logo

VEFASIZLIK BÖYLE BİR ŞEY !


Erdal Güzel
erdalguzel@hotmail.com

 

Anadolu coğrafyasında kültürel değerlerin en fazla korunduğu ve yaşatıldığı illerin başında Erzurum gelmiş olsa da son yıllarda yaşadığımız kültürel erozyonlar nedeniyle bu değerlerin muhafazası konusunda bir takım zaaflarımızın olduğunu söyleyebiliriz.
Şehrin ekonomik yapısı ve coğrafi şartlarının ağır olması münasebetiyle yaşanan göçün kültürel erozyonun en önemli sebeplerinden biri olduğu şüphesizdir.
Siyasetin ayrıştırıcı üslubu, kavramların içinin boşaltılıp hafifletilmesi, ötekileştirme çirkinliği ,güçlünün yanında görünme hastalığı gibi bir takım nedenler de toplumsal kültürün tuğlalarını düşüren faktörlerdir.
Uzun yılların birikimi ve aktarımı olan bazı değerlerin yıpratılması nedeniyle, Erzurum kültürüne yakışmayan görüntülerin ortaya çıkması , son yıllarda gördüğümüz bir durumdur.
Bilindiği üzere Erzurum kültüründe, ölüm ve cenaze geleneğinin özel bir yeri vardır.
Cenaze harcının bir kişi tarafından sahiplenilmesi, taziye için komşunun evini üç gün açması, acının paylaşılması , cenazenin yıkanmasında, cenaze namazında ve defin sırasında bulunulması, kapı önünde ve evde taziyet verilmesi, ,cenaze evine yemek götürülmesi ,bayramlarda taziye evlerine ziyaret gibi adetler gerçekten gıpta edilecek insani yaklaşımlardır.
Bu matem gününde ufak tefek kırgınlıkların unutulması ve helalliklerin verilmesi de erdemli davranışların en güzel örneğidir.
Son zamanlarda herkesin gıpta ile bahsettiği bu adetlerimizde bir takım zaafların olduğu gözden kaçmamaktadır.
Siyasi ve parasal gücü olanlarla, makam sahiplerinin cenazelerindeki kalabalıklar, konuyla ilgili endişelerin net bir ifadesidir. Üzülerek itiraf etmek gerekir ki bu durumu teyit eden sahnelere azda olsa tanık olmaktayız.
Diyanet işleri eski başkanı Mehmet Nuri Yılmaz Hoca’nın geçen hafta vefat eden kayınvalidesinin cenazesindeki görüntüler, bu olumsuz durumun en somut örneklerinden biriydi.
Erzurum’un yetiştirdiği önemli şahsiyetlerden biri olan Mehmet Nuri Yılmaz, on bir yıl gibi uzun bir süre Diyanet İşleri Başkanlığı görevini yürütmüş, birikimli ve aydın bir din adamıdır.
Emekli olduktan sonra Erzurum da ev alıp ,yılın büyük bir kısmını şehrinde geçiren M.Nuri Hoca’nın iyi bir Erzurum sevdalısı olduğu herkesim tarafından bilinmektedir.
Uzun yıllar, üst görevlerde bulunmuş ve geniş bir çevresi olan M.Nuri Yılmaz Hoca’nın kayın validesinin cenazesinde bir avuç insanın olması, oldukça düşündürücü ve Erzurum kültürüne yakışmayan bir tabloydu.
Cenazede, siyasetçilerden, diyanetten ve bürokrasiden kimselerin olmaması, toplumun sosyal yapısını ve psikolojisini ortaya koyan net bir fotoğraftı.
Eğer ,M.Nuri Yılmaz Hoca görevinin başında olmuş olsaydı, Narmanlı Cami’nin bahçesinde yer bulunmayacağını ,ön safı kapmak ve görüntüye girmek için önemlilerin bir birleriyle omuz omuza saf tutacağını hepimiz tahmin etmekteyiz.
Siyasetin safları belirlediği, güce tapınmanın alışkanlık haline geldiği bu çelişkili tutumlar Erzurum kültüründe alışık olmadığımız tutarsızlıklardır.
Yıllar önce Aşık Reyhani bu vefasız görüntüleri ” Bir ölünün cemaati az ise mutlak parası yok ,harçlığı kısa/ Bir ölünün cemaati çok ise, ölen insan değil ölen paradır para/Fakiri bilirim lafta bulunur/korkusundan hep hilafta bulunur /Camide de arka safta bulunur/İmamın sağında kılan paradır para ” dizeleri ile özetlemişti.
Erzurum’a kazandırdığı Dini Yüksek İhtisas Merkezi’nden M.Nuri Yılmaz Hoca’nın isminin kaldırılması ve cenazedeki katılım ,ahde vefa konusundaki bakış açısını gösteren üzücü bir durumdur.
Türk- İslâm kültüründe vefa önemli bir kavramdır ve bu kavramı Hz. Peygamberimiz “ahde vefası olmayanın dini yoktur “ diye ifade etmektedir.
Toplumların ayakta durabilmeleri kendilerini yaşatan kültürel değerlere sahip olmaları ile mümkün olabilmektedir.
Bu değerlerden uzaklaşılması veya bu değerlerin hafife alınması, toplumlara hayat veren damarların tıkanması demektir ki bu da beraberinde yozlaşmış bir toplumu meydana getirir.
Böyle bir toplumun ise dadaşlık kültüründe yeri olmadığını hepimiz bilmekteyiz.
Erdal Güzel/Mart 2018

Share
#

SENDE YORUM YAZ

5+8 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • FİTNE FESAT TEZGAHLAR,İFRAT TEFRİT SÖYLEMLER

  19 Kasım 2018 Erzurum, Tüm Manşetler, yazarlar

    İnsanoğlu en gelişmiş silahları üretmek çabasında olsa da   yaradılışından bugüne dek ,fitne ve fesadın yaptığı tahribat kadar güçlü bir silah icat edememiştir. Emperyalist ülkeler , ürettikleri silahları pazarlamak için gelişmemiş ülkelerin içerisine fitne fesat tohumları atıp, huzur bozarak ,o ülkeleri zayıf bırakıp, her an çatışmaların olacağı bir ortama sürüklemek stratejisi izlerler. Ne gariptir ki, bu tezgaha düşmeyen üçüncü dünya ülkesi yok gibidir. Bunun en somut örneklerini uzun yıllardan beri ülke olarak yaşamak...
 • ABD’ye güven olmaz…

  09 Kasım 2018 Erzurum, Tüm Manşetler, yazarlar

    İki üç Pkk'lı teröristin başına güya ödül koyup. 'Bak pkk'nın üstünü çizdim.' diyip. Diğer yandan Fırat'ın doğusun da Ypg-Pyd ikilisiyle iş yapmaya. Onlara silah, teçhizat, para ve eğitim vermeye devam ediyor... Türkiye'yi oyalıyorlar resmen... Artık anlaşılmıştır ki. ABD. Fırat'ın doğusundan. Hakkari'ye kadar olan bölgede İsrail destekli bir uydu Devlet kurmakta. Ve; Türkiye Cumhuriyetinin geleceğini mahvetmekte kararlı. Bölgeyi bir ateş topuna çevirecekler. Bu anlamda. Türkiye'yi pkk üzerinden, yöneticilerin başına...
 • MEMLEKET UZAKTAN SEVİLİR Mİ ?

  02 Kasım 2018 Erzurum, Tüm Manşetler, yazarlar

    İstanbul’da kurulan Erzurum Konfederasyonu  (ERKON)   Erzurum’da tanıtım çalışmalarına başladı.  Konfederasyon yöneticileri kent ziyaretleri kapsamımda Erzurum basınıyla buluştu. Söz konusu toplantıya katılma fırsatı buldum. Yıllarca kenti yazan ve  bir sivil toplum kuruluşu yöneticisi olarak, sivil toplum kuruluşlarının  çalışmaları  her fırsatta ilgimi çeken konular olmuştur. Sivil inisiyatif kentlerin ve ülkelerin kalkınmasında önemli bir yere sahip. Erzurum   Konfederasyon  Başkan Yardımcısı Mustafa Macit , kent adına...
 • HAS DADAŞ TUNCER AKTAŞ

  29 Ekim 2018 Erzurum, Tüm Manşetler, yazarlar

    Hüzün ayı sonbaharın son günlerini yaşıyoruz. Karamsar hava içimizi daraltıyor. Bu gün hava yağışlı. Sanki de şehirde bir matem havası var. Yağan yağmur, evladını kaybeden bir babanın gözyaşlarını hatırlatıyor. Ağaçlarda kalan son yapraklar uçuşarak toprağa düşerken ,sanki de “topraktan geldik, toprağa döneceğiz” mesajını veriyor. Düşen yapraklar ,sönen yıldızlar gibi sırası gelen insanlarda hayat sahnesinden bir bir çekiliyor. Bu gün sahne-i ömürden çekilenlerden biri, yakından tanıdığımız sevdiğimiz ,saygı duyduğumuz ağabeyimiz ...