logo

27 Mart 2014

Senatörlerden Obama’ya sert eleştiri

ABD Kongresi’nde yapılan Suriye oturumunda, ABD’li senatörler, Obama yönetimini “başarısız” Suriye politikası izlemekle suçlarken, ABD’li yetkililer, yönetim olarak Suriye politikasını gözden geçirmeye devam ettiklerini söyledi.

Senato Dış İlişkiler Komitesi’nde “Cenevre Sonrası Suriye: ABD Politikasında Sonraki Adımlar” başlıklı oturum düzenlendi.

Oturumun açılışında konuşan komite Başkanı Robert Menendez, Cenevre-2 Konferansı’nın başarısızlığa uğradığını belirterek, Suriye konusunda siyasi düzeyde bir çıkmaz yaşandığını ifade etti.

Komitenin Suriye’de ılımlı muhaliflerin desteklenmesi ve kredibilitesi bulunan askeri bir tehdidin masada olmasına yönelik tutumunun açık olduğuna işaret eden Menendez, Suriyeli muhaliflerin şu anda hem Esad rejimi hem de El Kaide ile bağlantılı güçlerle savaşmak durumunda kaldığını ifade etti.

Menendez, “savaş ne kadar uzarsa, bu korkunç şiddeti ve insani kriz kabusunu sona erdirmek için seçeneklerin de giderek azalacağına” dikkati çekerek, “Suriye’de tamamen kaybedilen yeni bir nesil, çökmüş bir toplum dünyaya hediye edildi. Bu kimsenin isteyebileceği bir miras değil. Riskler yüksek ve her gün bu daha da artıyor. Kararlı bir ABD liderliğine ihtiyacımız var. Açıkçası buna iki yıl önce ihtiyacımız vardı, dün vardı ve bugün de var” diye konuştu.

Komitenin kıdemli üyesi Bob Corker, Suriye’deki güç dengeleri değiştirme, insani durumu geliştirme veya Esad’ın iktidardan uzaklaştırılmasını gerçekleştirme gibi noktalarda ABD politikasının tamamen başarısızlığa uğradığını söyledi.

Hatta, ABD’nin belirsiz politikası nedeniyle Esad’ın konumunu güçlendirdiğini, ona dış destekçilerin arttığını ve ılımlı muhaliflerin zayıflatıldığını savunan Corker, Suriye konusunda ABD Başkanı Barack Obama’nın Rusya ve İran’ı provoke etmekten korktuğunu ve sahada gerçekten dengeleri değiştirme taahhüdünün olmadığını iddia etti.

“PUTİN HESAPLARINI DEĞİŞTİRMEK İÇİN SEÇENEKLERİ GEÇİRMEYE DEVAM EDİYORUZ”

ABD Dışişleri Bakanlığı Yakın Doğu İlişkilerinden Sorumlu Bakan Yardımcısı Anne Patterson, komitenin ABD’nin Suriye’deki politikasındaki ilerlemelerden memnun olmadığının farkında olduklarını ve aslında kendilerinin de aynı düşüncede olduklarını söyledi.

ABD’nin Suriye’de muhaliflere destek politikalarından bahseden Patterson, Rusya’nın Cenevre 2 müzakerelerini geliştirmek için Esad rejimine herhangi bir baskıda bulunmadığını, Suriye’ye silah destediğini de artırdığını kaydetti.

Patterson, “Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in hesaplarını değiştirmek için seçenekleri gözden geçirmeye devam ediyoruz” ifadesini kullandı.

Patterson, ABD’nin Suriye politikalarını gözden geçirmeye devam ettiğini de belirterek, Suriye’de çözümün askeri çözümlerden değil diplomasiden geleceğini bildirdi. Ancak Patterson, sahada da hesapları değiştirmek gerektiğini kabul etti.

Suriye’deki ılımlı muhaliflere yeteri kadar yardım gönderemediklerini ifade eden Patterson, ölümcül olmayan yardımların Türkiye ve Suriye sınırının ötesinde bir dizi lojistik ve güvenlik sorunlarına takıldığını, bunun da sevkiyatı zorlaştırdığını anlattı. Patterson, bu konudaki stratejileri de değiştirmeye çalıştıklarını bildirdi.

SENATÖRLERDEN YÖNETİME SERT ELEŞTİRİ

Patterson, ABD yönetiminin Esad rejiminin hesaplarını değiştirmek için askeri seçenekleri düşünüp düşünmediğine yönelik soru üzerine, her seçeneğin hala masada olduğunu dile getirdi. Patterson, bu tür konuları komite ile yapacakları gizli oturumda konuşmayı tercih ettiğini belirtti.

Buna karşın Senatör Corker ise ABD’nin, Suriye konusunda bir askeri stratejisi bulunmadığı ve masada da askeri bir stratejisi olmadığı eleştirisinde bulundu. Corker, Suriye konusunda ABD yönetimini “hayal dünyasında yaşamakla” suçladı ve kimyasal silahların ülkeden taşınmasıyla ilgili sürecin de sadece Esad’ı güçlendirdiğini, kredibilitesini artırıp, konumunun onaylanmasına yaradığını savundu.

Senatör John McCain de ABD’nin politikalarının başarısız olduğunu savunarak, yönetimi eleştirdi. McCain, ılımlı muhaliflere, onların ihtiyacı olan ve sahadaki dengeleri değiştirebilecek güçlü silah yardımında bulunulması gerektiğini belirtti. McCain, “ABD’nin sadece Suriye’de yaşanan soykırımı izlediği” değerlendirmesinde bulundu.

Komite başkanı Menendez de yetkililere, “gerçekten anlamlı olacaksa ve önlerine ABD’nin politikasını getireceklerse kapalı oturum yapmak istediklerini, yoksa vakitlerini boş yere harcamanın gereği olmadığını” söyledi.

“KİMYASAL SİLAHLARIN ÜLKEDEN ÇIKARILMASINDA HALA SON TARİHE ULAŞABİLİRİZ”

ABD Dışişleri Bakanlığı Uluslararası Güvenlik ve Nükleer Yayılmasının Önlenmesinden Sorumlu Bakan Yardımcısı Thomas Countryman de Suriye rejiminin bildirimde bulunduğu kimyasal stokların neredeyse yarısının ülkeden çıkarıldığını ancak hala yapılması gereken işler olduğunu ve önlerinde yaklaşık en tehlikeli kimyasal silahların yaklaşık yüzde 65’inin Suriye’den çıkarılmasının kaldığını anlattı.

Bunların ülkeden çıkarılması için planlanan takvime Suriye’nin uyması halinde, ülkedeki kimyasal silahların yok edilmesine yönelik ortaya konulan son tarih olan 30 Haziran’a kadar bunların tamamlanabileceğini kaydeden Countryman, “Önümüzdeki haftalar kritik haftalar olacak ve tüm dünya bunları izleyecek. Esad rejiminin gelecek ay kimyasal silahların yok edilmesini tamamlamamasına gerekçe olacak herhangi bir güvenlik ve lojistik neden bulunmuyor” değerlendirmesinde bulundu.

AA

Kaynak: haberturk.com
Share
#

SENDE YORUM YAZ

4+8 = ?

bahis siteleri