logo

21 Ağustos 2014

SUSUZLUK, KÖYÜ PERİŞAN ETTİ !

HABER VİDEOSUHABER2

HABER 3

Karayazı’nın Tosunlu ve Ağaçlı köylerinde yaşanan su sorunu köy halkını perişan etti. Köy sakinleri, köyde su şebekesinin yapılmadığı için mağduriyet yaşadıklarını Büyükşehir Belediyesinin sorunlarına duyarsız kaldığını ifade ediyor.
Çeşme önlerinde saatlerce bekleyen köy sakinleri, yaz mevsiminde köyde salgın hastalıkların arttığını ifade ettiler.
Karayazı ilçesine bağlı Tosunlu köyünde içilecek suyun dahi olmadığını belirten vatandaşlar, yaz aylarında 2 derenin kuruduğunu çevre köylerden traktörler, at arabası ve traktörlerle su taşıdığını ifade ettiler.
Tosunlu köyü, 2014 Türkiyesi’nde yaşanan su kuyrukları ve ilkel manzaralar ilçe sorunlarının yeterince gündeme getirilmediğinin en önemli göstergesi oldu..

BAŞBAKAN’DAN DESTEK İSTEDİLER
Köyde içilecek suyun dahi olmadığını belirten vatandaşlar kış aylarında hayvanların su içtiği dereden evlerine su taşımak zorunda kalıyor..
Köylerinde 100 hanenin olduğunu belirten Köy Muhtarı Celal Tanevermiş, devletin kendilerine sahip çıkmadığını belirterek, Başbakan Erdoğan’dan destek istedi.
Derelerin yaz aylarında kuruduğunu belirten Tanevrmiş, ‘’Başbakanımız, verilen hizmetler konusunda sürekli mitingler düzenliyor. Başbakanımız gelsin köyümüz halini görsün, bizler böyle olumsuzluğu hak etmiyoruz. Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen bize destek vermiyor. Köyümüzden su sorunundan dolayı sürekli göç sorunu yaşanıyor’’ dedi.
Köylerindeki sıkıntıları anlatan Cengiz Örs, ” Yetkililer de görsün halimizi. Gördüğünüz bu dere suyudur. Hayvanlarımız gelip burada su içiyorlar. Köyümüzde bulunan sadece 2 çeşmede uzun kuyruklar oluşuyor. Su aldığımız yerde hayvan pisliği de var. Su ihtiyacımızı eşeklerle ve tankerlerle uzak yerden taşıyoruz. Çeşmeden su akmadığı için çamaşır makinesi kullanamıyoruz. Vahim bir durumla karşı karşıyayız. ”

BELEDİYE BÜTÇSESİ SINIRLI
Karayazı Belediye Başkanı Avukat Mehmet Sait Karabakan, Büyükşehir Belediyesinin güney ilçelere ve AK Partiye oy vermeyen ilçelere hizmet vermediğini öne sürerek, ilçelerine gelen ödeneğin kesildiğini söyledi.
Karabakan, şu açıklamalarda bulundu ” Büyükşehir Belediyesi her ay 415 bin lira kesinti yapıyor. Diğer Bugüne kadar 1 milyon 700 bin TL’lik kesinti yapıldı ve tek kuruş bütçe ayrılmadı. su sorunundan dolayı ilçemizdeki birçok çocuk dizanteri oldu, hizmette sürekli dışlanıyoruz. Muhtarlarımızla Mehmet Sekmen’i ziyaret edeceğiz, sorun çözülmezse halkımızın verdiği karar doğrultusunda hareket edeceğiz’’
AK Parti’nin Büyükşehir Belediyesi seçimlerinde yaklaşık 6 bin oy aldığını Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde 900 oy aldığını belirten Karabakan, bu oy düşüklüğünün hizmette ayrımdan kaynaklandığını sözlerine ekledi.

BÜLENT ÇAMLI/ KENT VİZYON ÖZEL HABER

Share
#

SENDE YORUM YAZ

1+7 = ?

bahis siteleri