logo

WINTER FEST’IN DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ….


Gamze İspirli
gamzeispirli@hotmail.com

 

gamze_ispirliErzurum Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen ve üç gün süren Wınter Fest ( Kış Festivali) etkinliklerine katılma imkanı buldum.

Dolu dolu geçen etkinliklerde konserler, spor aktiviteleri, ışık gösterileri daha birçok faaliyet gerçekleştirildi.

Sadece üniversite öğrencileri değil, 7 ‘den 70’e birçok Erzurumlu, Erzurum’daki faaliyetlere katılarak, festivalin coşkusuna ortak oldu.

Belediyeler bugüne kadar sosyal ve kültürel aktivitelerde hep eksik kaldı.

Bu etkinlikle  bu yöndeki eleştirilere de cevap niteliği taşıyordu.

Winterr Fest’in en önemli taraflarından biri de  kentte turizm potansiyeli artırarak, kent ekonomisine kısmi canlılık kazandırmasıydı.

Kent dışından gelen konuklar kente katma değer ürettiler ve Erzurum’u tanıma imkanı buldular.

Spor federasyonlarının etkin olarak katıldığı festivalde Erzurum adına güzel bir tanıtım yapılmış oldu.

Erzurum’da bu gibi sosyal ve kültürel faaliyetlerin artarak devam etmesi gerekiyor.

Belediyelerin görevi sadece parke döşemek,  karo taşı yapmak değildir.

Kültürel ve sosyal etkinlikler belediyelerin asli görevleri arasındadır.

Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen’i bu başarılı organizasyondan dolayı kutluyorum.

Kentin geleceği açısından kış turizmi konusunda hem etkinlik yapılmış oldu, hem de bu yönde farkındalık oluşmasına katkı sağlandı.

2011 Dünya Üniversiteler Kış oyunlarından sonra Erzurum kış turizminde gündemden düşmüştü, Winter Fest ile bu yöndeki potansiyel bir kez daha gözler önüne serildi.

Etkinliklere katılan Erzurumlulardan festivallerle ilgili görüşlerini de  aldım,  birçok Erzurumlu bu yöndeki etkinliği başarılı bulurken,  bir çok esnaf etkinliliğin kent ekonomisini canlandırdığını ifade ediyordu.

Bazı Erzurumlular ise, kültürel etkinlikler değil, göçü durduracak etkinliklerle kentin gündeme gelmesinin gerekliliğine vurgu yapıyordu.

Erzurumlular olarak artık, güzel faaliyetleri alkışlamayı öğrenebilmeliyiz, festivale sadece eğlence gözüyle bakmak doğru bir  yaklaşım değil, kentte ekonominin canlandırılması  için kış turizmini sürekli gündemde tutabilmeliyiz.

Winter fest geleneksel hale gelecek, kış turizminin başkenti olması gereken Erzurum sürekli gündemde kalacak.

Öte yandan Avrupa Gençlik Olimpik Kış Festivali (EYOF) 2019, olimpiyat kenti Erzurum’da yapılacak. Bu gibi festivallerle büyük çaplı organizasyonlara da hazırlanma imkanı bulabileceğiz.

Winter Fest’in maskotunun adı ‘’ kardaş’’ olarak deklare edilirken, hem kardeşlik, hemde kar ifadesinin kullanılması yerinde bir tercih oldu.

Bugüne kadar makus talihini bir türlü yenemeyen, sürekli göç veren Erzurum artık vizyon kent olabilmelidir, iddialı projeleriyle,  hükümetin tam desteğiyle yola çıkan Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı  Sayın Mehmet Sekmen’in bunu başarmasını umuyoruz.

Gamze İSPİRLİ

Share
#

SENDE YORUM YAZ

3+6 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • MİLLİ EGEMENLİK VE 23 NİSAN COŞKUSU

  23 Nisan 2020 Tüm Manşetler, yazarlar

  Tarihçi Kübra ÖZDEMİR’in yazısı Bugün günlerden  23 Nisan. Bundan tam yüz yıl önce’’ Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir’’ sözü ile  milletegemenliğine dayalı  Türk  Devleti’nin  kuruluşu ve kurtuluşunun  temelleri atılmıştır. Meclisin açılışında  öncü rol oynayan Mustafa Kemal  19 mayıs 1919 da samsun ‘a  ayak basarak ulusal Kurtuluş Savaşı’nı başlatmış, Erzurum ve Sivas kongrelerinde alınan kararlar ile  ulus egemenliğinin yine ulusun sağlayacağını ortaya koymuştur. ‘ Tek bir egemenlik vardır  o da ulus egemenliğidir ‘ anlayışıyl...
 • MİLLİ MÜCADELE KENTİNİN GURUR GÜNÜ

  07 Nisan 2020 yazarlar

  TARİHÇİ KÜBRA ÖZDEMİR’İN YAZISI   Türk tarihinde önemli bir yer edinen dadaşlar diyarı Erzurum 1. Dünya savaşı sırasında çok büyük acılara sahne olmuştur.  Bu süreçte insanlık tarihinde eşine rastlanılmayan vahşet ve katliama karşı milli bir şuur oluşmuş ve Erzurum kahramanlık destanı yazmıştır. Hınçak Taşlak Ermeni çetelerinin katliamına rağmen Erzurum halkı vatan, millet, bayrak sevgisini kaybetmemiş yaşlısı,  genci,  kadını,  erkeği,  milli birlik ve beraberlik anlayışıyla mücadelesini sürdürmüştür. 1917 yılında Rusya da...
 • ÇANAKKALE DESTANI

  07 Nisan 2020 yazarlar

  TARİHÇİ KÜBRA ÖZDEMİR’İN YAZISI…. Çanakkale içinde aynalı çarşı Ana    ben   gidiyom   düşmana  karşı Of  gençliğim eyvah… Şair   bu   dizelerle  anlatıyor,   Çanakkale destanının ne kadar anlam yüklü  olduğunu  ve kelimelerin  kifayesiz kaldığını. Tarihin  en büyük ve gerçek  savaşlarından  birisidir  Çanakkale .  Kürdü ,  Türk’ü,  Lazı,   çerkezi   vatanın kurtarılması  için tek yürekti. 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 105’inci yıl dönümünde kefensiz yatan kahramanlarımızı kaleme almak istiyorum…. ...
 • DALGALANDIMDA DURULDUM!

  30 Ekim 2019 Erzurum, Tüm Manşetler, yazarlar

    Cırcır konuşan bir Çinliyi dinleyerek Çince öğrenebilir mi insan. Hayatımı ve anılarımı montajlama hevesi içinde değilim.. Pişmanlıklarımı da; arkeolojik kazı yaparak çıkarmanın bana bir faydası, hatalarımdan ders çıkarmak olmasıdır. Her insan hayatının bir karışık kasedi vardır. Bu karışık kasette yıllarca siyaseti önlü arkalı çalıp dinledim. Çok geçte olsa dinlemeyi bırakmayı başardım.. Mutluluğum,cezvelerden kabarıp kabarıp boşalıyor fincanlara, höpürdete höpürdete yudumluyorum sabah kahvemi, elimde si...
bahis siteleri