logo

STK’LAR GAZETECİLERİ UNUTMADI

 

Erzurum Sivil Toplum Örgütleri 10 Ocak Gazeteciler gününde gazetecileri unutmadı.

KOOP İş Sendikası Erzurum Şube Başkanı Tarık Toğrul, Tarım Kredi Kooperatifleri Erzurum Bölge Birliği Müdürü Ali Karaarslan,  Erzurum Tema Sürücü Kursu Kurucu Müdürü Alparslan Dumlu, Türk Kamu-Sen Erzurum İl Temsilcisi Müfit Bayraktar  ve Erzurumlu İbrahim Hakkı Hazretleri Sosyal Yardımlaşma, Dayanışma ve Kültür Derneği (ERİH DER) Başkanı Nuri Toparlak, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla, kentte görev yapan gazetecilerle bir araya gelerek plaket verdiler.

KOOP İş Sendikası Erzurum Şube Başkanı Tarık Toğrul, yaptığı açıklamada, “10 Ocak 1961 tarihinde yürürlüğe giren 212 sayılı basın yasası ile gazeteci kimliği ile çalışan kişilerin hakları bir nebzede olsa koruma altına alınmış ve çalışan gazeteciler tarafından “10 Ocak Çalışan Gazeteciler Bayramı” olarak kutlanmaya başlamıştır. Ancak 1971 yılında Askeri darbeden sonra bu hakların bir kısmının ne yazık ki geri alınmış ve bu tarihten sonra “10 Ocak çalışan Gazeteciler Günü” olarak anılmaya başlamıştır. in 10 Ocak çalışan Gazeteciler Günü’nü kutlar, sağlık ve esenlikler dileriz.” dedi.

Türk Kamu-Sen Erzurum İl Temsilcisi Müfit Bayraktar, yaptığı açıklamada, “Basının hür olması, sansürlenmemiş haber yapma ilkesi altında çalışabilmesi, demokrasinin basına sunmuş olduğu önemli bir haktır. Ne yazık ki son dönemlerde basın baskı altına alınmıştır. Basının özgürce haber yapması engellenmiştir. Hapishanede tutulan gazeteciler, basın yayın organlarına yapılan baskınlar basın hürriyeti noktasında önemli bir eksikliktir. Ülkeyi yönetenler tarafından demokrasi standartlarımızın yükseltildiği dile getirilmesine rağmen basının yeteri kadar özgür olmadığı aşikârdır. Siyasi iktidar tarafından basına karşı uygulanan akreditasyon, basına karşı bir ambargodur.” dedi.

ERİH-DER Başkanı Nuri Toparlak,” Bu bağlamda basının özgür olması, demokratik toplum olmanın da kaçınılmaz bir gereğidir. Toplumu önemli konularda aydınlatarak kamuoyu oluşturan, meslek ilkeleri ışığında görevini sürdüren basınımızın, özgürlükçü ve demokratik bir anlayışın sürdürülebilirliği açısından hayati bir öneme sahip olduğunu biliyoruz. Toplumsal gelişmemizde, demokrasimizin işlemesi ve kökleşmesinde hayati sorumluluk üstlenen basın mensuplarımızın, görevlerini daha verimli şekilde yerine getirebilmeleri için çalışma şartlarının günümüz ihtiyaçlarına göre iyileştirilmesi gerekmektedir.  10 Ocak Çalışan gazeteciler Günü kutluyor, sorunsuz sağlıklı günler diliyoruz.”

Tarım Kredi Kooperatifleri Erzurum Bölge Birliği Müdürü Ali Karaarslan ,”Bir toplumun bilinçlendirilmesinde önemli bir görev üstlenerek, etik değerleri kaybetmeden, tarafsız, şeffaf habercilik anlayışı içinde görevlerini yerine getiren basın mensuplarımız, önemli meslek gruplarındandır. Gazeteci demek, halkın sesi olabilmek demektir. Kamuoyunun bilgilendirilmesinde, halkın sesini tarafsızca duyuran tüm gazetecilerimize emekleri için teşekkür ediyorum. Bu düşüncelerle, tüm basın mensuplarımızın 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutlar, başarılar dilerim,”

Erzurum Tema Sürücü Kursu Kurucu Müdürü Alparslan Dumlu,”Basın mensupları kamuoyunu aydınlatmak için günün her saatinde haber peşinde koşarak zor şartlarda ve sorumluluk duygusu içinde toplumumuzu gelişen olaylar karşısında aydınlatırken toplumun duygularına da tercüman olmaktadır. Doğru haber verme, tarafsızlık, özel hayata saygı, basın çalışanları için yol gösterici değerler olmalıdır. Basınımızın bu ilkeleri her zaman üstün tutacağına olan inancım tamdır. Bu duygu ve düşüncelerle Yüce Önder Atatürk’ün “ Basın Bir Milletin Müşterek Sesidir.” İlkesinden hareketle, çalışmalarını büyük bir özveriyle devam ettiren tüm basın mensuplarımızın 10 Ocak Günü’nü kutlar, sağlık ve başarılar dilerim.” diye konuştu.

 

10 ocak gazeteciler günü haber

 

Share
#

SENDE YORUM YAZ

9+6 = ?

bahis siteleri Betboo giriş