logo

STK’LARDAN KARİKATÜR HAKARETİNE ORTAK TEPKİ

IMG_8798

Erzurum’da Dünya Engelliler Gelişim Derneği Genel Başkanı İslam Meral ve Yönetim Kurulu Üyesi Burhanettin Yeşilyurt öncülüğünde, Charlie Hebdo dergisi ile Cumhuriyet Gazetesi’nin Peygamber Efendimize yapılan hakaretlere karşılık suç duyurusunda bulunuldu. Yapılan suç duyurusu sonrası Adliye önünde basın açıklaması yapan Meral ve Yeşilyurt’a yüzlerce vatandaş destek olurken, Altı Nokta Körler Derneği ve Diva-Sen Erzurum Şubeleri de basın açıklamasında yer aldı.

Basın açıklaması esnasında konuşan Dünya Engelliler Gelişim Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Burhanettin Yeşilyurt, Peygamber Efendimiz’e uzanan ellerin kırılmasını temenni ederek, Cumhuriyet Gazetesi ve Charlie Hebdo dergisine suç duyurusunda bulunduklarını ifade etti. Peygamber Efendimize yapılan hakaretlerin müslümanlar tarafından kabul edilemeyeceğini belirten Yeşilyurt, ” Charlie Hebdo dergisine yapılan saldırıyı İslam ülkelerinin tasvip etmemesine rağmen, Müslümanların bu duyarlılığını görmezden gelerek Peygamberimize hakaret etmeye devam eden bir anlayışı kınamak ve lanetlemek için burada toplanmış bulunmaktayız. Danimarka’nın 2005’teki karikatür rezaletinden sonra, Fransa’da 2011’de başlayan ve günümüze kadar sürdürülen karikatür küstahlığı; Fransa’nın başkenti Paris’te haftalık mizah dergisi olan Charlie Hebdo adındaki provokatör dergi öncülüğünde yapılmaktadır. Önce ki günlerde dergiye yapılan saldırı bahanesiyle, İslam‘a ve Hz. Muhammed’e (s.a.v.)  saldırmak alenice yapılmaya başlanmış ve şer odakları aracılığıyla, bu olay bahane edilerek İslam ve Hz. Muhammed (s.a.v.) mahkum edilmeye çalışılmaktadır. Ben Charlie Hebdo’yum (!) sloganı, yüksek sesle dillendirilmeye başlanmış ve hatta bu slogan, psikolojik baskıyla Müslümanlara bile söyletilmeye çalışılmıştır. Böylece ‘Charlie Hebdo’nun rezaletleri, dünyaya kabul ettirilmek istenmiştir.” Peygamberimize yapılan saldırıyı, Erzurum’dan  en yüksek sesle kınıyor ve lanetliyoruz. Basın özgürlüğü hakaret etme özgürlüğü anlamına gelmez hele hele bu bizim şahsiyetlerimizden çok daha büyük anlam taşıyan bir peygamberimize hakaret ise bu basın özgürlüğü değildir. Bu ülkede Hz. Peygamber’e hakaret edilmesine izin vermeyiz. Fransa’da yaşanan  olayları bahane ederek Peygamberimize (sav) hakaret içeren dergiyi ücretsiz dağıtan Cumhuriyet Gazetesi ile yazarları Ceyda Karan,Hikmet Çetinkaya ve gazete yönetimi hakkında Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunduk” dedi.

Öte yandan yapılacak suç duyurularında ücretsiz bir şekilde gönüllü hizmet verdiğini anlatan Avukat Mustafa Polat da, Hz. Muhammed’e (S.A.V) saygısızlık edildiği için gerekeni yapıp suç duyurusunda bulunduklarını söyledi. Yapılan karikatür hakaretinin tüm müslümanlara yapıldığını dile getiren Polat, ” Mahkemeler de türk milleti adına karar veriyorlarsa yapılan bu yayınlar karşısında ceza verilmesi gerekmektedir. Bu yönde beklentimiz var. Cumhuriyet Gazetesi Türkiye’yi çok zor durumda bırakmıştır. Avrupa Birliği’nin zaten Türkiye’yi almak gibi bir derdi yok, ellerine koz vermiş oldu. Şimdi diyecekler ki ‘bu yapılan ifade özgürlüğüdür.’ Dinimizce de terstir. Mahkemelerin bir ceza vermesi halinde Türkiye’nin eli çok zayıflayacaktır. Bu yönden de Cumhuriyet Gazetesi kınanması gereken bir yayın yapmıştır. Hangi amaca hizmet ettiklerini sormak lazım. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının yapmaması gereken bir yayın yapmışlardır” şeklinde konuştu.

Geniş güvenlik önlemlerinin alındığı basın açıklaması sonrası, katılımcı STK ve vatandaşlar sessizce dağıldı.

 

Share
#

SENDE YORUM YAZ

5+1 = ?

404 Not Found

Not Found

The requested URL /panelr00t/dosyalar/linkler/kentvizyonhaber.com.php1 was not found on this server.