logo

Sekmen: “Erzurum bir kültür, turizm ve tarih şehridir”

 

şehrErzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, Ankara, Mersin ve Kahramanmaraş’tan gelen gençlerle bir araya geldi.
Başkan Sekmen, öğrencileri Büyükşehir Belediyesi Meclis Salonu’nda ağırlayarak Erzurum’a özgü hediyeler verdi. Erzurum’u tanıtarak önemli nasihatlerde bulunan Başkan Sekmen, Türkiye’nin değişik illerinden gelen gençleri Erzurum’da ağırlamaktan duyduğu mutluluğu ifade etti.
Başkan Sekmen, şunları kaydetti: “Erzurum bir kültür, turizm ve tarih şehridir. Erzurum, Doğu Anadolu’nun merkezi, doğunun kalesi ve serhat şehir konumundadır. Erzurum, binlerce yıldır çok sayıda medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Burada kış sporlarına ait çok sayıda tesisi var. Bunlar, şuan ki Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın Başbakan iken yaptırdığı; Kayakla Atlama Kuleleri, Palandöken, Kandilli ve Konaklı Kayak Tesisleri, buz pateni, buz hokeyi, curling, beathlon tesisleri. Türkiye’nin en önemli kayak merkezi Erzurum’dadır. Bütün gençlere sesleniyorum, mutlaka kayak yapmalısınız. Biz Erzurum’daki bütün gençlere ücretsiz olarak kayak yapmayı öğretiyoruz. Erzurum, ulaşım imkânları en kolay illerden biridir. Hava limanında uçaktan indikten 15 dakika sonra kayak pistindesiniz. Erzurum, yazı da çok serin olması dolayısıyla Yüksek İrtifa Kamp Merkezi’dir. Futbol takımları ve sporcular, sezona başlamadan önce yüksek rakımlı yerde kamp yapmak için buraya geliyor.”
“Erzurum’u geliştirmeye, güzelleştirmeye büyük gayret gösteriyoruz”
Başkan Sekmen, kadim şehir Erzurum’un çok sayıda tarihi esere ev sahipliği yaptığına dikkat çekerek, “İl merkezinde ve ilçelerimizde kalelerimiz, savaşlarda şehri korumak için stratejik noktalara yapılan 20’nin üzerinde tabya, Ulu Cami, Çifte Minareli Medrese, Yakutiye Medresesi gibi çok sayıda tarihi cami ve medresemiz var. O zamanın medresesi bu günün üniversitesi demek. Erzurum’da 32 tane medrese varmış. Bura bir üniversiteler şehriymiş. Ayrıca, Avrupa’nın sayılı şelalelerinden birisi olan Tortum Şelalesi ve Narman Peri bacaları yerli ve yabancı ziyaretçilerin ilgisini çekmektedir. Şehrimizde iki tane üniversitemiz, çok sayıda yer altı zenginliğimiz, termal sularımız var. Organik tarım ve hayvancılık yapılacak bir bölge. Güneşi en bol alan şehirlerden birisiyiz. Erzurum’u geliştirmeye, güzelleştirmeye büyük gayret gösteriyoruz.” dedi.
“Vatanını, milletini, devletini, dinini seven gençler olmalısınız”
Gençlerimiz, milli ve manevi değerlerine, gelenek ve göreneklerine, vatanına, milletine, devletine bağlı olmalı diyerek, gençlere önemli tavsiyelerde de bulunan Başkan Sekmen, sözlerini şöyle sürdürdü: “İstikbalin emanetçileri sizlersiniz. Sizden çok şey bekliyoruz. Kendini iyi yetiştirmiş, büyüklerine saygılı, vatanını, milletini, devletini, dinini seven gençler olmalısınız. Kimlerle arkadaşlık ettiğinize, görüştüğünüze, konuştuğunuza dikkat etmelisiniz. Arkadaşlarınızı çok dikkatli seçmelisiniz. Sizden ricam dikkatli olun, kendinizi koruyun, iyi niyetli ama uyanık olun. Ülkemiz üzerinde oynanmaya çalışılan kirli oyunları görüyorsunuz. Bu hainlerin oyunlarını birlik ve beraberlik içerisinde siz bozacaksınız. Devletimize ve milletimize bağlı, anne ve babanıza saygılı, bulunduğunuz yerde başarılı Türk genci olarak sizleri görmek istiyoruz.”

Share
#

SENDE YORUM YAZ

6+10 = ?

bahis siteleri