logo

YIKILMA TEHLİKESİ OLAN EVDE YAŞAM MÜCADELESİ

 

ZEMİNİ KAYAN VE YIKILMA TEHLİKESİ OLAN EVDE 18 KİŞİ YAŞIYOR (ŞAHİN ŞAHİN/MUŞ-İHA)

ZEMİNİ KAYAN VE YIKILMA TEHLİKESİ OLAN EVDE 18 KİŞİ YAŞIYOR 

Kale Mahallesi’nde zemini kayan ve yıkılma tehlikesi olan toprak damlı evde 18 nüfuslu Saygı ailesi yaşam mücadelesi veriyor. 7 kardeş, 5 gelin ve çocukları ile birlikte 18 kişilik Saygı ailesi, üç odalı evlerinin her gün yıkılacağı korkusu ile yaşıyor. Aile birey sayısının fazla ve maddi durumlarının yetersiz olması nedeniyle kiralık ev tutamadıklarını ifade eden Çetin Saygı, “Toplam 7 kardeş, eşleri ve çocuklarıyla birlikte 18 nüfus, üç odalı evde yaşıyoruz. Evimizin düzgün bir mutfağı bile yok, tuvaleti dışarıda, evimiz yanındaki beton bina olmasa çöker. En büyük korkumuz, en küçük bir deprem anında evin başımıza yıkılmasıdır” dedi.

“4 YETİM ÇOCUĞUMUZ VAR”
2015 yılında kardeşinin eşinin hayatını kaybettiği ve 4 kız çocuğunun yetim kaldığını kaydeden Saygı, “Geçtiğimiz yıl kardeşimin eşi rahmete gitti. Onun arkasından kalan en küçüğü 2, en büyüğü 7 yaşında 4 yetimimiz var. Hepimiz aynı evde yaşam mücadelesi veriyoruz. Çok zor durumdayız ve çocuklarımıza bile çok zor şartlar altında bakıyoruz” ifadelerini kullandı.

“SADECE İŞ İSTİYORUZ”
Tek isteklerinin bir işe girip ailelerine bakmak olduğunu vurgulayan Saygı, “İş-Kur’a müracaatta bulunduk, ancak bize herhangi bir iş çıkmadı. Hepimiz gündelik işlerde çalışarak geçimimizi kıt kanat geçirmeye çalışıyoruz. Sosyal yardımlaşmadan aldığımız yardımların iki tanesi kesildi. Neden kesildiğini de bilmiyoruz. Durumumuz yok, ben ve diğer kardeşlerimin ve babamın sigortalı sabit bir işi yok. Yaz aylarında gündelik işlerde, bağ ve bahçelerde çalışıyoruz. Kışın da çalışamıyoruz. İş-Kur’a yapmış olduğumuz başvurudan da bizlere bir şey çıkmadı. Bir işimizin olmasını ve yetim çocuklarımıza devletimizin sahip çıkmasını istiyoruz. Kardeşim çocuklarından ayrılmak istemiyor ve bu yüzden yetkililerin bu konuda yardımcı olmasını bekliyoruz” şeklinde konuştu.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

9+3 = ?

bahis siteleri