logo

11 Mart 2014

Yurttan kovulan öğrenciye evimizi açarız

Vakıflar, atılan ve ayrılmak isteyenlere kapılarını açacaklarını belirtti. Ensar Vakfı Başkanı Cenkdilberoğlu ‘Hiçbir yer bulamazsak kendi evlerimizde misafir ederiz’ dedi.

Gülen cemaatinin Düzce’deki Zirve Yurdu’nda kalan ve buradaki Başbakan aleyhindeki çalışmalara muhalefet eden öğrencileri gece vakti kapı dışarı etmesi üzerine öğrencilere sahip çıkan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, YURTKUR’a ‘Atılanlara kapılarınızı açın’ talimatı verdi. Bu talimat gereği harekete geçtiklerini belirten YURTKUR Genel Müdürü Recep Kaymakcan’ın yanında yurtları olan vakıflar da harekete geçti. Birçok yurdu olan Ensar Vakfı ve İlim Yayma Vakfı, kapılarını atılan, baskı gören ya da ayrılmak isteyen öğrencilere açtıklarını kaydetti.

SAHİP ÇIKMAMIZ LAZIM

Ensar Vakfı Başkanı İsmail Cenkdilberoğlu, ‘Her öğrenciye belki yer bulamayabiliriz ama inanıyoruz ki ne olursa olsun öğrencilerimizi sokakta bırakmayız. Hiçbir yer bulamazsak kendi evlerimizi de, yöneticilerimizin evlerinde öğrencileri misafir ederiz. Madem bu öğrencilerimiz cezalandırılıyor bizim de bu öğrencilerimize sahip çıkmamız lazım’ diye konuştu. Özellikle önümüzdeki eğitim öğretim sezonunda kalacak yer bulamayan veya kaldığı yurttan rahatsızlık duyan öğrencilerinin sayılarının fazla olacağını söyleyen Ensar Vakfı Başkanı İsmail Cenkdilberoğlu acil eylem planları oluşturma konusunda çalışmalara başladıklarını söyledi.

BARINMA DAHA ÖNEMLİ

Cenkdilberoğlu ‘Yurt açılışlarımız olacak. Hızlı bir şekilde yurt yapımı başlayacak ama daha çabuk fayda verebilmek için yurt kiralama yapabiliriz. Öğrenci evleri açmaya yönelikte çalışmalarımız da olacak. Çocuklarımıza yardımcı olmak bizim vakıf olarak en büyük görevimiz. Çünkü öğrencinin barınma olayı çok önemli. Derslerinde başarılı olabilmesi için huzurlu bir ev veya yurt ortamı lazım. Ailesinden uzakta olduğundan bütün güvenliğinin sağlanması gerekiyor. Öğrenciye burs vermektense şu soğuk kış günlerinde öğrencinin barınma ihtiyacını karşılamak daha önemlidir’ ifadelerini kullandı.

Düzce’de cemaate ait bir yurtta kalan 3 üniversite öğrencisi Başbakan Erdoğan ve AK Parti aleyhinde video izletilmesine karşı çıktıkları için yurttan atılmıştı

Emanete hıyanet edilmiştir

Öğrencilerin gece yarısı sokağa çıkarılmalarını kimsenin onaylamayacağını ifade eden Cenkdilberoğlu ‘Aileler tarafından yurda emanet edilmiş öğrencilerin ailelerinden habersiz yurttan atılmaları kabul edilemez. Ailelerin emanetlerine hıyanet etmektir. Bu çocuklara biz emanet olarak bakıyoruz. Her türlü can ve mal güvenlikleri yurdun emaneti altındadır. Bu arkadaşlar buna dikkat etmemişler. O öğrencilerin aileleri yasal haklarını sonuna kadar kullanıp işlemi yapanlar ile ilgili gerekli yargı işlemleri yapmalıdır’ açıklamasını yaptı.

Öğrenciler rahatlıkla kapımızı çalabilirler

Yurtlarından atılan ya da baskı gören öğrencilerin kendilerine başvurması halinde çözüm aranacağını söyleyenlerden biri de İlim Yayma Vakfı Başkanı Yücel Çelikbilek oldu. Şu an tüm yurtlarda kontenjanların dolu olduğunu ancak başvuru olduğu takdirde başvuranları açıkta bırakmayacaklarını kaydeden Çelikbilek, ‘Yurdumuza alamasak da başka bir şekilde öğrencilerimizin barınma ihtiyacını karşılarız. Başbakan’ın YURTKUR’a verdiği talimata ve talebine biz de katılıyoruz. Gelecek dönemde bu şekilde yurtlardan ayrılan öğrencilere de güvence veriyoruz. Rahatlıkla kapımızı çalabilirler’ ifadelerini kullandı.

Kaynak: haber7.com
Share
#

SENDE YORUM YAZ

9+10 = ?

bahis siteleri