logo

VALİ ALTIPARMAK : “ERZURUM`UN TERÖR İLE ANILAN BİR ŞEHİR OLMASINI İSTEMİYORUM”

 

VALErzurum Valisi Dr. Ahmet Altıparmak, “Erzurum’un terör ile anılan bir şehir olmasını istemiyorum” dedi.
“Sükûnet esastır. Sükunetten, sessizlikten daha büyük güç gösterisi yoktur” diyen Vali Altıparmak, yaşanan son terör olaylarını protesto etmek için düzenlenen gösterilerde taşkınlık çıkaranlara sağduyu çağrısında bulundu.
Özellikle anne babalara çağrıda bulunan Vali Dr. Ahmet Altıparmak, evlatlarına sahip çıkmalarını provokasyonlara alet olmamaları ve taşkınlık çıkarmamaları konusunda uyarılarda bulunmasını istedi.
Vali Altıparmak, “Ülkemizde yaşanan bu acı karşısında üzülmemek elem duymamak mümkün değil. Ancak büyük devletlerin başına bu tür olaylar her zaman gelebilir. Zira geçmişe de baktığınızda, çok daha büyük badireler atlattık. 90 lı yılları düşündüğümüzde bundan daha iyi değildi. İnsanlarımızın tepkisini sokaklara dökülmesini, demokratik hukuk kuralları çerçevesinde protestolarını ve terörü lanetlemeleri ebetteki normal karşılıyoruz. Bu olacaktır. Ancak bu vesile ile çok dikkatli olmaları, kesinlikle taşkınlığa meydan vermemeleri, provokasyonalara alet olmamaları provokatörleri içlerine almamaları büyük önem arz etmektedir. Özellikle Erzurumluların yaşlılarına orta yaşlılarına da sesleniyorum. Gençlerin taşkınlığını ve kanlarının kaynamasını normal görüyoruz. Ancak asaletimize, yaraşır bir şekilde sükûnetimizi korumalıyız ve bize yakışır bir şekilde davranmalıyız. Birbirimizden ayrılmamız ve şu şudur bu budur deme lüksümüz yok. Bizim için asl olan terör örgütü, terörist ve teröriste destek verenlerdir. Yoksa Kürdü, Türkü bu ülkenin insanıdır. Destek vermeyen çok sayıda Kürt insanı vardır. Dolayısıyla bizler şu mahalle böyledir bu mahalle böyledir ayrımlar yapamayız. Lütfen çocuklarımızı sükûnete davet edelim. Sokaklara dökülmeler taşkınlıklar ancak devletin güvenlik güçlerinin işini bizlerin işlerini zorlaştırıyor. Zira Allah korusun başka karanlık güçlerin emellerini gerçekleştirmeleri için fırsat sunuyoruz. Niye ? Çünkü meşgul oluyoruz. Güvenlik güçlerimiz başka yerde nöbetle meşgul olması gerekirken teröre tepki gösteren kendi insanımızı önlemek, taşkınlığına engel olmak için uğraşıyoruz. Dolayısıyla biraz daha serinkanlı olmak, sükûnetle hareket etmek durumundayız” diye konuştu.
Basın organlarından da yayınlarında halkımızı sükûnete davet etmelerini isteyen Vali Altıparmak, “Çünkü dikkat edilirse, sağda solda olan olay, bizde olmasa dahi Erzurum’daymış gibi yansıtılmaya çalışılıyor. Erzurum terör ile anılmayı hak eden bir şehir değildir. Bu tür taşkınlıklar aynı zamanda dışarıya yansıdığında, Erzurum’a gelecek yatırımı, turisti olumsuz etkilemekte. Halbuki Erzurum’da bir sükunet var, huzur var. Yatırım için, turist için son derece güzel bir iklim var. Yani neye zarar verdiğimizin farkında bilincinde olmamız lazım. Neye zarar verdiğinizi bilmeden kör karanlığa ateş edilmez. Dolayısıyla herkesin aklını başına devşirmesi ve sükûn ile hareket etmesi lazım. Tepki, lanet, elbette ki yapılacaktır. Elbette ki en sert şekilde terörün karşısında olduğumuzu göstermemiz, birlik, beraberlik içinde olduğumuzu göstermemiz lazım. Ama sükûnet esastır. Sükûnetten daha, sessizlikten daha büyük güç gösterisi yoktur. Milyonlarca, binlerce insan dökülüpte bu gösteriyi yaptığı zaman hakikaten büyük bir güçtür” şeklinde konuştu.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

1+10 = ?

bahis siteleri