatan uğrunda savaştığı ve şehit olmayı arzu ettiği halde ölmeyip, sağ kalan kimseye verilen ad olduğunu söyledi. Gazi de şehit olmak ve bu mertebeye yükselmek için savaştığından dolayı o da şehitler derecesindedir. Hatta Peygamberimiz (SAV): “Bir kimse Allah yolunda şehit olmayı canı  gönülden isterse, yatağında ölse dahi Allah onu şehitler derecesine ulaştırır.”  şeklinde konuştu

Yapılan  program daha sonra İl müftüsü  Hasan Çınar’ın  hatim duasını yapmasıyla sona erdi.   

 

Hatim Duası (7)

Share
#

SENDE YORUM YAZ

6+4 = ?

bahis siteleri Betboo giriş