logo

02 Eylül 2014

ULUSLARARASI ARICILAR BİRLİĞİ KONGRESİ

ARICILAR

Uluslar Arası Dünya Arıcılar Birliği Kongresi Erzurum ‘da Başladı. Organizasyon 23 ülkeden 100 bilim adamı ,Türkiye’den de akademisyen yatırımcı ve arıcı birliklerinden 300 kişinin katılımıyla dört gün sürecek.
Erzurum Valisi Dr.Ahmet Altıparmak ‘ İnsanlık Adına Kutsal Bir Görev Yapıyorsunuz ‘ dedi.
Kısa adı Apimondia olan Dünya arıcılar Birliği en prestijli uluslararası organizasyonu sayılan ve arı ürünlerinin tedavi edici etkilerini ve arıcılık sektöründeki son gelişmeleri ele alan 5.Apimedica ve 4.Apiquality Forumu Erzurum’ da başladı. Polat Rönesans Otelde 4 gün devam edecek organizasyonun açılışına Erzurum Valisi Dr. Ahmet Altıparmak , Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen , Dünya Arıcılar Birliği Başkanı Gilles Ratia, Türkiye Arıcılar Birliği Başkanı Bahri Yılmaz , Atatürk Üniversitesi Rektör Yardımcısı Mehmet Sait Keleş , Erzurum Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muammer Yaylalı , DAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Adnan demir, Apimedica kürsü Başkanı Thedor Cherbuliez , Apiquality kürsü Başkanı Etienne Bruno ile birlikte yurt içi ve yurt dışından çok sayıda sektör temsilcisi ve akademisyen katıldı.
Forumun açılış konuşmasını yapan Erzurum Arıcılar Birliği Başkanı Taner Bayır ,Türkiyede ve bölgemizde arıcılık denildiğinde ilk akla gelen ürünün bal olmasına rağmen yapılan bilimsel çalışmaların da katkılarıyla son yıllarda arı sütü polen ve propolis başta olmak üzere diğer arı ürünlerine olan ilginin arttığını söyledi. Bayık, Erzurum’un bölgede çeşitlilik bakımından zengin tarımsal etkinlikler arasında arıcılıkta da büyük bir rol oynadığını belirterek ,Türkiye ‘nin Çin’den sonra üretim değeri en yüksek bal değerine sahip olduğunu , Erzurum’un Türkiye’ de bal üretiminde onuncu sırada yer aldığını söyledi.
Türkiye’nin Arıcılık gen kaynaklarının yüzde yirmi ikisine , bitki gen kaynaklarının yüzde yetmiş üçüne sahip olduğunu söyleyen Türkiye Arıcılar Birliği Başkanı Bahri Yılmaz’da yaptığı konuşmada ,bu büyük coğrafyada olup dünyanın ikinci büyük arıcılık ülkesi , arıcılığında anavatanında olmanın gururunu yaşadıklarını söyledi.
Dünya Arıcılar Birliği Başkanı Gilles Ratia’ da yaptığı konuşmada , çok zengin bitki örtüsüne sahip,dünyanın ikinci büyük bal üretimini gerçekleştiren Türkiye’de , böylesi büyük bir organizasyona ev sahipliği yapan Erzurum ‘da olmaktan mutluluk duyduklarını söyledi.
Bal üretiminde karşılaşılan sorunların temelinde bilimin önerdiğinin dışında , geleneksel yöntemlerin kullanımının söz konusu olduğunu belirten, Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen’ de yaptığı konuşmada, Anadolu’nun zirve kenti Erzurum’un zengin flora çeşitliliğine sahip bir yerde olduğunu belirtti. Türkiye ‘de 2013 verilerine göre kolonide onuncu sırada yer alan Erzurum’ da pazarlama sorunuyla karşı karşıya olunduğunu söyleyen, Büyükşehir Belediye Başkanı Sekmen , bu büyük kongrede bu sorunlara çözüm yolları bulunacağını ümit ediyorum dedi.
Erzurum Valisi Dr. Ahmet Altıparmak ‘ta yaptığı konuşmada ‘ bir yıl önce kongre gündeme geldiğinde Erzurum’da yapılmasında ısrar etmiştik ve zaman o kadar çabuk geçiyor ki, bu gün bilim insanlarıyla burada olmaktan büyük mutluluk yaşıyoruz ‘dedi. Altıparmak’ arıcılık konusunda sizlere söyleyecek hiçbir lafımız yok , sizler bu işin ilmini almış pratiğini yapmış insanlarsınız. Türkiye’ nin arıcılıkta bulunduğu nokta kadar ,Erzurum’da önemli bir noktadadır. Erzurum’ un öncelikleri ,fırsatları güçlü olduğu yanları vardır. Ama şu bir gerçek ki bu kadar arıcılığın yaygın olduğu alanda ikincil ürünlerin zayıf kalması bizim için ehemmiyet arz ediyor, bunun üzerine durmamız lazım’ dedi.
Örgütlülük Var…..
Özellikle Türkiye ‘de Erzurum Balı denildiğinde tercih edilien bir ürün olduğunu belirten ,Vali Altıparmak ,’ arıcılar birliğinin burada örgütlenmiş olması ve kaliteyi tam olmasa da kontrol ediyor olması, arıcılar birliği damgası ürünleri tercih ediyor olması, bize büyük avantaj sağlıyor. Yani bir örgütlülük var’ diye konuştu.
Vali Altıparmak, kayıt sisteminin yeterli olmaması ,özellikle Erzurum balının tercih ediliyor olmasından dolayı kaçak bal girişinin olmasının , geleneksel yöntemlerin tercih ediliyor olmasının ,yine bilinçsizlik yüzünden ilaç kullanılıyor olmasının bölge ürünlerine zarar verdiğini belirtti.
En Tatlı İşle Uğraşıyorsunuz …………
Erzurum Valisi Dr. Ahmet Altıparmak ‘ Şunu söylemek isterim ki sizler ve bizler buraya katılmakla çok özel bir konuya özel bir olaya şahitlik ediyoruz. Bal! Dünyanın en tatlı şeyinden bahsediyoruz.Böyle güzel bir işle uğraşıyor olmanız sizler için en keyifli iş olsa gerek ,en tatlı işle uğraşıyorsunuz ‘ dedi. Bu işi yapmakla Kutsal bir görev yaptıklarını belirten Vali Altıparmak, ‘göreviniz sadece ailenize gelir sağlamak değil ,ülke ekonomisine katkı sağlamak değil, en büyük katkıyı insanlığa sağladığınızı özellikle ifade etmek istiyorum ‘ dedi.
Program sonunda kongreye destek veren herkese teşekkür eden Erzurum Valisi Dr. Ahmet Altıparmak ,katılımcılara özellikle yabancı misafirlere , Erzurum’ un özel bir şehir olduğunu belirterek’ Selçuklu şehri olan Erzurum’u , tarihi ve turistik yerlerini gezmelerini söyledi.

Organizasyonun ilk günü sonunda çalışmalarıyla proğrama katkıda bulunanlara plaket verildi.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

10+6 = ?

iddaa tahminleri banko tahmin gaziantep escort