logo

07 Nisan 2015

YAKUTİYE YAMAYI SAĞLAM ATIYOR

YAKUTİYE

Erzurum Merkez Yakutiye İlçe Belediyesi, kışın ardından asfaltı bozulan alanlarda yama çalışması yapıyor. Asfaltı kalkmış, bozulmuş, tahrip olmuş alanlar sağlıklı bölüme kadar kesiliyor, altı temizlenen alana asfalt yapılıyor. Yetkililer, uygulamanın çok sağlıklı olduğunu belirtiyorlar.
Yakutiye Belediyesi, kışın asfalt kaplamada geride bıraktığı tahribat, kar çalışması veya başka sebeplerle bozulan asfalt için oldukça sağlıklı bir çalışma yapıyor. Belediye Başkanı Ali Korkut, Erzurum’da alışıla gelmiş yama yönteminin bozulan alanların üzerine asfalt atılarak kapatılması olduğunu hatırlatarak “Yapılan bu işlem bir iki hafta sonra yeniden bozulmuş asfalt görünümlü yol oluyordu. Son zamanlarda israfı önleyecek, uzun ömürlü yama uygulaması yapıyoruz. Bozulan alan öncelikle kesilerek sağlıklı alandan ayrılıyor. Yapa yapılacak bölgenin alt malzemesi sağlam değilse yeni malzeme çekiliyor. Ardından asfalt dökülerek sağlamlaştırılıyor. Uygulama hem çok sağlıklı oluyor, aynı zamanda dayanıklı olduğu için israf önlenmiş oluyor” dedi.
YAMAYLA ESKİSİNDEN SAĞLAM OLUYOR
Yakutiye Belediyesi Fen İşleri ekipleri şehrin muhtelif bölgelerinde oluşan asfalt bozulmaları için çalışma başlattı. Çalışmalarda, tahrip olmuş alanlar keserek sağlıklı alandan ayrılıyor. Bozuk asfalt temizleniyor. Zeminde oynayan malzeme var ise sağlam stabilize malzeme atılıyor. Yeni malzeme dökülüp, ardından sıkıştırma yapılıyor ve yama yapılıyor. Yamalar sağlam oluyor, asfalt sıfır gibi yamalanmış oluyor. Yama yapıldığı zaman hiç sırıtmayan bir yama hedefleniyor.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

1+3 = ?

bahis siteleri