logo

07 Eylül 2014

TARİHİ GÜMRÜK CAMİSİ HAMAMI VE HANI KADERİNE TERK EDİLDİ

TARİHİ HAMAM

Tarihi İpek Yolu üzerinde bulunan, bir zamanlar Evliya Çelebi’nin de çalıştığı Yeğenağa Mahallesi’ndeki tarihi Gümrük Hanı ve Hamamı, yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya.Tarihe şahitlik eden eser, şimdilerde sarhoşların mekânı, çocukların da oyun alanı ve etrafındaki çarpık yapılaşmanında kurbanı oldu.
Erzurum Kongre Binası yakınında bulunan ve bir zamanlar kervanlara ev sahipliği yapan 18. yüzyıldan kalma Gümrük Hanı ve Hamamı’nın bakımsız hali tepkilere neden oluyor.
Uzmanlar, Gümrük camisinin, hamamının ve Hanının restore edilmesiyle tarihi ve kültürüyle Türkiyenin önde gelen illerinden olan Erzurum turizmine katkı sağlayacağına işaret ediyor.
Semt esnaflarından Alkan Aydınoğulları ise caminin yaklaşık 100 metre yakınında bulunan işyerinden Gümrük camiinin, Gümrük Hamamının ve Gümrük Hanının içinde bulunduğu içler acısı durumun üzüntü verici olduğunu ifade etti.
Alkan Aydınoğulları ”Biz semt esnafı olarak,kimsenin ekmeği ile oynanmadan düzenlemesinin gündeme taşınması cami hamam ve hanın etrafının açılarak cazibe merkezi yapılabilmesi .1718 yılında Hacı Bektaş oğlu Derviş Hacı İbrahim tarafından yaptırılan ve tarihi geçmişi olan bu eserleri ön plana çıkarabilirsek bundan başta semt esnafı olmak üzere bütün semt halkı ve esnafı istifade eder. Bunun için Camiin etrafı açılarak, yeni bir düzenleme getirilmeli. Bilhassa cami yanındaki tarihi hamama çevre düzenlemesi yapılarak camiyle birlikte orijinal tarihi dokuya kavuşturulmalı. Daha sonra çevresine güzel nostaljik çay bahçeleri yapılabilir.Işıklandırma ile farklı bir ortam oluşturulabilir. Yerli ve yabancı turistler için hem ziyaret kolaylığı, hem dinlenme mekanları hem de alış-veriş yerleri yapılabilir. Yakutiye ve Büyükşehir Belediye Başkanımızın bu konuda bir hassasiyeti olduğunu biliyoruz. Aynı duygu ve düşünceleri kendisi ilettik ve onunda böyle bir projesi olduğunu öğrendik. Dileriz kısa zaman içerisinde hayat bulan bir proje olur.Kimseyi mağdur etmeden güzel bir çevre düzenlemesi ile bu alanın canlılık kazanacağına inanıyoruz”.dedi.
Enver GÜLER /Bülent ÇAMLI-KENTVİZYON25 HABER PORTALI

Share
#

SENDE YORUM YAZ

1+6 = ?

iddaa tahminleri banko tahmin gaziantep escort