logo

YAKUTİYE BELEDİYESİ KENT KONSEYİ KADIN MECLİSİ 4 YAŞINDA

YAKUTİYE KADIN MECLİSİ ÇALIŞMASI

 

Yakutiye Belediyesi Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Yrd. Doç. Dr. Seher Ergüney,  kadın meclisinin çalışmalarıyla ilgili dönem sonu toplantısı düzenledi.

Kent Konseyi binasında, yürütme kurulu üyelerinin katıldığı toplantıda konuşan Ergüney, Yakutiye Belediyesi Kent Konseyi Kadın Meclisinin 4. yılını kutladığını ifade etti.

Dönem sonu toplantısında yürütme kurulu üyeleriyle istişare için bir araya geldiklerini belirten Ergüney, ‘’ Geride kalan 4 yılımızı dolu dolu geçirdik. 2010 yılı Ekim ayında kurulan Kadın meclisinde ilk olarak, çalışma grupları oluşturuldu, kadın eğitim çalışma grubu, kadın ve kültür sanat çalışma grubu, kadın siyaset çalışma grubu  ve kadın sağlık çalışma grupları oluşturuldu. Daha sonra siyasi parti il başkanları ziyaret edildi. 8 Mart dünya kadınlar günü,  18 mart yaşlılar haftası dolayısıyla çeşitli etkinlikler düzenledik. 8 Mart etkinlikleri doğrultusunda Palandöken’e daha önce hiç gitmeyen kadınları, kayak merkezini gezdirdik ve barbekü partisi düzenledik ’’dedi.

KADIN SORUNLARI ARAŞTIRMA VE UYGULAMA MERKEZİ KURULDU

2011 yılının Haziran ayında yapılan toplantı sonrası Atatürk Üniversitesi Bünyesi’nde Kadın Araştırma ve Uygulama Merkezi kurulması yönündeki çalışmalara yoğunlaştıklarını belirten Ergüney,  bu yöndeki kararın üniversite rektörlüğüne sunulduğunu ve  merkezin kurulduğunu hatırlattı.

Kadınlara yönelik şiddete karşı uluslararası mücadele ve dayanışma günü nedeniyle belediye otobüslerinde afişler asıldığını belirten Ergüney, bu konuda konferans düzenlediklerini de ifade etti.

5 Aralık 1934 tarihinde Türk Kadınına Seçme Seçilme Hakkının verildiğini anımsatan Ergüney,  bu önemli günde de çeşitli etkinlikler düzenlediklerini söyledi.

Dumlu ve Dadaşköy mahallelerindeki kadınlara yönelik kadın hastalıkları konusunda Doç. Dr. Havva Özkan, Doç Dr. Eda Karabulutlu, Doç . Dr. Ayşe Okanlı tarafından  seminer düzenlediğini belirten Ergüney, E tipi kapalı cezaevindeki bayan tutuklulara ziyarette bulunarak yılbaşı eğlencesi düzenlediklerini  dile getirdi.

Kadın meclisi  Yürütme kurulu Üyesi Zeynep Bayraktutan tarafından diksiyon kursu düzenlediğini de anımsatan Ergüney, kursu bitiren katılımcılara sertifika verildiğini anımsattı.

Tüketici haftası dolayısıyla yürütme kurulu üyesi Gamze İspirli tarafından kadınlara yönelik tüketici semineri düzenlendiğini de anımsatan Ergüney, amaçlarının bilinçlendirme ve eğitim çalışmalarını etkili bir şekilde devam ettirmek olduğunu söyledi.

Konuşmaların ardından 4. Yıl pastası kesilerek, kadın meclisi yürütme kurulunda görev alan kadınlara teşekkür belgesi verildi.

YAKUTİYE GAMZE İSPİRLİ

 

 

 

Share
#

SENDE YORUM YAZ

8+7 = ?

bahis siteleri