logo

30 Ocak 2015

YAĞLI HOŞAF!


Gürhan Özorhan
gurhanozorhan2@hotmail.com

GÜRHAN ABİUzaklar bana, ben yakınlara hasretim. Uzaklık hasret, yakınlar vefasız, şehir ise çok soğuk. Yüreği sımsıcak dostlarım ve dadaşlarımla hasbihal etmek ne güzel derken; Yazımıza başlık olan hoşaf meselesini aklımda kaldığı kadarıyla sizler paylaşmak istedim.

Osman Devleti’nde belli bir devirden sonra Yeniçeri ocakları devletin önünde büyük bir engel olmuş, isyan nerdeyse geleneksel bir hal almıştır. “ Hoşafın yağı kesildi” deyimi de yerli yersiz kazan kaldıran Yeniçerilere dair anlatılan bir hikayeden gelir.

Yeniçeri ocaklarında askere yemek dağıtılırken mutfak meydancısı elinde tuttuğu kepçeyle evvela yağlı yemekleri dağıtır, sonra da kepçeyi hoşaflara daldırırmış. Hal böyle olunca, sofralara gelen hoşaf bakracının üstünde bir yağ tabakası yüzermiş. Bu durumu gören Yeniçeri ağalarından akıllı birisi meydancıya emir vermiş. Kepçeyi yağlı yemeklere batırmadan önce, temizlerken hoşafları dağıtmasını, sonra yemeğe geçmesini söylemiş. Ancak bu sefer sofralara giden hoşaf bakraşlarının üzerinde yağ tabakasını görmeyen Yeniçeriler isyan bayrağını çekmişler: “ Hakkımızı yiyorlar, istihkakımızdan çalıyorlar; zira hoşafın yağını bile kestiler. Yağlı hoşaf isterük..”

Kıssadan bir hissede, bayrak şairimiz Arif Nihat Asya’dan, Asya’ya “ eğilir bükülür, katlanır, istenilen şekle sokulur bir cam keşfedilmiş “ diye haber verirler. Arif hoca acı acı güler ve şöyle der:” Desenize eninde sonunda camı da kendimize benzettik.”

Türkiye hızla bir hanedanlığa doğru koşarken, etrafında bulunanlar zenginleşirken asgari ücretli, emekli dul yetim ve halkın gelirleri gittikçe azalmakta, açlık sınırında ücret alanlar şükretmekle yetinmekteler.Emekli, dul yetim, asgari ücretli ye yapılan ücret zammı. Hani bir maaş ikramiye, iki dini bayramda dahil ödenmesi konuşulan bayram ikramiyeleri ve bankaların promosyon ödemeleri sahi ne oldu? 25 lira zam almak, 65 yaş ve üstü yolcu taşımacılığı ücretsiz yapılarak horlanan, itilip kakılan, yolcu duraklarında ücretsiz olduğu için alınmayan sen! Seni sadece oy deposu olarak görmeleri çok mu hoşuna gidiyor; diye sormasam inan çatlayacağım..

28 Şubat’ta kimler bayrağımdan hilali kaldırmak istiyordu? Bunu ispat etmek sözü söyleyenin boynuna bir borç olduğu gibi, bir vatandaş olarakta kişi ve kişleri de bilmek benim hakkımdır değil mi!

Doğuda Türk milliyetcisi, Güneydoğuda Kürt ve Arap, Trakya’da Rumeli göçmeni, Orta Anadoluda müslüman, Akdenizde Türkmen, Rize ve Artvin de Gürcü. Siyaset bu kadar esnekliği nasıl kaldırıyor anlamış değilim? Bir diğer anlamadığımda;

Suudi geleneği Vehhabilik. Osmanlıya, dini ve siyasi geleneğine baş kaldıran,İngilizlerle anlaşarak Osmanlıya savaş açan. Putpereslik dediği “ evliyalara, türbelere, kandillere ve kabirlere karşı olan, kendi mezhebinden olmayanları kafir “ kabul eden ve halifeliği bile kabul etmeyen bu hanedan ailesine: Türkiye yas ilan etti! Bu sevgi ve saygı neden diye sormayayım mı?

Seçimler yaklaşırken; gönlüme yağan sağnak yağışın zerresi Balgata düşse oturan manitunun gönlüne yağsa, rüşveti, yolsuzluğu, yoksulluğu, bölücülüğü sel olup süpürür tarihin çöplüğüne! Ülkücü hareketin siyasi kanadı MHP dir.Gelişerek büyümek, ülkücü duruşu bozmadan, ülkücü hafızaya sahip olmaktan geçtiğini benden daha iyi bilenlere sormayayım mı? Neden iktidar olamıyoruz diye!

Ülküyle Esen Kalınız.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

6+8 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Kim suçlu?!

  26 Ağustos 2019 Erzurum, Tüm Manşetler, yazarlar

  Hayır! Hepimiz suçlu değiliz... Yıllardır insanımızı bilimsel çağdaş eğitimden, sanattan uzak tutmak için elinden geleni yapan. Toplumu gerici, çağ dışı yönelimlere. Cemaat, tarikat ve vakıflara ve onların yurtlarına mahkum eden. İnsanları zihnen Ortadoğululaştıran. Cahilleştirip, emperyalizme köle yapmaya çalışanlar suçlu! Toplumda ki bu değişim ve dönüşümden. Kadın cinayetlerinden. Çocuk tecavüzleri ve ölümlerinden. Doğa katliamından. Yerüstü ve yeraltı kaynaklarımızın yağmalanmasından. Hırsızlık, arsızlık ve adam kayırmac...
 • NİÇİN ADAY OLDUNUZ?

  02 Şubat 2019 Erzurum, Tüm Manşetler, yazarlar

  Erzurum’da yerel seçim süreci büyük bir ivme kazanırken,  siyasi partiler adaylarının hemen hemen tümünü belirledi. Farklı platformlarda çeşitli partilerin adaylarıyla karşılaşma imkânı buluyoruz. Belediye başkanlığı önemli bir görev, kentlerin gelişmesinde yerel idarelerin önemli bir yeri var. Yerel seçimlerde siyasi partilere tercihlerden çok adayların donanımları ve projelerine oy verilmesi gerektiğini düşünenlerdenim. Donanımlı ve birikimli adayların, kendilerini çok iyi anlatması gerekiyor. Erzurum geçmişe göre daha iyi duru...
 • İKİMİZ BİR FİDANIN GÜLLER AÇAN DALIYIZ!

  08 Ocak 2019 Tüm Manşetler, yazarlar

    Yalan duvarının bordür taşları; neden yüzünü asarsın “ bu havada kuramaz” Gerdiğim yayın oku hedefi bulmuyor. Yalanlara öyle kandık ki gerçeklere inanmıyoruz! Bizim nesil, siyasi liderlerini duvardan duvara halıflex kaplı, kömür sobalı ve kömürle ısınan kaloriferli evlerde otururken tanıdık ve sevdik. Şimdikileri, asansörlü kombili bilmem kaç odalı saraylarda ikamet etmelerinden sensorlu, güneş enerjili Mevlana semazenleri oldukları için mi sevemedik? Birbirlerini taşlayan, İttifak dostları bu günler “ikimiz bir fidanın güller açan d...
 • İşgal ve İstila altındayız…

  12 Aralık 2018 Erzurum, Tüm Manşetler, yazarlar

    İşgal ve İstila altındayız... Kestirmeden gideyim, lafı uzatmaya, dolandırmaya gerek yok. Suriyeli sığınmacılar son 5 yıldır en önemli sorunumuz olmuştur. Türk Milletine harcanması gereken. Ancak, sığınmacılara harcanan 35 Milyar Doları geçtik. 5 Milyonluk Mülteci sayısı, Ülkemizin BEKA sorunu olmuştur. Ve; Tahammül edilebilir olmaktan çıkmıştır artık! Türk Milleti bu durumdan büyük rahatsızlık duymaktadır. Yapılan araştırmalar ve anketlerde bu durum açık ve net ortaya çıkmaktadır. Sığınmacılar, mutla...
iddaa tahminleri banko tahmin gaziantep escort