logo

VUSLATIN MİNİK HAFIZLARI ŞEHİTLERİMİZİ UNUTMADI

Erzurum Vuslat Derneği’ne bağlı Sıbyan Mektebi’nde eğitim gören minik hafızlar, yılsonu etkinliğinde şehitlerimizi andı. Çeşitli tiyatro ve piyes gösterileriyle hünerlerini sergileyen minik hafızlar, şiir, ilahi ve dualar ile şehitlerimizi yâd etti. Gösterilerinin ardından Sıbyan Mektebi’nin başarı ile bitiren öğrencilere, diploma ve madalyaları verildi.
Erzurum Vuslat Derneği, geleneksel hale getirdiği Sıbyan Mektebi yılsonu etkinliklerine bir yenisini daha ekledi. Sıbyan Mektebi’nde eğitim gören ve yaşı 4 ile 6 arasında değişen minik hafızlar, etkinlikte ilahiler, şiirler, dualar, hadis ve ayetlerin yanı sıra, tiyatro gösterileriyle de hünerlerini gösterdi. Gösterinin ardından Sıbyan Mektebi’ni başarıyla bitiren öğrencilere, Vuslat Derneği Onursal Başkanı Muhammet Şevket Gökşan, madalya ve diplomalarını teslim etti. Erzurum İl Müftülüğü Konferans Salonu’nda gerçekleşen programa, Vuslat Derneği Onursal Başkanı Muhammet Şevket Gökşan, Vuslat Derneği Erzurum Şube Başkanı Fikret Semerci, minik hafızların aileleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.
Programın açılış konuşmasını Vuslat Derneği Onursal Başkanı Muhammet Şevket Gökşan yaptı. Hafızlığın, Kuran’ın ve teslimiyetin önemine dikkat çeken Gökşan, küçük yaştan itibaren hafızlığa başlayan minik öğrencilerin topluma örnek olmasını istediğini belirtti. Sıbyan Mektebi’nde hafızlığa ilk adımını atan minik öğrencileri tebrik eden Gökşan, Kuran- ı Kerim yolunda hafız yetiştirmeye devam edeceklerini dile getirdi. Kuran’ın hayatımıza tutulan bir ışık olduğuna vurgu yapan Gökşan, “Bizler için Kur’ân-ı Kerîm bir derya, bir deniz, bir hazine. Onda, doğru düşünenler için ibret, haram ve helalleri gösteren bir rehber, insanı aldatan her şeyden kurtuluş, dertli gönüllere şifa, her zaman koruyucu bir sığınak, insana ve hayatına dair yaş veya kuru, küçük veya büyük her ne varsa Kur’ân-ı Kerîm’de yer alıyor. Kur’ân-ı Kerîm’in mucizelerinin sonu yok. Geçmişe ve geleceğe ışık tutan Kur’ân-ı Kerîm’i okuyanlar, ne kadar tekrar etseler de onu eskitemezler. O, ışık veren bir ziya, aydınlık saçan bir nurdur. Bu nur inşallah minik hafızlarımızın yüzlerinde devamlı olacak. Hafızlarımızı kutluyorum. İnşallah daha güzel yerlerde olacaklar” diye konuştu.
AMACIMIZ TOPLUMA FAYDA SAĞLAMAK
Vuslat Derneği olarak amaçlarının hafız yetiştirmek dışında bu hafızların topluma fayda sağlamaları olduğunu ifade eden Gökşan, “Vuslat Derneği olarak çift kanatlı hafızlar yetiştirmeyi amaçlıyoruz. Çocuklarımıza dini eğitimin yanında fen ilimleri de veriyoruz. Çocuklarımızı her açıdan faydalı olacak şekilde eğitiyoruz. Bu çocuklarımız ülkemizin geleceğini aydınlatacaktır. Toplumumuza faydalı olacaklardır” dedi.
HAFIZ KURAN’I KENDİSİNE DOST SEÇMİŞTİR
Hafızlığın dinimizde ayrı bir yerinin olduğunu ifade eden Gökşan, “Allah’ın biz kullarına göndermiş olduğu Kur’an’ı Kerim’in okunup ezberlenmesine hafızlık, hücrelerin son tükeninceye kadar çalışıp onu ezbere alan kişiye de hafız-ı kuran denir. Aynı zamanda hafız koruyucu, muhafaza eden demektir. Bu kutsal ve sönmez meşaleyi taşımak onu canlı tutmak ve yaşatmak nefse ve şeytana karşı mücadele etmek ancak bir hafız-ı Kuran yakışır. Hayatın en zor işlerinden birini de Hafız-ı Kur’an yapar. Gökyüzünde yağmur yağar, sesini duyar. Sararan yaprakların hışırtısını, yeşeren filizlerin kokusunu hele birde yeryüzü kefene bürününce onun soğuğunu belki de hiç hissetmez. Hafız- ı Kur’an çocukluğunu yaşayamaz. Hafız belki genç kızdır, arzu ve isteklerine nokta koyar. Anadır, babadır, hayatın zorluklarına karşı Rabin’in kitabına sarılır ve O’na dalar gider. Hafız-ı Kur’an Dünya’da en güzel, en güvenilir olanı Kuran’ı kendine dost seçmiştir” ifadelerini kullandı.
Yapılan konuşmanın ardından minik hafızlar, çeşitli tiyatro ve piyes gösterileri ile hünerlerini sergiledi. Şehitlerimiz için ilahi, şiir ve dualar okuyan minik hafızlar, daha sonra Vuslat Derneği Onursal Başkanı Muhammet Şevket Gökşan’dan diploma ve madalyalarını teslim aldı.IMG_7092

Share
#

SENDE YORUM YAZ

7+6 = ?

bahis siteleri