logo

03 Ekim 2018

ÜLKEMİZİN BU ZOR ZAMANINDA YANINDAYIZ

Türkiye kamusen Konfederasyonuna bağlı Türk Tarım Orman Sen Erzurum Bölge Başkanı Adem Karadayı ülkemizin bu zor zamanlarında yanında olduklarını söyledi.  Sendikacılık faaliyetleri içinde çalışanlarımızın sorunlarını tespit ederek bu sorunları paylaşmak ve çözüm sunmak en büyük görevimizdir dedi.

a 13

Türk Tarım Orman Sen olarak ülkemizin bu zor zamanlarında yanında olduğunu bildirir ve sendikacılık faaliyetleri içinde çalışanlarımızın sorunlarını tespit ederek bu sorunları paylaşmak ve çözüm sunmak en büyük görevimizdir. Bu nedenle aşağıda belirtmiş olduğumuz hususular biran önce ele alınarak karara bağlanması gereken sorunlar olmakta ve bu sorunları basın aracılığı ile iletme gereği duymaktayız. Bu sorunların başında gelen Fiili hizmet süresi zammının getiriliş amacı; Devlet memurunun yapmış olduğu mesleki görevi şayet tehlikeli, bünyesel ve ruhen memuru olumsuz etkileyecek bir meslek gurubu ise bu memurun emeklilik için gerekli olan hizmet yılını daha erken tamamlamasıdır. 5434 sayılı kanunla hak kazanmış olduğumuz fiili hizmet zammı 31.05.2006 tarihinde yayınlanan 5510 sayılı kanunla elimizden alınmış kurumumuz içinde çalışan tüm teknik personelin yaptığı özverili çalışmalar ve tehlikeler yok sayılmıştır. Kurumumuz bünyesinde 7/24 saat çalışan teknik personel kırsalda çalışmakta olup sürekli olarak doğal tehlikelere ve saldırılara maruz kalmaktadır. Aile yaşamları etkilenmekte ve bu zorluklar çalışan personelimizde bünyesel ve ruhsal olarak olumsuz etkiler yaratmaktadır. Bu nedenle 5510 sayılı kanunla elimizden alınan fiili hizmet süre zammının geri verilmesini istemekteyiz. Kurumumuz tarafından ilk kez 2007 tarihinde alınan sözleşmeli personellerimiz yaşanılan olumsuzluklar nedeni ile 2011 yılında kadroya geçirilmiş kadrolu-sözleşmeli ayrımına son verilmeye çalışılmıştır. Daha sonrasından sözleşmeli olarak işe başlatılan çalışanlarımız içinde 2011 yılında olduğu gibi kadroya geçirilerek kamu kurumları içerisinde sözleşmeli-kadrolu ayrımına son verilmesi gerekmektedir. Sözleşmeli çalışanların hak kayıplarının giderilmesi ancak ve ancak sözleşmeliden kadroya geçişle sağlanabilecektir. Ayrıca emekliliği gelmiş ve ekonomik nedenlerle emekli olamayan çalışanlarımızdan bu haklarından tam olarak yaralana bilmesi ve emeklilikten dolayı boşalan kadrolara genç kadrolar atanabilmesi için ek göstergesi emeklilik şartına bağlı olarak 3600 e çıkarılması böylelikle bir nebze olsa işsizlik oranlarının düşürülmesine katkı sağlanarak devlet kadrolarının gençleştirilmesinin sağlanacağına inanmaktayız. 3600 ek göstergenin emekli olacak kamu çalışanlarına verilmesi ile emeklilik düşünen çalışanlarımıza bir nefes olacak ve gençlerimiz için kadro açılacaktır.

Ülkemizin bu zor günlerinde kaybedecek herhangi bir günümüz olmadığını bilmekte ve yap boz şeklinde yapılan çalışmaların ne kadar zararlı olduğunu görmekteyiz bu nedenle kurumlarımızda yapılan atamaların herhangi bir sendika baskısı veya siyasi görüşe göre değil işinin ehli ve liyakatı tam olan kişilere göre yapılması gerekmekte olup bu da kurumlar içinde ayrımcılığı değil birlik ve beraberliğe neden olacaktır. Bizler Türk Tarım Orman Sendikası olarak ülkemizin üzerinde oynanan oyunları görmekte ve ülkemize karşı açılan ekonomik savaşı görerek piyasada yapılan fahiş zamların geri alınması istemekteyiz yapılan zamlar zor durumda olan memur, emeklilerin ve asgari ücretlilerin iyice belini bükmüş yaşam ihtiyacı olan temel gıda maddelerini bile alamaz duruma getirmiştir. Bu vesile ile piyasada yapılan fahiş zamların geri alınması halinde 2018 yılı sonunda yapılacak olan enflasyon zammından feragat edeceğimizi bildirir ve Eğer zamların geri alınma durumu yok ise memur, emeklilerin ve asgari ücretli çalışanların yaşamlarını idame ettire bilmesi için piyasa zammı kadar zam yapılması talebinde bulunmaktayız. Bu talebimizi diğer sendikalara da sizin aracılığınız ile bildiriyor ve TÜRKİYE KAMU-SEN ailesi olarak teşekkür ediyorum. Adem KARADAYI Türk Tarım Orman Sen Erzurum Bölge Başkanı

 

Share
#

SENDE YORUM YAZ

6+5 = ?

bahis siteleri