logo

Viranşehir’de polis ile PKK’lılar arasında çatışma

PKKŞANLIURFA’nın Viranşehir İlçesi’nde, Kaymakamlık ve Emniyet Müdürlüğü’ne bombalı saldırı hazırlığında olan terör örgütü PKK mensubu Suriyeliler ile güvenlik güçleri arasında çatışma çıktı. Çatışmada 4 terörist ölü ele geçirilirken, yanlarında bulunan 29 kilo patlayıcı ise imha edildi.
Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, 15 gün önce yasa dışı yollarla Suriye’nin PYD denetimindeki Rasulayn kentinden Türkiye’ye gelen 4 Suriyeli, Viranşehir-Kızıltepe yolu üzerinde bulunan bir inşaata yerleşti. İddiaya göre, terör örgütü PKK’nın Suriye uzantısı PYD’nin silahlı kanadı YPG üyesi olan Suriyeli teröristler, örgütten aldıkları talimat doğrultusunda Viranşehir Kaymakamlığı ile hemen yanındaki Emniyet Müdürlüğü binasına eş zamanlı bombalı saldırı düzenlemek için harekete geçti. Suriyelileri takip eden polisler, teröristlerin bugün el yapımı patlayıcılar ile harekete geçtiğini saptayınca operasyon kararı aldı.

ÇATIŞMA ÇIKTI, 4 TERÖRİST ÖLDÜRÜLDÜ

Saat 13.30 sıralarında 3 motosiklet ile Viranşehir-Mardin karayolunun 8’inci kilometresinde ilerleyen teröristler, kendilerini takip eden sivil polisleri fark etti ve tabancayla ateş açtı. Polislerin de karşılık vermesiyle çıkan çatışma bilgisi üzerine bölgeye çok sayıda özel harekat polisi ve zırhlı araç sevk edildi. Bölgeye gelen ve teröristlerin etrafını saran polisler, megafonlar ile “teslim olun” çağrısı yaptı. Teröristlerin çağrıya da ateşle karşılık vermesi üzerine yeniden başlayan çatışmada 3 terörist öldürüldü, 1 terörist ise yaralı ele geçirildi. Ağır yaralı terörist götürüldüğü Viranşehir Devlet Hastanesi’nde doktorların müdahalesine rağmen yaşamını yitirdi.

Çatışma haberi üzerine Şanlıurfa Emniyet Müdürü Eyüp Pınarbaşı da beraberinde özel harekatçılar ile Viranşehir’e gitti.

5 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

Suriye’den eylem için Viranşehir gelen teröristler, 15 gün boyunca ilçede bulunan Suriyelilerin işlettiği kuyumcu ve bazı esnafla temas halinde oldukları saptanması üzerine polis, bu işyerlerine operasyon düzenledi. Yapılan baskınlarda Suriyeli olduğu öğrenilen 5 kişi gözaltına alınırken, öldürülen teröristlerle irtibatlı olduğu ifade edilen 10 kişinin ise arandığı kaydedildi.

BOMBALAR İMHA EDİLDİ

Çatışmada etkisiz hale getirilen teröristlerin motosikletlerinde yapılan incelemede ise bir tencerede 20 kilo TNT bulundu. Ayrıca motosikletlerin heybelerinde yapılan aramalarda ise 3’er kiloluk 3 ayrı TNT kalıbı daha olduğu görüldü. Bunun üzerine trafiğe de kapatılan bölgede alınan önlemlerin ardından patlayıcılar, bomba imha uzmanlarınca kontrollü şekilde imha edildi. Büyük gürültüyle yaşanan patlamanın ardından patlayıcıların bulunduğu bölgede 2 metre derinliğinde çukur oluştu. Ölen teröristlerin yanında bulunan 2 tabanca ile çok sayıda mermiye de polislerce incelenmek üzere el konuldu.

Bombalı eylemi gerçekleştirmeden çıkan çatışmada etkisiz hale getirilen teröristlerin cesetleri ise otopsi için Adli Tıp Kurumu morguna götürüldü.

KAYNAK DHA

 

Share
#

SENDE YORUM YAZ

5+9 = ?

www.backlinktr.biz | 522: Connection timed out

Error 522 Ray ID: 5353a8aaffcecbc0 • 2019-11-13 20:57:53 UTC

Connection timed out

You

Browser

Working
Vienna

Cloudflare

Working
www.backlinktr.biz

Host

Error

What happened?

The initial connection between Cloudflare's network and the origin web server timed out. As a result, the web page can not be displayed.

What can I do?

If you're a visitor of this website:

Please try again in a few minutes.

If you're the owner of this website:

Contact your hosting provider letting them know your web server is not completing requests. An Error 522 means that the request was able to connect to your web server, but that the request didn't finish. The most likely cause is that something on your server is hogging resources. Additional troubleshooting information here.