logo

TOPLU ULAŞIMDA YENİ DÖNEM

TOPLU ULAŞIM

 

Erzurum’un yıllardır kangren haline gelen ulaşım sorununu tamamen ortadan kaldıracak olan ‘Özel Halk Otobüsleri H Plaka Yönetmeliği’ toplu ulaşım hizmetlerinde uygulanmaya başladı. Artık Erzurum’da, uydu ve GPRS vasıtasıyla, ulaşım hizmetlerinde yer alan 175 belediye ve özel halk otobüsü an ve an takip ediliyor.
Erzurum Büyükşehir Belediyesi denetim ve kontrolünde faaliyet gösteren ’H Plakalı’ Özal Halk Otobüslerinin yeni yönetmeliğinin otobüs sahibi ve işletmecilerine tanıtım sunumu Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen’in de katıldığı yemekli toplantıyla yapıldı.
Toplantıya Genel Sekreter Ali Rıza Kiremitci, ESKİ Genel Müdürü Mevlüt Vural, Ulaşımdan Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Ünsal Kıraç, Özel Halk Otobüsleri Dernek Başkanı Yusuf Cindilli ile özel halk otobüslerinin sahip ve işletmecileri katıldı.
Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen konuşmasında yapılan toplantının önemine dikkat çekerek, “Bugün, Erzurum Belediyeciliği açısından ulaşım hizmetlerinde bir miladın başlangıcı için bir aradayız. Yıllardır kangren haline gelen ulaşım sorununu tamamen ortadan kaldıracak olan ‘Özel Halk Otobüsleri H Plaka Yönetmeliği’ bugünden itibaren toplu ulaşım hizmetlerinde uygulanacak. Ulaşım sektöründeki hat sahiplerini ezmeyi değil kalkındırmayı esas alan söz konusu yönetmelik ulaşım hizmetlerinde otokontrolü sağlayacaktır.”dedi.
Hazırlanan yönetmelik sayesinde Uydu ve GPRS vasıtasıyla ulaşım hizmetlerinde yer alan 175 belediye ve özel halk otobüsünün an ve an takip edileceğine vurgu yapan Başkan Sekmen, ayrıca araçlara monte edilen üç kamerayla tüm çalışanların izleneceğini, bu sayede meydana gelen aksaklıklara da anında müdahale edileceğini belirtti. Bu uygulamayla Erzurum’da toplu ulaşımda yaşanan problemlerin asgariye indirileceğine dikkat çeken Başkan Sekmen, “Araçlara kurduğumuz Wifi internet bağlantısı sayesinde halkımız dilek ve şikâyetlerini akıllı telefonlar sayesinde anında idaremize ileteceklerdir. Araç Takip Merkeziyle araçlar anında denetlenecek ulaşım hizmetlerinde araç sahiplerine engel olan sorunlar ivedilikle bertaraf edilecektir.” diyerek, yeni yönetmelikle birlikte ceza sisteminde köklü değişikliklere gidildiğini, kural hatası yapan sürücülerin puanlama sistemi ile ayrıca cezalandırılarak, toplamda 100 ceza puanına ulaşan sürücülerin toplu ulaşım hizmetlerinden men edildiğini açıkladı.
Yeni sistemle birlikte toplu ulaşımda görev yapan tüm sürücülerin, Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan çok kapsamlı bir eğitimden geçirilerek sertifikalandırılacağını da belirten Başkan Sekmen, şoförlerin 6 aylık periyotlarla psikoteknik muayeneden geçirileceğini ifade ederek, ototobüslerin toplu park alanını daha güzel bir alana taşıyacaklarının ve orada oluşturdukları benzinlikten daha ucuz fiyata benzin alacaklarının müjdesini verdi.
Toplantıda ayrıca Genel Sekreter Ali Rıza Kiremitci ve Ulaşımdan Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Ünsal Kıraç da konuşma yaparak, özel halk otobüsleriyle ilgili gelen şikâyetleri ve beklentilerini dile getirdiler.
Toplantıda söz alan çok sayıda özle halk otobüsü sahip ve işletmecisi, sorunlarını ve Büyükşehir Belediyesi’nden isteklerini ayrıntılı olarak dile getirdi. Başkan Sekmen ve ilgili kurum yöneticileri dile getirilen sorunları ve istekleri tek tek not aldı.
Ulaşımdan Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Ünsal Kıraç Başkanlığında bir komisyon kurularak sorunların anında değerlendirilmesini isteyen Başkan Sekmen, “Sorunlarınızı, isteklerinizi not aldık. Bize 3-4 kişilik bir ekip gönderin, sorunlarınızı ayrıntılı olarak ele alalım ve çözüm üretelim.” önerisinde bundu.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

4+4 = ?

bahis siteleri