logo

TKDK’DAN STKLAR İLE İŞBİRLİĞİ

DSCF4656[1]

TKDK Erzurum İl Koordinatörlüğü tanıtım ve bilgilendirme faaliyetlerine Sivil Toplum Kuruluşlarına yönelik düzenlediği ortak akıl toplantılarıyla devam ediyor. Hali hazırdaki 13.Çağrı dönemi için yapılan çalışmalar kapsamında Ziraat Odaları, Süt Üretici Birlikleri, Bal Üreticileri birlikleri, Patates Üreticileri Birliği Ayçiçeği Üreticileri Birliği ve Kırmızı Et Üreticileri Birliği temsilcileri Erzurum İl Koordinatörlüğünde ağırlandı. 23.01.2015 tarihinde saat 14.00 da Erzurum İl Koordinatörlüğü Toplantı Salonunda başlayan toplantıya farklı STK’dan yaklaşık 50 kişi katıldı.Erzurum İl Koordinatörü Dr. Atilla ÖZLÜ toplantıya katılım sağlayan STK temsilcileriyleTürkiye’nin ve Erzurum’un yeni kırsal kalkınma hamlesi olan TKDK’nın hibe desteklerinin Erzurum’da başarıya ulaşması ve vatandaşların yeterince yararlanmaları için neler yapılabileceği konusunda fikir alışverişinde bulundu.

ÖZLÜ ayrıca şunları ifade etti;“Erzurum İl Koordinatörlüğü halihazırda 13.Çağrı için proje almaya başlamıştır. Buçağrı döneminde yeni bir sloganla yola çıktık ve sloganımız “Türkiye’nin Yeni Kırsal Kalkınma Hamlesi TKDK” dolayısıyla Erzurum’unda kalkınmasında en büyük görev TKDK Erzurum İl Koordinatörlüğü olarak bize düşüyor. Biz bugün olduğu gibi gelecekte de kırsal kalkınma desteklerimizi ilimizde bulunan STK’lar yardımıyla yapacağız.Bu çağrı döneminde mandıra, süt toplama merkezi, kesimhane, salam sucuk sosis yapım yerleri, meyve sebze depoları ve paketleme yerleri, balıkların temizlenmesi konserve edilmesi için yapım işleri ve bütün bu kalemlere ait alet ve ekipmanların alınması, kırsal alanda otel-motel-pansiyon-apart oteller, pastane-kafeterya, rekreasyon alanları-halı saha yapımı, kovan alımı ve imalatı, tıbbı aromatik bitki süsü bitkisi, fide ve fidan yetiştiriciliği için kullanılacak seraların yapımı, alabalık yetiştiriciliği-havuz-rezervuar-kuluçkahane yapımı ve makine ekipman alımı, yerel ürünler cağ kebap-civil peynir-kadayıf dolması-oltu taşı işlemeciliği vb. sektörlerde inşaat desteğinin yanı sıra alet ekipman alınımını da içeren geniş bir yatırım alanına destek verilecek” dedi

ÖZLÜ sözlerinin devamında “TKDK tarafından hali hazırda verilen hibe destekleri KDV’den muaf olup ve net %50 destek içermektedir. Bu desteklerin içerisinde yapım işleri, makine ekipman alımı, mühendislik-mimarlık çizimleri ile danışmanlık ücretlerini ve tabela giderleri uygun harcama olarak değerlendirilmektedir. TKDK Erzurum İl Koordinatörlüğü olarak şuan aramızda bulunan STK’lardan ya da üyelerinden bu dönem için TKDK’ yaproje sunmalarını; özellikle Süt toplama Birliklerinden Süt Toplama Merkezi projesi sunmalarını istiyoruz. İlimizde bulunan her STK’nın, Üretici Birliğininya da üyelerinin bu dönemde Erzurum İl Koordinatörlüğüne bir proje sunması halinde 2015 yılı Erzurum için kalkınma yılı olacaktır” diyerek sözlerini tamamladı.

Daha sonra Erzurum İl Koordinatörlüğü Başvuru Kabul Uzmanı Hakan KARABULUT tarafından TKDK hibe destekleriyle ilgili yapılan detaylı sunumun ardından katılımcıların soruları cevaplandırıldı. Yapılan fikir alış-verişi neticesinde ileriki dönemde TKDK’nın STK’lara yönelik faaliyetlerin ilişkin yol haritası belirlenerek toplantı sona erdi.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

4+7 = ?

bahis siteleri Betboo giriş