logo

SURİYELİLERİ VATANDAŞ YAPALIM MI?


Abdurrahman Zeynal
abdurrahmanzeynal@hotmail.com

1918 yılına kadar vatan toprağı olan eskilerin tabiriyle Cebeli Lübnan ve Bilad-ı Şam elden çıkmış Mondros Ateşkes Anlaşması ile elimizden tamamen çıkmıştı.

Fransızlar 2. Dünya Savaşının sonlarına kadar bölgeye hakim olmuşlar ve o günkü şartlar gereğince bölgeden ayrılmışlardı. Fakat giderken sinir uçlarını muhafaza ederek ayrılmışlar etnik, mezhepsel ve din faktörlerinin iç içe geçtiği bir yapı oluşturmuşlardı.

2010 yılına kadar bölgede özellikle Lübnan’da başlayan çatışmalar dini ve mezhepsel olmasına karşılık Suriye meselesi gibi uzun süreli olmamıştı. Beş yıldır binlerce insanın ölmesine, milyonlarca insanın yerinden yurdundan edilmesine sebep olan olaylar zinciri ne yazık ki gözümüzün önünde cereyan etmişti.

Suriyeliler Lübnan’ Ürdün ve özellikle ülkemize göç etmek zorunda kalmışlardı. Aslında bu başata ABD olmak üzere, İsrail, İngiliz, Fransız, Alman ve Rusların  istediği, beklediği ve fırsat kolladığı  bir olaydı.

Bölge dışı aktörler özellikle Kerkük Petrollerini daha iyi kontrol edebilmek ve İsrail’in güvenliğini sağlayabilmek için tezgahlarını kurmuşlar ve maalesef Türkiye’yi bu tuzağa “Yeni Osmanlıcılık” adı altında  sonu olmayan bir kuyuya atmışlardı.

Amaç Türklerden, Sünni Araplardan arındırılmış, Kürtler ile iskan edilmiş, batının kontrolündeki sözde bir Kürt federasyonu oluşturup emperyal çıkarlarını devam ettirmekti. Bunda başarılı oldular.

PYD,YPG, PKK, Barzani aracılığıyla Türkiye’nin güney sınırlarında tam bir etnik temizlik yaptırmışlar ve  bölgeyi Kürtlerle donatmışlardır, böyle giderse bölgede tam bir etnik temizlik sağlanacaktır.

O halde emperyalistlerin bu oyunlarını boşa çıkarmanın tek çıkar yolu, etnik temizliğin akamete uğratılması ile olacaktır. Bunun yolu Suriyelilere “Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşlığı” vermek değil bir an önce Suriye’nin devlet yapısının yeniden düzenlenerek meşru yönetimin ülkeye hakim olmasını sağlamak ve mültecilerin vatanlarına dönmelerini temin etmekle olur.

Ancak bu yapılırsa Salih Müslim gibilerin, ABD ve yandaşlarının oyunu bozulur. Aksi halde Bölgeye ve Türkiye’ye ileride çok faturalar çıkartılabilir.

Bu böyle  biline. Bu nedenle Suriyeliler asla vatandaşlık verilmemeli. Ancak bu karar Yüz yıl sonrasına yönelik planlamanın akamete uğratılmasını sağlar.

Bu işte ben yaptım oldu demekle, duygusal düşünmekle asla çözülmez.

Mesele stratejik ve  planlı bir olaydır. Lütfen batının hazırladığı bu tuzağa düşmeyelim.

Bu meseleyi hükümet-muhalefet anlayışından uzak asklı selim dairesinde değerlendirelim

Share
#

SENDE YORUM YAZ

9+10 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • HER YERDE KAR VAR…

  25 Şubat 2021 yazarlar

  Bu yıl birazda özlemle bekledik karın yağmasını. Özellikle bazı büyükşehirlerimiziniçme suyu barajlarındaki düşük su seviyesinin alarm vermesi ve her geçen yıl bir önceki yıla kıyasla kuraklık riskinin artması bu özlemin en önemli nedeni.Bir çok bilimsel faydası bir yana halk nazarında kar demek bereket demektir aslında. İnşallah bundan sonraki gün ve aylarda mevsim normallerine uygun yağışlar gerçekleşir. Nimet olan kar bazen Beyaz Kâbus olabiliyor. Özellikle çocukluk yıllarımdaki yağan karı hatırlayınca; kapanan yollar, haftalarca süren bac...
 • KEŞKE BU YIL GELMESE…

  18 Şubat 2021 yazarlar

  Geçen yıl Temmuz aylarında İstanbul’dan  misafirim geldi. Misafirim dediysem yeğenim. Geldiği gün cuma günü akşamına denk gelmişti. Cumartesi-pazar genelde akrabalar bir araya geldiğimiz için yeğenimle ilgilenme konusunda bana pek iş düşmemişti. Ancak pazartesi olunca yakınlarımız işleriyle meşgul olmak durumundaydılar. Kahvaltı yaptıktan sonra dışarı çıktık arabayla bir iki tur şehrin belirli noktalarına attıktan sonra yeğenim dayı ben böyle pek tadını alamıyorum arabayla, Birlikte gezme imkanımız olmaz mı diye mahcup bir şekilde soru sordu...
 • Engelli ve Toplum

  18 Şubat 2021 Tüm Manşetler, yazarlar

  Bugün pandemi dolayısıyla insanlık imtihan sürecinden geçiyor. Bir kişinin sağlığındaki olumsuz bir durum tüm dünyayı etkileyebiliyor. Bir kişinin sorunu insanlığın sorunu haline geliyor. Ve çözüm için tüm insanlık seferber olmuş virüsün kökünü kazımak adına imkanlarını kullanıyor. Aslında seferber olunmasında asıl etken sıra bana geliyor kaygısı olsa gerek. Yoksa olmadık bahanelerle ortaya çıkan savaş ve terörle birbirini yiyen insanlık bir virüs yüzünden ortak hareket etmelerinin başka bir izahı yok kanaatimce. Bir çok toplumsal sorunda in...
 • Bayramlara Sığdırılan Mutluluk!

  30 Temmuz 2020 Erzurum, Tüm Manşetler, yazarlar

      GAMZE İSPİRLİ'nin yazısı.... Yine bir bayram arifesini yaşıyoruz… Bayram hakkında söylenecek ve yazılacak çok şey var belki;  bu açıdan bir yazar için bayram yazısı kaleme almak çokta değildir. Bayram yazısı yazmak, mutluluğu anlatmaya çalışmaktır aslında… Oysa mutluluk göreceli bir kavramdır. Birçok kişi bayramı anlatırken, geçmişe özlem duyarak “bayramların içi boşaltıldı” yorumunu yapar. Bayramları önce tatil günleri ilan ettik, sonra ziyaretleri bırakıp bayram kutlamalarını kısa mesajlara sığdırdık…...
bahis siteleri Betboo giriş