logo

14 Ağustos 2014

TÜRKİYE’NİN YENİ BAŞBAKANI KİM OLACAK?

BAŞBAKAN

Pazar günü gerçekleşen Cumhurbaşkanlığı seçimi Türkiye ’nin yeni Cumhurbaşkanı olan Recep Tayyip Erdoğan ’ın köşke çıkmasının ardından ilk akıllara gelen soru yeni başbakan kim olacak oldu? Henüz yeni başbakanın kim olacağına yönelik kulislerde konuşulmaya başlandı. Başkent’te şu sıralar yeni başbakan adayları konuşuluyor ve Erdoğan’ın yerine gelecek olan yeni başbakanın kim olacağı tartışılıyor.

Cumhurbaşkanlığı seçimi sonrasında ilk turda yüzde 52’lik oyla seçilen Erdoğan’ın Çankaya’ya çıkışının ardından başbakanın kim olacağı konuşulmaya başlandı. Seçim sonuçlarını değerlendirmek için parti genel merkezinde kameraların karşısına geçen AKP Sözcüsü Hüseyin Çelik, yaptığı açıklamalarla bu tartışmaları daha da alevlendirdi.

Çelik yaptığı açıklamada bu akşam yapılacak olan Merkez Yürütme Kurulu’nda yeni başbakanın kim olacağını belirleyeceklerini dile getirdi. Çelik “Peki bundan sonra ne olacak, kim başbakan, genel başkan olacak, yeni bir hükümet nasıl olacak sorularını tabii kamuoyu haklı olarak soruyor. Bugün yapacağımız MYK toplantısı, yarın yapacağımız MKYK toplantısı, belki daha sonraki günlerde yapacağımız istişare toplantılarıyla da genel başkanımızı, başbakanımızı belirleyeceğiz.” diye konuştu.

Hüseyin Çelik’in açıklamalarından sonra tüm gözler bu akşam yapılması planlanan MYK toplantısına çevrilmiş durumda.

CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİM SONUÇLARI İÇİN TIKLAYIN

YENİ BAŞBAKAN ADAYLARI KİMLER?
AKP’nin kulislerinde ismi en çok anılan isim ise şu an için Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu. Davutoğlu’nun dışında ismi en çok geçen diğer isimler ise Başbakan Yardımcıları Ali Babacan, Bülent Arınç ve AKP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin. İsmi başbakanlık koltuğu ile anılan bir diğer isim ise Ulaştırma eski Bakanı Binali Yıldırım.

Birkaç hafta öncesine kadar başbakan olmasına kesin gözle bakılan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün adı şu sıralar kulislerde çok fazla geçmiyor.

Dünkü seçimlerin ardından kulisler hareketlenirken, gözler de Erdoğan’ın son kez başkanlık edeceği Ak Parti’nin bugünkü MKYK toplantısına çevrildi. MKYK toplantısında, Erdoğan’dan sonra partinin ve hükümetin başına geçecek ismin belirleneceği AK Parti Kongresi’nin tarihinin de netleşmesi bekleniyor. Kulislerde, Erdoğan’ın bu süreci, Abdullah Gül’den cumhurbaşkanlığını devralacağı 28 Ağustos’tan önce tamamlamak istediği konuşuluyor. Ancak Erdoğan’ın hem parti liderliğinin hem de başbakanlığının 28 Ağustos’a kadar sürmesi nedeniyle kongrenin devir teslimden sonra eylül ortası ya da ekim başına kalabileceğinden de söz ediliyor.

BAŞBAKAN ADAYLARI
Yeni başbakanın kim olacağı konusunda ise birçok isim konuşuluyor. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile eski Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’ın adları öne çıkarken, Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay ve Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’nun isimleri de önümüzdeki yıl yapılacak genel seçimlere kadar ‘ara dönem başbakanlığı’ için geçiyor.

ERKEN SEÇİM İHTİMALİ
Erdoğan’ın yeni başbakan konusundaki tercihi bir erken seçim olasılığını da gündeme getirecek. Erdoğan’ın da bu olasılığa göre başbakanlık için bir tercihe gidebileceğinden söz ediliyor. Yeni başbakanın performansına da bağlı olması beklenen baskın seçimin kasım sonu ya da aralık başında olabileceği belirtiliyor. Ancak parti kulislerinde, ara dönem için bir başka isim gündeme gelse de sonunda partinin başına Abdullah Gül’ün geçmesinin en güçlü seçenek olduğu konuşuluyor.

KAYNAK: HÜRRİYET

Share
#

SENDE YORUM YAZ

1+3 = ?

bahis siteleri